"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
hinnatõusu leevendamine Energiahinna hüvitist saab Tallinnas taotleda jaanuari keskpaigas (0)
08. detsember 2021

Taotlusi toetuse saamiseks elektri, gaasi ja kaugkütte kallinemise leevendamiseks saab Tallinnas esitama hakata hiljemalt jaanuari keskpaigas.

Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul on hüvitise eesmärk toetada vähemkindlustatud leibkondi hüppeliselt kallinenud energiakulude eest tasumisel, et nende elujärg niigi raskel ajal ei halveneks.

“Toetust saab taotleda alates  septembrist kuni märtsini tehtavate kulutuste osaliseks kompenseerimiseks,“ ütles ta. „Alustame toetuse taotluste vastu võtmisega hiljemalt jaanuari keskpaigas, sest selleks ajaks peaksid olemas olema tehnilised lahendused ja vajaliku väljaõppe saanud täiendav personal. Anname esimesel võimalusel täpsemad suunised taotlemise korra kohta. Arvestades, et Tallinnas ületab toetuse potentsiaalsete saajate hulk tõenäoliselt 15 000 peret, peab linn taotluste menetlemiseks värbama ja välja õpetama uusi töötajaid.“

Toetuse välja maksmine sõltub ka tarbitud energia kogusest, kulust ja hinnatõusust. Toetuse ülempiir on 500 eurot ühe kuu kohta ja kui hinnatõus on alla 10 euro, siis samuti toetust ei saa.

“Kui sa tarbid vähem ja hinnatõus on näiteks 9 eurot, siis seda me ei kompenseeri,” tõi näite Mustamäe Linnosa Valitsuse Sotsiaalhoolekande osakonna peaspetsialist Maria Krastõljova.

Seda, kui palju jaanuaris keegi raha tagasi saab, võib igaüks arvutada rahandusministeeriumi kodulehelt leitava energiahinna hüvitise kalkulaatori abil. Täna veel peavad linlased mitmekordistunud arvetega ise toime tulema.

“Kodus olen üritanud tarbimist piirata. Mitmed energiat kulutavad seadmed olen välja lülitanud. Tulesid ma niisama ei põleta, pesu pesen nädalavahetusel,” rääkis Maive.

“Kõik hinnad lähevad nii kalliks. Ega pesnionist ära ju ei ela. Ma elan üksi, abikaasa on lahkunud,” nentis Heino.

Kel on juba täna arvete maksmisega raskusi, võib pöörduda linnaosavalitsusse, kus vaadatakse üle – ehk saab taotleda mõnd olemasolevat linna toetust.

Taotlemisel tuleks eelistada elektroonilist iseteenindust

Jaanuari keskpaigaks luuakse taotluste vastuvõtmiseks elektrooniline iseteeninduskeskkond. Alternatiivina hakatakse pakkuma võimalust registreerida vastuvõtu aeg linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnas, kus töötaja aitab taotluse esitada.

Beškina sõnul tuleks taotlemisel eelistada elektroonilist iseteenindust. „See võimaldab taotluse esitada kõigile väiksema ajakuluga ning ühtlasi aitab ennetada koroonaviiruse levikut. Kutsun ühtlasi digipädevaid inimesi üles aitama elektroonilise taotluse esitamisel oma eakaid lähedasi, et neid säästa viirusepuhangu eest,“ ütles Beškina.

Toetust makstakse inimestele või peredele, kelle keskmine netosissetulek jääb alla määrusega sätestatud arvestuslikku suhtelise vaesuse piiri. See on 2022. aastal üksi elaval inimesel 673 eurot, kahest täiskasvanust koosneval leibkonnal 1009 eurot ning kahe täiskasvanu ja kahe alla 14-aastase lapsega perel 1413 eurot. Taotleja esitatud dokumentide alusel, mis näitavad tarbitud energia kogust ja vastavat kulu, makstakse toetust 80 protsenti energia koguhinnast, mis ületab elektril 12 senti kilovatt-tunni kohta, gaasil 4,9 senti kilovatt-tunni kohta ja kaugküttel 7,8 senti kilovatt-tunni kohta.

Taotlemisel esitatavatel arvetel peab elektri tarbimiskogus olema esitatud megavatt-tundides või kilovatt-tundides, gaasi tarbimiskogus võib olla esitatud ka kuupmeetrites. Kui kortermaja kütmist korraldab korteriühistu ise elektri või gaasiga, saab taotleda toetust kütmiseks kasutatud elektri- ja gaasikulude kallinemise hüvitamiseks.

Seda saab teha korteriühistu esitatud arve alusel, mis esitab lisaks tarbimiskuludele ka korteri kütmiseks kulunud elektri tarbimiskoguse kilovatt-tundides või megavatt-tundides ja gaasi tarbimiskoguse kuupmeetrites, kilovatt-tundides või megavatt-tundides. Vajadusel peaks taotleja vajalike andmetega dokumentide saamiseks pöörduma oma korteriühistu poole. Toetuse minimaalne määr on 10 eurot ja ülempiir 500 eurot taotluse kohta kuus.

Kalkulaator aitab arvutada

Kas ja kui palju tema pere toetust võiks saada, saab igaüks kontrollida kalkulaatori abil rahandusministeeriumi koduleheküljel: https://www.rahandusministeerium.ee/et/energiakulude-huvitamine

Toetust hakkab maksma selle linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond, kelle territooriumil inimene rahvastikuregistri andmetel elab. Toetust saab taotleda maksimaalselt nelja kuu eest korraga, nii et liigse asjaajamise vältimiseks on võimalik taotleda hüvitist mitme kuu kulude kompenseerimiseks korraga, juhul kui see taotlejale jõukohane on. Septembri energiakulude hüvitamiseks tuleb taotlus kindlasti esitada jaanuaris, veebruaris saab taotleda hüvitist kulude katmiseks, mis on tehtud oktoobrist alates.

Vabariigi valitsus tegi tänavu oktoobris otsuse maksta vähemkindlustatud peredele hüvitist energiahindade tõusu leevendamiseks. Hüvitis kaetakse tulust, mida Eesti saab Euroopa Liidu CO2-kvoodi müügitulust ning prognoosi kohaselt on hüvitise rahaline maht üle Eesti kuni 37 miljonit eurot. Toetuse väljamaksmise pani vabariigi valitsus ülesandeks kohalikele omavalitsustele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.