"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
võitjad kuulutatakse välja 15. detsembril Heidi kaasava eelarve idee: meelteaiad, kus inimesed saavad tulla hetkesse läbi sensoorse kogemuse (0)
13. detsember 2021

“Linnaruum iseenesest on selline keskkond, mis paneb paratamatult palju rohkem stressi meie füüsisele ja meie vaimsele tervisele. See idee, mis ma esitasin Tallinna kaasava eelarve ideekonkursile, näeks ette just täiskasvanutele ja eakatele selliste mänguliste puhkamisvõimaluste loomise,” rääkis Heidi Koolmeister saates „Tallinna panoraam“.

“Nendeks võivad olla  mängulised elemendid parkides. Näiteks väikesed seiklusrajad, täiskasvanute kiiged, võrkkiiged, istumispesad või meditatsioonialad. Kuid ka meelteaiad ja teraapiaaiad, kus inimesed saavad tulla hetkesse läbi sensoorse kogemuse,” täpsustas Koolmeister.

Heidi kaasava eelarve idee hakkas idanema paar aastat tagasi pandeemia puhkedes, mil  kogu ühiskond oli lukus. COVID-19 kriis ning sellega kaasnenud  digitehnoloogiatel põhinev  elukorraldus, on toonud ilmsiks linnas elavate inimeste vaimse tervise probleemid. Just seetõttu leiab Heidi, et Tallinn vajaks vaimset tervist toetavat linnaruumi.

Beebiväljak ja jalgpalliplats

Lisaks Heidi ideele, pääses  Kesklinna linnaosas  hääletusele veel 25 ideed. Välja on pakutud rohkelt vaba aja sisustamise,  koerteväljakute, spordirajatiste  ning laste mänguväljakute ideid. Üks idee,  mida varem pole välja käidud näeb ette beebiväljaku rajamise kesklinna.

Tallinna Kesklinna vanema Monika Haukanõmmele tundus beebiväljaku idee koheselt väga huvitav.  “Meil on olemas mänguväljakuid juba nendele lastele, kes kõnnivad, kes ronivad, aga ei ole väljakut, kuhu minna väga pisikese imikuga, kelle jalad veel ei kanna. See oleks selline turvaline ja  piiratud ala. See on ka üks väga huvitav ettepanek ja kui see peaks võitma, siis ma arvan, et see saab väga populaarseks,” leidis Haukanõmm.

Põhja-Tallinnas saab hääletad 11 eri idee poolt. Enamik neist on seotud spordi ja vaba aja veetmisega.  Mitmed nendest  asuvad Stroomi piirkonnas. Näiteks jalgpalliklubi JK Volta poolt esitatud ideeks on Stroomi jalgpalliplatsi korrastamine.

Mirjam Arulepp, üks idee esitajatest, leiab, et  Põhja-Tallinnas on  väga vähe avalikke  jalgpalliplatse, kus lapsed saavad sõpradega niisama mängimas käia. “Ja kuna Stroomi rannas on selline plats olemas ja selle seisukord on väga kehv, siis me mõtlesimegi, et võiks esitada selle idee, et lapsed saaksid käia, et neil oleks koht olemas,” lausus Arulepp.

Puuviljaaed ja muusikainstrumendid Pae pargis

“Tegelikult on hea, kui linnarahvas saab kaasa rääkida ja välja tuua probleemsed kohad ja esitada ideid. Ma ise ise olen juba hääletanud,” rääkis Arulepp ning kutsus üles ka kõiki teisi tallinlasi oma häält andma.

Põhja-Tallinna linnaosa vanem Manuela Pihlap leidis, et inimesed tihti räägivad sellest, mida oleks vaja linnas teha, kuid selle teostus tundub nii keeruline. “Kaasava eelarve näol on loodud inimestele väga lihtne süsteem, head elanikud on valmistanud ette projektid ja juba aasta pärast saavad linlased võiduprojekti oma linnaosas valmimas näha,” lisas Pihlap.

Lasnamäel sai kahel päeval oma hääle anda ka pop-up hääletuspunktis Lasnamäe Centrumis. See oli heaks võimaluseks just vanematele inimestele. Proua Eevi lemmik ideeks oli   muusikainstrumentide paigaldamine Pae Parki. ” Mulle väga meeldib muusika, see on minu elus number üks,” lausus naine, kes loodab juba tuleval suvel kodupargis muusikat nautida.

Lasnamäe linnaosa vanema kohusetäitja Anu Aus tõstis esile  veel ühe huvitava idee. “See on selline puuviljaaed, mille üks inimene välja pakkus, kuid vaatame siis milline idee võidab. Väga oluline on, et inimesed kaasa räägiksid ja ütleksid, mis on see oluline asi, mis linnaruumis võiks olla,” lisas Aus.

Hääletamine lõppes  12. detsembri südaöösel.  Linnaosade võitjaprojektid kuulutatakse välja 15. detsembril.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.