"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Rohkem kui 20 koroona kontaktset Soome parlamendis valmistuvad eelarvet hääletama (0)
09. detsember 2021
Foto Scanpix

„Viirus on varem valinud parema aja. Praegu on aasta kõige aktiivsem aeg,“ ütles Soome parlamendi haldusdirektor Pertti Rauhio, kelle sõnul hääletavad parlamendiliikmed eelarve üle järgmisel.  

Parlamendis on praegu aasta kiireim aeg, arutatakse järgmise aasta eelarveprojekti ja selle aasta viimaseid seaduseelnõusid. Samal ajal teevad muret koroonaga nakatunud, kes on kokku puutunud vähemalt 20 parlamendiliikmega.  

Kolmel parlamendiliikmel on teadaolevalt koroona. Eelmisel nädalal teatati rahvasaadik Jouni Ovaska ja välisminister Pekka Haavisto nakatumisest. Sel nädalal ütles parlamendisaadik Paula Werning, et ta on tõenäoliselt haige, kuid ootab endiselt PCR-testi kinnitust.  

Rohkem kui 20 inimest on sunnitud isolatsioonis. Rauhio sõnul on enamik neist rahvasaadikud, kuid nende hulgas on ka riigiteenistujaid. Haigeid riigiteenistujaid või fraktsioonide töötajaid on paari nädala jooksul olnud vaid 2–3.  

Rauhio sõnul ei ole teada, et ühegi komisjoni töö oleks seni nakkuse tõttu tõsiselt häiritud.  Haiguste ja karantiinide ajastus on tülikas, kuna järgmisel ja ülejärgmisel nädalal võib eelarve vastuvõtmine hõlmata isegi sada hääletust.  

Rauhio sõnul oleks kõige keerulisem olukord siis kui mõni parlamendirühm nakatub.  „Kui võimuparteide esindajaid tabab selline nakkusmass, võivad tekkida ajutised enamused,” lausus ta. “Sellega saadakse hakkama, kuid see nõuab teistsugust koreograafiat.“  

Kiirtestid jagatakse parlamendiliikmetele laiali  

Parlamendis kehtib taas maskikandmis soovitus ja saalis on kohtade arvu vähendatud. Samuti on ära jäetud erinevad huvigruppide üritused ja jõulukohvid.   „Kõik kokkupuuted on oluliselt vähenenud. Tehkem komisjonides ja istungitel vaid kõige vajalikum töö,“ kirjeldas Rauhio.  

Viimase sammuna on saadikute tubadesse jagatud kiirtestid, mis aitavad saadikul hommikul kontrollida, kas ta pole nakatunud.  Et vältida ummikuid istungite alguses, registreerutakse 15 minutit enne istungi algust. Parlamendiliikmed võivad istungitel osaleda oma ruumidest ja siseneda saali üksnes esinemise eesmärgil. Kaughääletamine ei ole võimalik.

Üks võimalus on parlamendirühmade vahelised kokkulepped  

Soome parlamendi kantselei juhataja Maija-Leena Paavola sõnul on pikalt kestev eelarvehääletus kurnav. Ta ütles, et erandlikud võimalused hääletuste läbiviimiseks tuleksid kaalumisele kui on mitu nakatunut ja palju kontaktseid.  

“Esimesena meenuvad fraktsioonide kokkulepped, et saalis võib olla piiratud arv esindajaid,” lausus ta. “Ma arvan, et selle künnis on päris kõrge.  Üks parlamendi tava on olnud see, et erakorralist enamust ei kasutata ära.” 

Paavola sõnul toimub täna, neljapäeval, tavapärane infotund ning kõik saadikud ja ministrid pääsevad saali – nende arvu ei piirata.  

Paavola sõnul võib saalis viibijate arvu vähendamist kaaluda hiljem, kui nakatumisi on rohkem, kuid praegu pole tema sõnul selleks vajadust.  

Esialgse ajakava järgi toimub parlamendis eelarve hääletus esmaspäeval, 20. detsembril. 

Allikas:YLE

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.