"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
EL andmevahetuskanali E-Codex asukohaks saab Tallinn (0)
10. detsember 2021
Justiitsminister Maris Lauri. Foto: Mats Õun

„E-Codexi Tallinnasse toomine on Eestile suur saavutus. Kokkuleppe saavutamine on edasiminek justiitsvaldkonna digitaliseerimisel EL-s, mille eest samuti juba aastaid seisnud oleme. Senini on justiitsvaldkonnal puudunud IT-amet, mis seisaks hea süsteemi haldamise ja arendamise eest. Märgilise tähtsusega on ka see, et e-CODEX just eu-LISA Tallinna kontorisse tuleb,“ ütles justiitsminister Maris Lauri.

Euroopa Parlamendi ja Nõukogu vahelistel läbirääkimistel ehk triloogidel jõuti põhimõttelisele kokkuleppele, et EL-andmevahetuskanal E-Codex tuleb Tallinnas asuva EL IT-ameti eu-LISA juurde.

“Kõiki seniseid süsteeme arendatakse ja hallatakse eu-LISA Strasbourgi kontoris ning tõenäoliselt oleks ka antud juhul need tegevused sinna liikunud, kuid tänu heale argumentatsioonile õnnestus Eestil läbirääkimistel veenda osapooli süsteemi paigutamises just Tallinnasse. Loodame, et see annab tõuke ka tulevikus eu-LISA laienemiseks Eestis,” lisas Lauri.

E-Codex võimaldab elektrooniliselt vahetada piiriüleseid andmeid nii tsiviil- kui kriminaalasjades. Tegemist on turvalise ja detsentraliseeritud lahendusega liikmesriikide IT-süsteemide omavaheliseks andmevahetuseks.

Süsteemi edasine arendamine ja haldamine hakkab hiljemalt 2023. aasta lõpust toimuma eu-LISA Tallinna kontoris. Seoses uute ülesannetega plaanitakse algatuse kohaselt anda eu-LISA-le lisavahendeid perioodil 2022-2027 ligi 8,7 miljonit eurot.

Põhimõttelise nõusoleku peavad veel heaks kiitma Euroopa Parlament ja Nõukogu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.