"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Eesti muusika nädal kulmineerub Ester Mägi muusikas (0)
11. detsember 2021

Esmakordselt toimunud festival „Eesti muusika nädal” tipneb laupäeval, 11. detsembril helilooja Ester Mägi loomingule pühendatud kontserdiga. Kontserdil antakse üle ka Eesti Interpreetide Liidu „Aasta interpreedi” preemia. 

Festivali viimane kontsert on sissejuhatuseks sel kevadel lahkunud Ester Mägi 100. sünniaastapäevale, mis seisab ees tuleva aasta jaanuaris. Sealjuures on kavas võetud luubi alla ka Mägi vähem mängitud teosed. 

Eesti interpreetide seas on Mägi looming ja muusikaline tase kõrgelt hinnatud. „Ester Mägiga puutusin palju kokku ja me meeldisime teineteisele päris hästi,” meenutab klarnetist Toomas Vavilov ja lisab, et on Mägi teostesse alati suhtunud kerge aupaklikkusega, „Mägi muusikale tuleb läheneda delikaatselt ega saa suure jõuga peale hüpata, riskides habras ja ilus maagia ära lõhkuda.” 

Mägi nimetas raamatus „Elu helid” tema jaoks olulisemad teosed, mille seas on ka laupäevase kontserdi kavas leiduvad „Kuus eesti rahvaviisi”, „Dialoogid” ja Klarnetisonaat. Vavilov kannab kontserdil ette Klarnetisonaadi koos pianist Peep Lassmanniga ning „Dialoogid” koosseisus Lassmann, Indrek Leivategija (tšello) ja Pipilota Neostus (flööt). Kontserdil astuvad üles veel pianist Ivari Ilja, lauljad Karis Trass ja Juhan Tralla, keelpillikvartett FourEst jpt.

Ester Mägi (1922–2021) tuli Eesti muusikasse 1950ndatel, eristudes põlvkonnakaaslaste Eino Tambergi, Arvo Pärdi jt seas omanäolise stiiliga. Mägi looming on tuntud rahvaviisidest inspireeritud elementide ja nende lüürilise väljenduse poolest. Väga oluline osa tema loomingust on kammermuusikal. Mägi õppis Tallinna konservatooriumis Mart Saare käe all ning pühendus hilisemas elus seal õpetamisele.

Festivali senistel õhtutel on kõlanud klaverilegendi ja helilooja Artur Lemba (5.12), armastatud nüüdismuusika looja Erkki-Sven Tüüri (7.12) ning teatraalse ja poeetilise loomingu poolest tuntud Eino Tambergi (9.12) looming. Festivalil on seni esinenud üle 40 muusiku ning kokku toob sündmus lavale ligi poolsada professionaalset interpreeti. 

Laupäevaõhtusel kontserdil antakse üle ka „Aasta interpreedi” auhind. Preemia annab välja Eesti Interpreetide Liit eesmärgiga tunnustada aasta jooksul enim silma paistnud ja kunstiliselt kõrgetasemelisi interpreete. Varasemalt on tiitli pälvinud tšellistid Theodor Sink (2020) ja Marcel-Johannes Kits (2019).

„Eesti muusika nädalat” korraldab Eesti Interpreetide Liit ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. Lisainfot leiab Eesti Interpreetide Liidu koduleheküljelt ja festivali Facebooki küljelt, piletid on saadaval piletimüügi keskkonnas Fienta.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.