"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
fotod ja video! suur tulekahju Majaelanik Aleksandr: mul kukkus kustutusvee tõttu lagi alla, linnaosavalitsus toimetas kaks peret asenduspindadele (0)
07. detsember 2021
Foto Albert Truuväärt

Sotsiaalkindlustusamet julgustab kõiki, keda teisipäeval Tallinnas Kristiines Kotka tänaval toimunud elumaja tulekahju otseselt või kaudselt puudutab, pöörduma ohvriabi kriisitelefonile 116 006, et saada tasuta ööpäevaringset psühholoogilist esmaabi.

Vaata galeriid (75)

Kes helistada ei saa või ei soovi, saavad nõustajaga suhelda veebis aadressil www.palunabi.ee . “Psühholoogiline esmaabi kujutab endast pärast traumeerivat kogemust personaalse ja vahetu toe pakkumist, et taastada turvatunne, vähendada kaotuse mõju ja anda tugevust ning vastupidavust toimetulemiseks ja igapäevaeluga jätkamiseks. Vajadusel saame abistada sobiva spetsialisti leidmisel,” märkis sotsiaalkindlustusamet. 

Kass hukkus põlengus, hulgaliselt hävis elanike vara

“Ma magasin, ärkasin, et tööle minna ja siis tuli tuletõrje,” rääkis majaelanik Aleksandr. “Elame esimesel korrusel. Meid aeti kiiresti välja majast, öeldi, et on ohtlik. Kõik. Ootasime kaua, käisime vahepeal ära, nüüd ei tea, mida teha.   Tulekahju sai alguse vist viie paiku. Algul mingit paanikat ei olnud sest arvasime, et kuna üks korter põleb, kustutatakse kiiresti ära.  Mul kukkus kustutusvee tõttu lagi alla.”  

“Mu õde elab siin,” ütles sündmuskohal viibinud Reena. “Ta helistas, et maja põleb. Ta ise oli läinud juba tööle ja siis talle helistati ja ta tuli tagasi. Õde elab koos kaaslasega, aga kaaslane on praegu Rootsis. Aga kass oli korteris ja tema sai surma.”

Põlenud maja juures viibinud Peeter ütles, et ta pole elanik, kuid tuli sõpra aitama. “Sõber helistas mulle hommikul kuskil kaheksa paiku ja ütles, et selline olukord – meie maja põleb,” rääkis ta. “Ruttasin kohe siia ja hommikust saati oleme siin. Ei pääsenud koheselt sisse, sest Päästeamet töötas. Tegid tublisti tööd.”  

Peetri sõnul elab ta sõber esimesel korrusel. “Praegu just lagunes lagi. Astusime sisse ja kukkus,” rääkis ta. “Küllaltki karm lugu, jah. Mingid riided saime kätte, aga tehnika on kõik üle uputatud.”

Abi vajas kaks perekonda

Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe selgitas, et tegemist oli ülemistel korrustel asetleidnud põlenguga. „Põlengu põhjused selgitab välja juba Päästeameti edasine uurimine,“ lausus ta. „Sündmuskohale saabus koheselt ka Kristiine linnaosavalitsuse esindajad, kes alustasid kohapeal elanikega suhtlemist ja abi pakkumist. Hommiku jooksul selgus, et abi vajasid kaks perekonda. Mõlemas kaks inimest, kes on praeguseks hetkeks paigutatud asenduspindadele.”

Riibe sõnul on inimestele asenduspindadel tagatud soe ruum, väga head tingimused, pesemisvõimalused, vesi ja muu eluks vajalikke.

