"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
Tallinna ligipääsetavuse infosüsteem jõudis üleriigilise digiteenuste konkursi finaali (0)
10. detsember 2021
Abilinnapea Betina Beškina Foto Albert Truuväärt

Riigi digiteenuste konkursil „Su/g 2022” tunnistati finaali vääriliseks Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti loodud ligipääsetavuse infosüsteem, kust leiab teavet Tallinna ühiskondlike objektide ligipääsetavuse kohta ja mis on loodud valmidusega laieneda üle Eesti.

„Enamasti ei pea inimene üksi liikudes mõtlema sellele, kuidas ta pääseb näiteks mõne asutuse teisele korrusele või kuidas ta üldse selle asutuseni jõuab. See saab määravaks ratastoolis liikudes, lapsevankrit lükates või käimisraami tuge vajades,“ ütles abilinnapea Betina Beškina. „Tallinna ligipääsetavuse infosüsteem – lühidalt LIPS – muudab liikumise lihtsamaks nii erivajadusega inimese kui ka lapsevankriga vanema jaoks. Infosüsteemis saab juba teekonda planeerides välja selgitada, kas sihtpunktiks olevas asutuses, poes või meditsiinikeskuses on olemas vajalikud kaldteed ja liftid.“

Ligipääsetavuse infot kajastatakse lisaks hoonetele ka ruumielementide osas: invaparkimine, ülekäigud-foorid, tunnelid, liikumisteed ja -takistused, ühistranspordi peatused. Marsruutide moodul võimaldab ka tänavaid videotena läbi sõita. Liikumist takistavaid elemente teedel on võimalik sisestada fotodena asukohapõhiselt, lisades rippmenüüst takistuse liigi ja läbitavuse raskusastme.

Linna digidirektor Martin Männili sõnul on tegu sihtgrupi elukvaliteeti väga oluliselt mõjutava kaasaegse e-teenusega. „Loodud infosüsteem on ennekõike kasutajakeskne ja selle väljatöötamisel hõlmati protsessi kõik teenuse osapooled. Ka on infosüsteemi andmestik on kättesaadav avaandmetena. Tallinna linna üle 25-aastane kogemus inimkesksete e-teenuste arendamisel oli ka peamine põhjus, miks Tallinn pärjati mullu tiitliga Intelligent Community of the Year,“ rääkis Männil.

Iga asutus saab soovi korral oma andmed LIPSi lisada. Süsteem võimaldab detailselt kirjeldada hoone ligipääsetavust ja lisada illustreerivaid fotosid.

Riigi digiteenuste konkursi „Su/g 2022” parima digiteenuse kategooriasse esitati 34 teenust, millest 8 pääses finaali. Digiteenuste avaldusi hindas üheksaliikmeline žürii, kuhu kuulusid küberturvalisuse, teenusedisaini, andmekasutuse ning tehnoloogia valdkonna eksperdid era- ja avalikust sektorist. Digiteenuste konkursi võitja selgub 2022. aasta veebruaris toimuval pidulikul finaalüritusel.

Kõigi finalistidega saab tutvuda Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi veebilehel Digiriik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.