"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Kohus: Jaanus Käärmanni surmaga seotud hagi tuleb suunata PPA vastu (0)
07. detsember 2021
Foto: Rene Suurkaev

Perekond Käärmannid soovisid 2017. aasta oktoobris Tallinnas Vabaduse väljakul nende lähisugulase, 33-aastase Jaanus Käärmanni surmanud politseinikelt kahju hüvitamist, kuid kohtute hinnangul tuleb hagi suunata politseinike asemel politsei- ja piirivalveameti vastu.

Käärmannid esitasid tänavu aprillis Harju maakohtule hagi toonaste Põhja prefektuuri patrullpolitseinike Micheli ja Sveni vastu. Käärmannid taotlesid tekitatud mittevaralise kahju eest õiglast hüvitist kohtu äranägemisel, vahendab BNS.

Harju maakohus keeldus 8. aprillil hagi menetlusse võtmisest, kuna leidis, et hagi tuleks esitada politsei- ja piirivalveameti vastu, mitte otseselt Jaanus Käärmanni surmanud politseiametnike vastu. Tallinna ringkonnakohus jättis maakohtu määruse muutmata ning riigikohtu tsiviilkolleegium Käärmannite määruskaebust arutusele ei võtnud.

Riigikohus on märkinud, et kannatanute õiguste kaitse on tagatud võimalusega esitada kahjunõue avaliku võimu kandja vastu, mitte vahetult kahju põhjustanud füüsilise isiku vastu.

Hagis esitatud asjaoludel põhjustasid politseinikud Michel ja Sven Jaanus Käärmanni surma olles patrullülesannetes ehk tegemist on avaliku võimu kandja poolt avaliku võimu ülesannete täitmisel tekitatud kahjuga.

Vastavalt kohtupraktikale ei ole seetõttu võimalik esitada kahjunõuet kahju vahetult tekitanud füüsiliste isikute vastu, vaid üksnes avaliku võimu kandja ehk politsei- ja piirivalveameti vastu.

Traagilise lõpuga juhtum toimus 2017. aasta 31. oktoobri päeval, kui vaimselt ebastabiilses seisundis Jaanus liikus paljajalu ja kahe noaga varustatult vanalinnast Vabaduse väljakule.

Nugadega vehkivast mehest tegid mitu inimest kõne häirekeskusesse, mistõttu asja saadeti lahendama mitu politseipatrulli.

Hilisem uurimine kinnitas, et esimesena kohale jõudnud patrull andis mehele korduvalt suulised korraldused noad maha visata, kuid too seda ei teinud ning jooksis hoopis politseinike suunas.

Patrull tegi esmalt kolm hoiatuslasku õhku, kuid mees jätkas nugadega vehkides politseinike suunas jooksmist.

Seejärel tulistas politseinik teenistusrelvast Glock Jaanust rindkerre. Haavata saanud Jaanus toimetati haiglasse, kuid arstidel ei õnnestunud tema elu päästa. Ekspertiis tuvastas, et hukkunu ei olnud tarvitanud alkoholi või narkootikume.

Juhtunu täpsemate asjaolude selgitamiseks alustati kriminaalmenetlus, kuid see lõpetati, sest politseinike tegevuses vigu ei leitud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.