"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Washington Post: omikron võib olla juba järgmisel nädalal Euroopas valdav tüvi (0)
11. detsember 2021
Foto: Scanpix

Omikron võib peatselt välja vahetada deltatüve, mis on olnud juba kuid maailmas valdav COVID-19 variant, vahendab BNS.

Mitmed teadlased ja poliitikud ütlesid ajalehele Washington Post, et koroonaviiruse omikronvariandist võib saada juba järgmisel nädalal mitmes Euroopa riigis valitsev tüvi.

“Me eeldame, et see võtab deltalt koha üle mitte nädalate, vaid mõne päeva jooksul,” ütles Šoti esimene minister Nicola Sturgeon reedel.

Briti terviseameti hinnangul on omikronil deltaga võrreldes levimiseelised ja praeguse tempo jätkudes on see detsembri keskpaigaks Suurbritannias dominantne. Kuu lõpuks on nakatunuid üle miljoni, prognoosib terviseamet.

Taanis võib omikron muutuda valdavaks juba järgmise nädala lõpuks, ütles Aalborgi ülikooli professor Mads Albertsen.

Suurbritannia ja Taani ei ole omikronvariandi leviku mõttes erandlikud, vaid seal jälgitakse ja modelleeritakse seda eriti põhjalikult. Nende riikide tulemused peegeldavad tõenäoliselt olukorda kogu Euroopas.

Ja kuna Euroopa muster on kogu koroonapandeemia vältel jõudnud varsti ka Ühendriikidesse, on sealsedki tervishoiuametnikud valvsad.

Epidemioloogid teavad, et omikron levis Lõuna-Aafrikas väga kiiresti. Esimene proov tuvastati novembri esimesel nädalal ja kuuga muutus see viirusevariant dominantseks.

Lõuna-Aafrikas on täielikult vaktsineeritud vaid neljandik elanikkonnast. Euroopas juhtuma hakkav näitab, kas omikron tõrjub delta välja riikides, kus enamik inimesi on vaktsineeritud.

“Selle kiirus on üllatav,” ütles Edinburghi ülikooli professor Linda Bauld. “Kui see Šotimaal ja ÜK-s deltast jagu saab, juhtub see ka mujal.”

Küsimus on veel selles, kui raske haiguse omikrontüvi põhjustab ja millises ulatuses vaktsiinid selle eest kaitsevad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.