"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
Riik ei leidnud hankega mobiil-ID pakkujat (0)
10. detsember 2021
Foto: Scanpix

„Meie soov oli leida täisteenuse pakkuja, kes looks uue riikliku mobiil-ID lahenduse kasutamiseks nii riigi- kui ka erasektori e-teenustes. Sellist lahendust aga pakkuja ette ei näinud ning keskendus üksnes riiklikele e-teenustele,” ütles RIA peadirektori asetäitja Margus Arm.

“Pakkuja küll ei välistanud teenuse osutamist erasektorile, näiteks internetipankadele, kuid see nägi ette täiendavaid arendusi e-teenustes ning läbirääkimisi e-teenuse omanikega. Sellisel juhul ei ole aga võimalik prognoosida tegelikke kulutusi ning kasutajate arvu. Samuti pakkus ettevõte teenusele tuge üksnes raamlepingu ajaks, mis samuti ei olnud kooskõlas meie soovidega,“ tõi Arm välja pakkumise põhipuudused.

PPA ja RIA tunnistasid kehtetuks mobiil-ID hanke. RIA töötab lahenduse kallal, mis tagaks riikliku mobiil-ID teenuse ka pärast praeguse lepingu lõppemist järgmise aasta keskel.

Hankekomisjoni juhi, RIA peadirektori asetäitja Margus Armi sõnul ei olnud vaatamata eelnevatele läbirääkimistele võimalik pakkumuse teinud Belgia ettevõttega lepingut sõlmida mitmel põhjusel – see ei vastanud ootustele ning ületas ettenähtud eelarvet. Samuti tuli esitatud pakkumise põhjal esile, et hanke eesmärgid jäid hankes osalejatele ebaselgeks.

Arm kinnitab, et koos partnerasutustega töötatakse lahenduse kallal, mis tagaks tänase mobiil-ID jätkamise ning paralleelselt hakatakse arendama uudset riikliku m-ID vahendit, mis kohanduks ka Euroopa Liidu e-identiteedi tulevikus planeeritud arendustega.

PPA identiteedi ja staatuse büroo juhataja Margit Ratnik sõnas, et kuigi tuleval suvel, 30. juunil lõppeb leping mobiil-ID senise teenusepakkujaga SK ID Solution AS (SK),  ei muutu kasutajate vaates esialgu midagi. „Kõik seni väljastatud mobiil-ID-d jätkavad toimimist kuni nende viieaastase kehtivusaja lõpuni ning neid saab jätkuvalt kasutada e-teenustes,“ selgitas Ratnik ning lisas, et PPA toetab RIA-t leidmaks riigile parim e-ID lahendus, mis pakuks inimestele alternatiivset autentimisvahendit lisaks ID-kaardile.

2020. aasta jaanuaris alustasid RIA ja PPA uue mobiil-ID hanke ettevalmistust. Soov oli hankida uutlaadi lahendust, mis oleks SIM-kaardi vaba ja toimiks jätkuvalt mobiilsel seadmel. Selleks peeti võistleva dialoogiga hankemenetlust, mille jooksul uuriti esmalt turu võimalusi ja huvi. Septembris kutsuti hanke lõppvooru kaks turuosalist – SK ID Solutions AS ja Belgian Mobile ID, kes tegi ka ainsana lõpliku pakkumuse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.