"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
Teadlased soovitavad omikrontüvega võitlemiseks rohkem piiranguid (0)
11. detsember 2021
Foto: Scanpix

Briti valitsusel võib olla vajadus kehtestada karmimad piirangud, et aeglustada koroonaviiruse omikrontüve levikut ja vältida uut haiglaravile sattumise ja surmade lainet, vahendab BNS.

ÜK tervishoiuametnike hinnangul levib omikrontüvi deltatüvest märksa kiiremini ja saab tõenäoliselt juba lähipäevil Suurbritannias kõige levinumaks tüveks. ÜK tuvastas reedel 58 194 uut koroonaviiruse juhtumit, mis on suurim number alates jaanuarist. 

Omikrontüve osakaal pole seejuures täpselt teada.

Mure uue viirusevariandi pärast on sundinud peaminister Boris Johnsoni konservatiivset valitsust taaskehtestama kuue kuu eest eemaldatud piirangud. Siseruumides tuleb kanda maske, ööklubidesse sisenemiseks küsitakse vaktsineerimistõendit ja inimesi ärgitatakse võimalusel kodus töötama.

Paljude teadlaste meelest pole see ilmselt piisav. 

Londoni hügieeni ja troopilise meditsiini kooli teadlased avaldasid laupäeval modelleeritud prognoosi, mille järgi põhjustab omikrontüvi jaanuaris ulatusliku nakatumislaine, põhjustades Inglismaal järgmise viie kuu jooksul 25 000 kuni 75 000 surma, kui ei võeta täiendavaid meetmeid.

Kõige pessimistlikuma stsenaariumi korral satub enne aprilli lõppu haiglasse pool miljonit koroonapatsienti ning inimeste haiglatesse viimine ületaks kahekordselt senise tipptaseme, mis oli 2021. aasta jaanuaris. Briti valitsust nõustavat teadlaste uurimus ei ole läbinud eelretsenseerimist.

Lõuna-Aafrika Vabariigi teadlased on öelnud, et näevad märke, mille järgi omikron põhjustab deltatüvest vähem ränka haigestumist, kuid kindlalt on seda siiski liiga vara väita.

Hügieeni ja troopilise meditsiini kooli matemaatilise modelleerimise ekspert Rosanna Barnard leiab, et kõige optimistlikuma stsenaariumi järgi võidakse omikron 2022. aasta alguses kontrolli alla saada selliste meetmetega, nagu on kodus töötamine.

“Meie kõige pessimistlikum stsenaarium viitab aga sellele, et (haiglate) ülekoormuse vältimiseks peame võib-olla taluma rangemaid piiranguid,” lisab ta.

Johnsoni valitsus ei kaalu veel rangemaid meetmeid, kuid eesmärk on pakkuda kõigile 18-aastastele ja vanematele jaanuari lõpuks koroonavaktsiini tõhustusdoosi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.