"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Jaanuari keskpaigast saab Tallinnas taotleda energiahinna hüvitist (1)
13. detsember 2021
Tallinna linnameedia

“Mul on kahju neist, kes peavad gaasi või elektriga kütma,” lausus tallinlane Maive. Olukorra leevendamiseks saab jaanuari keskpaigast linna iseteeninduskeskkonnast taotleda vähekindlustatud peredele mõeldud riigi energiatoetust.

Maive kodukulud tõusid 1. detsembrist 66%. “Eks siis näeb, kui palju tuleb järgmisel kuul maksta, ilm läks külmaks ka,” lausus ta. “Kodus olen püüdnud tarbimist piirata, liigselt elektrit võtvad esemed lihtsalt välja tõmmata seinast. Tulesid ma niisama ei põleta ja pesu pesen nädalavahetusel. Meil on gaasipliit, see on kodus ainus gaasiseade, ja õnneks gaasihinna tõus kodutarbijat nii palju ei mõjuta. Pigem on kahju neist, eks peavad ka gaasi või elektriga kütma.”

Maive lisas, et praegu saab ta kerkivate hindadega veel hakkama. Abi vajaks ta ehk siis, kui see suund jätkub. Neile, kes juba praegu kodukulude maksmisega hätta jäävad, on linn jaanuari keskpaigast valmis välja maksma vähekindlustatud peredele mõeldud riigi energiatoetust. See on mõeldud just gaasi, elektri ja kaugkütte suurenenud kuludega toime tulekuks.

Huvi väga suur

Et vähendada viiruse levikut ja teha hüvitise taotlemine võimalikult mugavaks, on Tallinnas loomisel e-keskkond, mis avaneb hiljemalt jaanuari keskel tallinn.taotlen.ee alt. “Me soovime, et inimesel oleks see taotlemine võimalikult mugav ja turvaline. Ja sellest tulenevalt olemegi arendamas oma e-keskkonna võimalust ka selle toetuse taotlemiseks,” selgitas Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhtivspetsialist Ulli Luide.

Abilinnapea Betina Beškina sõnul tuleks taotlemisel eelistada elektroonilist iseteenindust. “Kutsun arvutit valdavaid inimesi aitama elektroonilise taotluse esitamisel oma eakaid lähedasi, et säästa neid viirusepuhangu eest,” ütles Beškina.

Huvi hüvitise vastu on Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Ly Rüüsi kinnitusel väga suur, kuigi ühtegi taotlust enne jaanuari keskpaika linn veel vastu ei võta. “Mustamäe inimesed hakkasid energiahinna tõusu kompensiatsiooni vastu huvi tundma alates valitsuse pressiteate ilmumisest, nad ootavad, millal saavad hakata taotlusi esitama, ja küsivad, kas makstakse ka tagasiulatuvalt,” rääkis Rüüs.

Tõepoolest, taotlusi saab esitada ka tagasiulatuvalt septembrikuu kulude katteks.
Beškina sõnul on hüvitise eesmärk toetada vähem kindlustatud leibkondi hüppeliselt kallinenud energiakulude eest tasumisel, et nende elujärg niigi raskel ajal ei halveneks. “Toetust saab taotleda septembrist märtsini tehtavate kulutuste osaliseks kompenseerimiseks,” ütles ta. “Jaanuari keskpaigas peaksid olemas olema ka toetuse maksmiseks vajalikud tehnilised lahendused ja väljaõppe saanud täiendav personal. Anname esimesel võimalusel täpsemad suunised taotlemise korra kohta. Arvestades, et Tallinnas ületab toetuse potentsiaalsete saajate hulk tõenäoliselt 15 000 peret, peab linn taotluste menetlemiseks värbama ja välja õpetama uusi töötajaid.”

Hüvitist makstakse esitatud dokumentide alusel vähekindlustatud peredele, kelle keskmine netosissetulek jääb alla suhtelise vaesuse piiri. See on mõeldud ka üksi elavatele lisasissetulekuta pensionäridele. Teise kriteetriumina vaadatakse energiakulusid – kui hüppeliselt on need tõusnud.

Linn on valmis selleks, et taotlusi tuleb palju. “Kulud on hüppeliselt kasvanud näiteks inimestel, kel ei ole fikseeritud hinnaga elektripaketid,” nentis Luide.

Näita arved ette!

