"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Tallinna kaasav eelarve ootab linnarahva hääli nädala lõpuni (0)
07. detsember 2021

Teisipäevaks oli kaasava eelarve Kesklinnas ja Nõmmel osalenud hääletusel piisav arv elanikke, et hääletuse tulemusi nendes linnaosades kehtivaks lugeda. Teiste linnaosade elanikel tuleks veel pingutada, et vajalik arv hääli kokku saada.

Kvoodi täitmise lähedale on jõudnud ka Põhja-Tallinn, kus oli teisipäeva hommikuks kogunenud 97 protsenti nõutavast häälte miinimumist.

Kaasava eelarve hääletus on avatud kuni 12. detsembri südaööni. Teisipäeva, 7. detsembri hommikuks oli Tallinnas kaasava eelarve ideede poolt hääletanud kokku 5653 linlast.

Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul saavad Tallinna elanikud nädala lõpuni kestval hääletusel valida kokku 132 eri algatuse vahel, mis aitavad linnaruumi atraktiivsemaks ja turvalisemaks muuta. “Kaasav eelarve on tõhus tööriist pealinlastelt tagasiside saamiseks. Selle tulemused aitavad meil mõista, millisena soovib rahvas oma linna tulevikus näha ning mil määral on nad ise valmis otsustusprotsessides aktiivselt kaasa lööma,“ rõhutas Svet.

Selleks, et tagada kaasava eelarve legitiimsus ja luua lisandväärtust võimalikult paljudele,  on igas linnaosas kehtestatud hääletanud elanike arvu miinimumkvoodid. Tallinna suurimas linnaosas Lasnamäel peab kaasava eelarve ideede poolt hääletama vähemalt 1500 seal registreeritud elanikku, Haaberstis, Kesklinnas, Mustamäel ja Põhja-Tallinnas vähemalt 1000 elanikku ning Kristiines, Nõmmel ja Pirital vähemalt 500 elanikku. Hääletusel kvoodi ületanud linnaosades võib kindel olla, et hääletusel linlaste poolehoiu saavutavad ideed viiakse ka ellu.

Kaheksas linnaosas on hääletusel kokku 132 kaasava eelarve ideed. Kolmandik hääletusel olevatest ideedest puudutab linnakeskkonda, lastele ja noortele on suunatud viiendik ja samuti viiendik algatusi on mõeldud parandama sporditaristut. Kõigi esitatud ideedega saab tutvuda veebilehel tallinn.ee/est/kaasaveelarve/Kaasava-eelarve-haaletamine-2

Elektrooniline hääletus toimub Tallinna e-teeninduse keskkonnas taotlen.tallinn.ee, kuhu saab sisse logida nii ID-kaardi, mobiil-ID kui ka Smart-IDga. Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks soovitame võimalusel eelistada digitaalset hääletust, kuid pabersedelil saab oma hääle anda Tallinna linnakantselei teenindusbüroos (Vabaduse väljak 7) või linnaosavalitsuses. Kahel päeval, 8. ja 9. detsembril kl 11–18, saavad lasnamäelased meelepäraste ideede poolt hääle anda ka Lasnamäe Centrumis (Mustakivi tee 13).  

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2022. aastal on kavandatud miljon eurot. Võrreldes eelmise aastaga on summa kasvanud 200 000 euro võrra. Kogusummast kolmveerand jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning veerandi jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil.

Eelmisel aastal osales Tallinnas kaasava eelarve hääletusel 5,1 protsenti hääleõiguslikest linlastest ehk kokku 19 570 linlast. Neist valdav osa, 18 543 linlast andis oma hääle elektroonselt ning 1027 paberil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.