"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
UUS EELARVE POPUTAB HARIDUST Korda saavad lasteaiad ja koolid (0)
13. detsember 2021

“Soovime, et Tallinn oleks maailma tipus mitte ainult õpitulemustega, vaid meie õppijad oleksid ka õnnelikud,” ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev. “Muuhulgas pöörab linn üha enam tähelepanu koolikiusamise ennetamisele.”

Tallinna järgmise aasta eelarves kasvavad tänavusega võrreldes nii hariduse tegevuskulud kui ka investeeringud. Tähelepanu all on laste liikumisharjumused ja tänapäevase õpikeskkonna loomine. Linn teeb korda mitmeid lasteaedu, koole ja huvikoole. Haridusvaldkonna tegevuskuludeks on 2022. aasta eelarvesse kavandatud 292 miljonit eurot – 5% enam kui käesoleva aasta alguses kinnitatud eelarves. Haridusasutuste investeeringuteks on ette nähtud 59,9 miljonit eurot, sh 16,3 miljonit koolidele ja 43,6 lasteaedadele.

“Hariduse eelarve koos investeeringutega moodustab üle 34% kogu linna kulutustest, millele lisandub veel noorsootöö, kus tegevuskuludeks on kavandatud ligi 2,5 miljonit eurot. Tallinna koolides on käesolev õppeaasta pühendatud liikumisele, tervisele ja koolispordile ning järgmisel aastal jätkame tingimuste loomist laste liikumisharjumuste edendamiseks. Samuti jätkub töö õpikeskkonna arendamiseks nii koolides ja huvikoolides kui ka lasteaedades,” rääkis Belobrovtsev.

Abilinnapea lisas, et vähem tähtis ei ole haridusasutuste sisuline töö. “Soovime, et Tallinn ei oleks maailma tipus üksnes õpitulemustega, vaid meie õppijad oleksid ka õnnelikud,” märkis ta. “Muuhulgas pöörab linn üha enam tähelepanu koolikiusamise ennetus- ja sekkumisprogrammidele.”

Tasuta toit ja kohatasu vabastus lasteaedades

• Nii lasteaialastele kui ka õpilastele pakub linn jätkuvalt tasuta toitu ning tuhanded pered on vabastatud lasteaia kohatasust. Et toetada peresid veelgi, muutis linn tänavu lasteaia kohatasu vabastamise põhimõtteid. Seni olid kohatasust vabastatud vähekindlustatud pered, hariduslike erivajadustega laste vanemad ning pere kolmanda ja enama lasteaias käiva lapse vanemad. Nüüd saab kohatasu vabastust ka pere teise lasteaias käiva lapse eest.
• Linna lasteaedades käivate laste toidukulude katmiseks on tuleva aasta eelarvesse kavandatud 6 miljonit eurot, millele lisandub 240 000 eralasteaedades käivate laste eest.

Korda saab viis lasteaeda ning algab koolide juurdeehituste kavandamine

• Hariduse investeeringud kuluvad hoonete uuendamisele, ventilatsiooni parandamisele koolides ning spordisaalide ja staadionide arendamisele.
• Jätkub Mustamäe huvikooli uue hoone ehitus, algab Kullo huvikeskuse uue hoone ja Heleni kooli projekteerimine.
• Valmib Tallinna kunstikooli remondi projekt ja algab selle kooli uuendamine. Lõpuni viiakse Jakob Westholmi gümnaasiumi ja reaalkooli juurdeehituste ideekonkursid, alustatakse nende projekteerimist.
• Uuendatakse Tõnismäe reaalkooli ventilatsiooni ning Linnamäe vene lütseumi spordiväljak.
• Algaval aastal saab valmis Vindi, Rõõmupesa, Merivälja, Asunduse, Kellukese ja Maasika lasteaia remont. Ehitus algab Kristiine, Magdaleena ja Männiku lasteaias. Projekteerimine algab või jätkub veel 15 lasteaias
• Lasteaedade remondiks ja nende sisu uuendamiseks on eelarves 43,6 miljonit eurot.

Tõusevad õpetajate ning kultuuri- ja noorsootöötajate palgad

• Järgmise aasta linnaeelarve kergitab õpetajate, noorsootöötajate jt linnatöötajate töötasu. Selleks on eelarves 10,3 miljonit eurot.
• Haridustöötajate palk peaks kasvama vähemalt viie protsendi võrra. Õpetajate ja tugispetsialistide palga alammäär tõuseb 1315 eurolt 1412 eurole ehk 7,4% võrra. Lasteaedade õpetajaabide palga alammäära tõuseb 750 eurolt 850 eurole ehk 13,3% aasta jooksul.
• Noorsootöötajate palga alammäär kasvab 1000 eurolt 1100 euroni, mis teeb kasvuks 10%. Noortekeskuste muu personali palk kasvab 5% võrra. Loomaaia teenistuskohtadel, kus palk on alla 1000 euro, kasvab see 13%.
• Kõrgharidusega kultuuritöötajate palga alammäär tõuseb 1300 eurolt 1400 euroni ehk 7,7%. Palgatõus puudutab keskraamatukogu, linnamuusemi, kirjanduskeskuse, linnateatri ja Tallinna filharmoonia kõrgharidusega kultuuritöötajaid.
• Linna spordiasutuste töötasud kerkivad vähemalt 5%võrra. Bussi-, trammi- ja trollijuhtide palk tõuseb eelnõu kohaselt 7,5%.

Toetus suvelaagritele ja võimalus osaleda noortevolikogu töös

• Noorsootöö hoolitseb, et noortele vajalik info oleks ligitõmbav ja kättesaadav ning noored saaksid senisest paremini nõu. Kavas on tihe koostöö koolidega, interaktiivse kodulehe arendus ning sotsiaal- ja muu meedia aktiivne kasutamine teavitustöös.
• Ühtlasi toetab linn noortelaagrite korraldamist, sh SA Õpilasmalev tegevust.
• Noortele pakutakse võimalusi osaleda ja kaasa rääkida linnaelus, toetades noortevolikogu ja noortenõukogu tegevust.
• Jätkub aktiivsest elust kõrvale jäänud noori toetav Euroopa programm “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine”.
• Noorsootöö valdkonna tegevuskuludeks on kavandatud kokku 2,5 miljonit eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.