Taotlemiseks tuleb esitada oma kodukulude arved, kus elektri tarbimiskogus esitatud megavatt-tundides või kilovatt-tundides, gaasi tarbimiskogus aga kuupmeetrites. Kas ja kui palju pere toetust võiks saada, on igaühel võimalik kontrollida kalkulaatori abil rahandusministeeriumi koduleheküljel.

Toetust hakkab maksma selle linnaosa sotsiaalhoolekande osakond, kelle territooriumil inimene ametlikult elab. Toetust saab taotleda maksimaalselt nelja kuu eest korraga, nii et liigse asjaajamise vältimiseks on võimalik taotleda hüvitist mitme kuu kulude kompenseerimiseks korraga, juhul kui see taotlejale jõukohane on.
Vabariigi valitsus tegi tänavu oktoobris otsuse maksta vähem kindlustatud peredele hüvitist energiahindade tõusu leevendamiseks. Hüvitis kaetakse tulust, mida Eesti saab Euroopa Liidu CO2-kvoodi müügist ning prognoosi kohaselt on hüvitise rahaline maht üle Eesti kuni 37 miljonit eurot. Toetuse väljamaksmise tegi vabariigi valitsus ülesandeks kohalikele omavalitsustele, kuid mitmed neist on toonud välja probleeme seoses toetuse rakendamisega.

Kellel on kodukulude maksmisega raskusi, võib pöörduda oma linnaosa valitsusse ka mõne linna makstava toetuse saamiseks. “Linnal on ka oma toetus, mida saab taotleda nii kaua, kuni riiklik toetus rakendub,” märkis Beškina.

Septembri kulude hüvitamiseks esita taotlus kindlasti jaanuaris!

• Hüvitise taotlemiseks avaneb hiljemalt jaanuari keskel e-keskkond tallinn.taotlen.ee alt. Alternatiivina saab registreerida vastuvõtuaja linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnas, kus töötaja aitab taotluse esitada.
• Energiakulude toetuse taotlust on oluline esitada juba jaanuaris, ainult nii saab tagantjärgi hüvitist ka septembri arve eest. Veebruaris saab taotleda hüvitist oktoobrist alates tehtud kulude katmiseks. Tagantjärgi saavad hüvitist taotleda inimesed, kel oli kodukulude maksmisega raskusi septembris, oktoobris ja novembris.
• Kes ja kui palju toetust saab, sõltub leibkonna sissetulekust. Toetust saavad kõik üksi elavad inimesed, kelle netopalk on väiksem kui 673 eurot. Või kahekesi elavad inimesed, kelle netopalk on alla 1009 euro. Neljaliikmelise pere netosissetulek peab jääma alla 1413 euro.
• Hüvitis sõltub ka tarbitud energia kogusest ja hinnatõusu suurusest. Taotlemisel tuleb esitada oma arved, kus elektri tarbimiskogus esitatud megavatt-tundides või kilovatt-tundides, gaasi tarbimiskogus võib olla esitatud ka kuupmeetrites.
• Kui kortermaja kütmist korraldab korteriühistu ise elektri või gaasiga, saab taotleda toetust kütmiseks kasutatud elektri- ja gaasikulude kallinemise hüvitamiseks. Seda saab teha korteriühistu esitatud arve alusel, mis esitab lisaks tarbimiskuludele ka korteri kütmiseks kulunud elektri tarbimiskoguse kilovatt-tundides või megavatt-tundides ja gaasi tarbimiskoguse kuupmeetrites, kilovatt-tundides või megavatt-tundides. Vajadusel peaks taotleja vajalike andmetega dokumentide saamiseks pöörduma oma korteriühistu poole.
• Taotleja esitatud arvete alusel makstakse toetust 80% energia koguhinnast, mis ületab elektril 12 senti kilovatt-tunni kohta, gaasil 4,9 senti kilovatt-tunni kohta ja kaugküttel 7,8 senti kilovatt-tunni kohta.
• Toetuse minimaalne määr on 10 eurot ja ülempiir 500 eurot taotluse kohta kuus.
• Seda, kui palju jaanuaris raha tagasi saab, võib igaüks ise arvutada energiahinnahüvitise kalkulaatori abil. See asub www.rahandusministeerium.ee/et/energiakulude-huvitamine

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Raido
15. dets. 2021 09:43
Toeruse minimaalne maar on 10 kuus. Kas valitsus arvab, et rahvas ei loe sente. Et alla 10 ei tasu hyvitist maksta? Kui ka hyvitist tuleks maksta 5 eurot kuus, teeb see kolme kui p seeeale 15.