"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
talverõõmud Tallinnas ootab talisportlasi 35 kilomeetrit suusaradu ja viis uhket uisuväljakut (0)
11. detsember 2021

„Jätkame traditsiooni, et lisaks Nõmmele ja Piritale on regulaarne suusaraja hooldus loodusliku lume olemasolul Õismäel, Merimetsas, Järvel ja Pae Pargis. Lisaks hooldatakse Sütiste metsas radasid ning peagi ka Tondiraba pargis. Tondiraba pargis läheb suusarajana käiku asfaltkattega rattatee sisemine pool,“ loetles SA Eesti Terviserajad juhataja Alo Lõoke Tallinna linna talviseid võimalusi suusatajatele.

Hetkel on Tallinnas kokku ca 35 kilomeetrit suusaradu, millest osad veel päris valmis pole. Terviseradade kasutus aastaringselt on Lõokese sõnul Tallinnas väga suur ning koguarv aasta lõikes ca 2 miljonit külastust.

„Kõige populaarsemad on Nõmme ja Pirita, aga väga hästi on kasutuses tegelikult kõik teised rajad ning need on just kodulähedaste võimaluste pakkumiseks üliolulised,“ sõnas ta, lisades, et kindlasti on vaja radu veel arendada ja lisada olmeteenuseid nagu näiteks tualettruumid.

„Siinkohale teen üleskutse kõigile tallinlastele, et kuni pühapäeva õhtuni ootame teie toetust kaasava eelarve hääletusel, et saaksime jõulinnakud uuendada Järvel, Nõmmel, Pirital, Sütistes ja Pae pargis, uuendada Järvel ja Pirital valgustust ning rajada jalgratta õpperada Haaberstisse ja Merimetsa.“ 

Pikka sula suusarajad üle ei ela

„Jäävihm, vihm ja plusskraadid ei ole suusaradadele kõige meeldivam. Rajapõhjad on siiski tugevad ja ehk peavad selle perioodi vastu. Kindlasti ei tohi me loodusliku lumega radasid plusskraadidega hooldada ega puutuda, et mitte raja sulamisele veelgi hoogu juurde anda. Jälgime ilma ja oleme valmis hooldama vastavalt vajadusele,“ kinnitas Alo Lõoke.

Kui rajad sulaga siiski ära sulavad, tuleb oodata uut külma ja lund, et taas rajapõhjades sadanud lumi kokku pressida ja radade loomisega taas otsast pihta alata.

„Kunstlumega rajad lähevad sulaga ja vihmaga jäässe, aga traktoriga saame siiski neid hooldada, kuid siiski on sama küsimus, et puutuda tuleks neid radasid siis hooldusmasinatega võimalikult vähe või vahel ka mitte üldse,“ märkis Lõoke.

„Me imet teha ei suuda, kui lund või külma pole. Anname endast parima, et suusaradade hooldus oleks õigel ajal ning loodame, et suudame nendega rõõmu valmistada paljudele. Radadel tulijatel palume ka arvestada üksteisega, et jalutamine võiks toimuda pigem raja ääres ja klassikajälge tasuks hoida. Oleme sõbralikud ja viisakad ning tunneme õues liikumisest rõõmu.“ 

Uisupargid on hästi vastu võetud

Tallinnas viit uisuparki haldava ettevõtte HK Hall OÜ juhatuse liige Silver Uustalu sõnul avati tänavune uisuhooaeg juba 20. novembril, mil avati vanalinna ja Mustamäe uisupargid.

„Tänaseks on veel avatud Nõmme uisupark ja Tallinna kõige kaasaegsem ja uuem Lasnamäe uisupark,“ loetles Uustalu.

„Detsembris ja jaanuaris ongi uisuparkides kõige rohkem uisutajaid. Pühade ajal on kõik uisupargid avatud ja ootavad külastajaid. Soovitame väikeste lastega tulla liuväljadele hommikul kohe peale avamist, sest siis on vähem rahvast ning rohkem ruumi.“

Kui suusaradadele võivad jäävihm ja plusskraadid mõjuda üsna laastavalt, siis uisuparkide tehnoloogia on välja töötatud selliselt, et ilm jääkvaliteeti oluliselt ei mõjuta ja uisurõõme saab nautida ka üsna uljaste plusskraadidega.

„Kui on ekstreemsemad ilmaolud, siis teostame jäähooldust sagedamini. Kõikides uisuparkides on uusim jäähooldustehnika ning hooldame väljakuid igapäev 3-4 korda. Garanteerime liuvälja toimimise +10C, aga reaalsuses saame hakkama ka 15C soojaga,“ lubas Uustalu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.