"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Oma kätega tehtud jõulukingid panevad laste fantaasia tööle (0)
13. detsember 2021
Ilja Matusihis

Piparkoogimeistrid õpetavad töötubades küpsetama kingiks muusikalisi piprakooke ja käsitöömeistrid tegema rookroone.

“Kaubanduskeskustes laotakse kassalint sageli plastmassist kulda ja karda täis, kuid neid sadu eurosid saaksid lastega pered säästa kodus üheskoos jõulukaunistusi valmistades,” ütles moekunstnik Küllike Tuvikene. “Kuusekaunistused ja jõulukingid võiks teha omaloominguna, see rikastab laste fantaasiamaailma.”

Hea kink on näiteks maalitud järjehoidjad, kuhu akrüülvärvidega, kulla- või hõbedavärviga oma soov juurde lisada. “Järjehoidjaid võib klassikalisele lahendusele vahelduseks valmistada ka lehenurka torgatavana,” rääkis Tuvikene. “Selleks sobib tugevam nahalaadne materjal, mis kahekordselt kokku pannakse ja näiteks südamekujuliseks lõigatakse. Nahka võib pintsli või vatitüki abil aniliinvärvidega erksamaks koloreerida. Kokku õmmeldud pooltele tekkinud vahemik lükatakse järjehoidjana lehe otsa peale. Naharibasid saab punuda ka võtmehoidjaiks, võimalusi jagub.”

Piparkoogid seovad põlvkondi


MTÜ Piparkoogimaania juhatuse liikme Pelle Kalmo sõnul on hea kink kunstilised piparkoogid, mille küpsetamine eriti laste seas üha rohkem populaarsust võidab. “Laste seas on piparkoogi valmistamise töötoad nii populaarseks muutunud, et koolid broneerivad aegu juba jaanuarikski,” ütles Kalmo. “Töötoad on inspireeritud näituse teemast, milleks tänavu on muusika. Muusikalisi piparkooke õpetavad tegema näitusel osalevad kunstnikud, jahtunud piparkoogid pakime koju kaasa. Erilaadselt kaunistatud piparkoogid on head jõulukingid. On ju piparkookidele läbi aegade ravivaid ja maagilisi omadusi omistatud. Töötubades õpetame kätte ka piparkoogimajakeste valmistamise töövõtted.”

Näituse töötubades saab osaleda oma seltskonnaga, registreerumine aadressil http://piparkoogimaania.ee. “Väga paljudel peredel on saanud PiparkoogiMaania näituse külastus traditsiooniks läbi põlvkondade, on ju tänavune piparkooginäitus juba kuueteistkümnes,” lausus Kalmo. “Kuna see on kujunenud paljude lastega perede jõulutraditsiooniks, on näitus nüüd avatud ka pühade ajal, 25. ja 26. detsembril.”
Piparkookide väljapanek jääb disaini- ja arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6) avatuks 7. jaanuarini. Sissepääs 2,50 eurot, eelkooliealised tasuta.

Kartulist jõulukräss ja vildist jõulupall

Meeleolukaid kodukaunistusi saab disainer Lembe Maria Sihvre sõnul valmistada kartulistki. “Toredaid heina- või pillirootutte, ilupõõsaste oksi, kuuse või kadakaoksi võib suruda kartulisse, nii saab tuppa riputamiseks ümmarguse dekoratiivse jõulukrässi,” juhendas Sihvre. “Kartul hoiab oksi ka niiskena, nii säilib kaunistus kauem rohene.”

Lõbusaid jõulukroone on võimalik teha pilliroost, nii väikseid kuusele riputamiseks kui ka tõeliselt suuri ruumide kaunistamiseks. “Roogu lõigatakse jää pealt ja lõigutakse kodus kõrresõlmede vahelt parajaiks juppideks,” rääkis Sihvre. “Kõrtest korrapäraste kujundite meisterdamine arendab ka matemaatilist taipu. