"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
Aas: valitsus arutab energiahindade kompenseerimise toetusmeetme saajate ringi laiendamist (0)
13. detsember 2021

„Meie elektrihinnad, gaasihinnad ja seeläbi ka kaugküttehinnad on löömas tõelisi rekordeid. Valitsus on otsustanud aktsiiside tõusu ära jätta ja on kokku lepitud toetusmeede, mis puudutab väiksema sissetulekuga inimesi,“ kinnitas majandus- ja taristuminister Taavi Aas tänasel Riigikogus.

Arvestades, et selle meetme otsustamisest edasi on energiahinnad jätkanud kasvamist, siis arutab valitsus Aasa sõnul ka sellel teemal, et seda meedet laiendada ehk tõsta seda sissetuleku piiri, millest alates toetusmeede rakendub.

Meetmete pakett peab olema laiem

„Teine samm, mis on juba tehtud ja otsustatud, see puudutab võrgutasude poole võrra vähendamist,“ ütles Aas. „Ma ise pean hästi oluliseks, et neid meetmeid oleks võimalikult laialdane pakett, sellepärast et iga meede mõjutab hinda umbes 10 protsendi ulatuses ja mida rohkem on meetmeid, seda suurem on kahtlemata mõju.“

Aasa sõnul on hästi oluline jõuda kokkuleppele ka käibemaksu alandamises. “Samuti ma ei pea üldse mitte väheoluliseks börsihinnale piiri seadmist, kust maalt siis võiks rakendada kompensatsioon. Midagi sarnast on juba tehtud ka Norras,“ lausus ta.

Elektri börsihinnale piiri seadmine, millest kõrgema hinna puhul riik korvab tarbijatele hinnavahe, oleks ministri hinnangul igati mõistlik ning see võiks olla käsitletav ühe meetmena, mida rakendada selleks, et tarbijatelt suurimad hirmud maha võtta.

Aasa sõnul on need kiired meetmed, mida saab rakendada. „Ma arvan, et sellised maksu ja toetuse meetmed ongi riigi käes olevad hoovad, millega saab kiiresti-kiiresti reageerida,“ lausus ta. „Ja veel kord – ma olen kindel selles, et neid meetmeid peab olema mitmeid, sellepärast et üks meede kindlasti ei ole võluvits.“

Aasa kinnitusel tuleb kindlasti arvestada sellega, et meetmed oleksid sellised, mis aitaksid ka ettevõtteid. „Elekter mõjutab kogu hinna hinnapaketi, mida tarbijatele pakutakse, on see siis toit või midagi muud,“ tõdes ta.

Aas: energiahinna kompenseerimise rakendus käivitub tuleval nädalal

Aasa sõnul käivitub energiahinna tõusu osalise kompenseerimise veebirakendus plaanide kohaselt järgmisel nädalal.

“Jaanuar, järgmise aasta algus on see, kui saab neid toetusavaldusi hakata esitama ja seda toetust saab ka tagasiulatuvalt, nii et see ei tähenda seda, et kui rakendus on hiljem tööle läinud, et siis inimesed varasemate kuude eest seda raha kätte ei saaks,” ütles Aas esmaspäeval riigikogus saadikute küsimustele vastates.

Ministri sõnul tuleb energiahindade tõusu šoki leevendamiseks meetmeid rakendada kompleksselt. Ta märkis, et peab praegu kõigepealt oluliseks kiireid meetmeid ehk maksumeetmeid, toetusi.

Mis puutub börsilt lahkumist, siis neile, kes soovivad jätkuvalt börsil olla, võiks see võimalus Aasa sõnul ka olla. Kuid kindlasti peaks ministri hinnangul olema ka alternatiiv neile, kes ei soovi börsil olla.

“Täna tõesti on selleks alternatiiviks fikseeritud hinnaga elektripaketid. Neid pakette kasutab päris suur osa Eesti elanikkonnast ja nendes pakettides suuresti hinnatõusu täna olnud ei ole. Nii et ka see võimalus on täiesti olemas, jätkuvalt nende pakettidega jätkata,” lausus Aas. 

Majandus- ja taristuminister esines esmaspäeval riigikogu täiskogu istungil poliitilise avaldusega energiahindade kohta.

“Sajandi suurim energiakriis on kestnud lühikest aega, kuid see on juba valusalt mõjutanud suure osa Eestimaa inimeste toimetulekut ja igapäevaelu. Novembrikuu energiaarved on juba peredeni ja ettevõteteni jõudnud ja reaalsus on karm. Kui me üheskoos midagi ette ei võta, siis jäävadki igakuised hinnašokid meid saatma. Praegu räägime valdavalt igakuistest kommunaalkuludest. Kaugel ei ole aga aeg, kui hinnatõus jõuab krõbedamate hindade kujul toidukauplustesse, transpordisektorisse ja hakkab otseselt mõjutama töökohti,” ütles Aas oma avalduses. 

Minister Aas kutsus ühtlasi parteisi üles lõpetama erakondlikud vägikaikaveod ja keskenduma Eesti inimeste toetamisele. 

Eesti ei saa fossiilkütusel põhinevast elektrist veel loobuda

Aas ütles, et mida suurem on hetketootmise võimaluste pakett, seda parem. “Aga ma toonitaksin üle, et me peame kindlasti arvestama, et meil on vaja juhitavaid võimsusi, sest need hinnatipud olid ikkagi väga suure külmaga ja suure külmaga reeglina ei ole ka tuult. Mis tähendab seda, et me saame loota sellises olukorras ikkagi ainult juhitavale energiale,“ tõdes ta.

Tulevik on küll taastuvenergia, eelkõige tuuleenergia, teatud ulatuses ka päikeseenergia päralt, aga talvisel perioodil on Eestis ministri hinnangul kindlasti vaja ka juhitava energia võimekust.

Aasa sõnul pole mitte mingisugust alust, põhjust ega võimalust täna Ida-Viru energeetikast loobuda. “Seda enam, et Eesti energia teeb jõupingutusi, et nende jaamade töös oleks võimalikult palju kasutusel ka puidujäätmeid,“ märkis minister, kelle sõnul on oluline uurida ka võimalusi tulevikus osaliselt aatomiergiale üle minekuks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.