“Olime valmis pakkuma elanikele ka vajadusel toitlustamist, riiete abi ja muud sellist, kuid midagi sellist hetkel praeguse seisuga vaja ei ole läinud,” lausus ta. “Tegemist on toimetulevate inimestega – ülejäänud inimesed leidsid võimaluse minna oma asenduspindadele. Selge on see, et inimesed hetkel on šokis. Kustutustööd on värskelt lõppenud ja hetkel hinnatakse kahjude suurust. Oleme ühenduses olnud ka korteriühistu esimehega. Selle halva uudise juures hea asi on see, et maja oli kindlustatud. Hetkel selgitaks välja mitmel elanikul oli sõlmitud kindlustusleping oma korterile. Loodame, et taastamistööd saavad kiirelt alguse.“ 

Kristiine linnaosa vanem ütles, et praeguse informatsiooni kohaselt said elanikud kaasa võtta siiski kõik eluks vajaliku. „Eelkõige pean silmas dokumente, pangakaarte ja muud sellist, mistõttu nad saavad edasi ilusti toimetada ja toibuda sellest raskest olukorrast,“ rääkis ta. „Võib-olla õhtul selgub, et veel on inimesi, kes abi vajavad. Me oleme andnud kõikidele Kristiine linnaosavalitsuse kontaktid, nii et kui nad tunnevad, et vajavad abi, ma mõtlen siin psühholoogilist nõustamist, siis nad seda abi ka saavad. Samuti oleme valmis pakkuma rahalist tuge selleks, et tekkinud olukord kiiresti lahendada.“ 

Riibe kinnitas, et loomulikult kehtib linnaosa abipakkumine seni, kuni seda abi on tarvis. „Asenduspinna juures on olemas kõik vajalikud teenused ja ka pood, nii et ma usun, et need inimesed saavad hakkama,“ ütles ta. „Meie abi on neil kindlalt olemas. Ja võib-olla praeguses õnnetusejärgses olukorras rõhutaksin veelkord linnaosavalitsuse poolt üle, et hetkel meil on arktiliselt külmad ilmad. Palun jälgige, et teie küttekolded ja kütteseadmed oleksid korras, et teil oleks suitsuandur. Ja ärge kütke oma kütteseadmeid üle. Jälgige kõiki ohutusnõudeid.“ 

 Ükski elanik põlengus kannatada ei saanud

Tallinnas Kristiines süttis teisipäeva hommikul elumaja, millest leviva suitsu tõttu paluvad päästjad piirkonna elanikel aknad kinni hoida – hoonest tuli evakueerida 17 inimest.

Tulekahju lokaliseeriti kell 10.02 ning hetkel toimuvad kohapeal veel lammutustööd ning järelkustutus hoone 3. ja 4. korrusel. Kotka tänav on liikluseks endiselt suletud. Suitsulevik piirkonnas on minimaalne.

Evakueeritud isikutel, kes pole veel leidnud ajutist elupaika ning vajavad selles osas abi, palutakse helistada ööpäevaringselt avatud Tallinna linnabi telefonil 14410.

Häirekeskus sai kell 5.11 teate, et Kotka tänaval asuva kolmekordse elumaja üks korter on suitsu täis. Kohale saabunud päästjad tuvastasid, et suitsu tuleb kamina seina vahelt ning see on levinud juba ka vahelagedesse ja pööningule.

Kell 5.47 oli põleng levinud veel kahte korterisse ning umbes 15 minutit hiljem oli tuli haaranud juba ka trepikoja ja kolmanda korruse vaheseina, mida päästjad koheselt kustutama asusid.

Kell 6.27 alustati kogu maja evakuatsiooniga ning kell 7.44 oli 17 inimest paigutatud kohale tellitud bussi sooja. Õnneks ükski elanik põlengus kannatada ei saanud.

Kuna maja pööninguosale, kus hetkel suurem tulekolle asub, puudub seestpoolt ligipääs, kasutavad päästjad kustutustöödeks redeleid ning tõstukeid.

Kella 9.30 ajal kustutustööd veel kestavad ning päästesündmusele on kaasatud 12 päästemeeskonda Kesklinna, Kopli, Lasnamäe, Lilleküla, Keila, Muuga ja Nõmme komandodest ning vabatahtlikud Tabasalust ja Hüürust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.