"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
lumekoristus Vladimir Svet: tänaseks tegeleb igapäevaselt lumetõrjega 150 tehnikaühikut, lisaks peaaegu 40 käsitööbrigaadi (0)
08. detsember 2021
Foto Ilja Matusihis

„Praegu on meie põhieesmärk lume väljavedu, et võimalikult kiirelt saada põhitänavad, kõrvalteed ja ka hoovialad suurtest lumehunnikutset vabaks,“ ütles abilinnapea Vladimir Svet, kelle sõnul on linnaosavalitsuste ja linna erinevate koostööpartnerite ühiste pingutuste tulemusena praeguseks välja veetud juba enam kui 20 000 kuupmeetrit lund.

Sveti sõnul oli möödunud pühapäeval Tallinnas järjekordne lumesadu, kus statistika järgi sadas kahe ööpäeva jooksul maha sama palju lund, kui möödunud jaanuari ja detsembri jooksul kokku, mis muutis lumekoristuse olukorra väga tõsiseks.  „Linn kutsus kokku ka kriisikomisjoni raskete ilmastikuolude töögrupp, kes lumesaju tagajärgedega võitlemist plaanisid,“ lausus ta.

Tänaseks tegeleb igapäevaselt lumetõrjega 150 tehnikaühikut, lisaks peaaegu 40 käsitööbrigaadi, mis puhastavad lumest ülekäiguradasid ja ühistranspordipeatuseid.

„Tahaksin pöörata kõikide autojuhtide tähelepanu ajutistele liikluskorraldusmärkidele, mis võivad neil päevil hoovidesse ja tänavatele tekkida. Palume neid märke järgida ja ebamugavused korraks ära kannatada, et pärast mugavat lumevabadust nautida,“ ütles Svet. 

Abilinnapea hoiatas, et paari päeva jooksul toimub drastiline ilmamuutus ja ilm tõuseb umbes 0 kraadi kanti, langedes öösel taas miinuse poolele.

„See tähendab, et raskemad ajad ilmastikuoludega on alles ees,“ lausus ta. „Lund on võimalik välja vedada, aga jääd välja vedada võimalik ei ole. Ainuke võimalus on graniitkillustiku puistamine, aga õnneks on kõik Tallinna linnaosavalitsused viinud läbi oma korteriühistute seas graniitkillustiku jagamise, nii, et kõigil peaks seda olema piisavalt. Sellele vaatamata püüame teha nii, et võimaikult palju lund, mis võiks muutuda kiilasjääks, saaks välja veetud.“

„On saabunud ka jäävihma eelhoiatus selle nädala reedeks – mitte ainult Tallinnale vaid ka teistele omavalitsus. Jäävihm -8 kraadise temperatuuriga hakkab tähendama seda, et 99% tõenäosusega tekivad meil jäised tänavad, seega peavad kõik liiklejad selleks valmis olema.“

Kinnistuomanikud peaksid end valmistama suuremaks libedusetõrjeks ja olema valmis ka selleks, et jää tekib lisaks maapinnale ka kõrgemal.

„Katustel on juba täna hakanud tekkima jääpurikad, seepärast kutsun neist teada andma Munitsipaalpolitsei lühinumbril 14410,“ ütles Svet. „Mupo ei hakka kohe trahvi tegema,  vaid võtab kinnistuomanikuga ühendust ja juhendab, kuidas purikad eemaldada ja jalakäijaid kaitsta.“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.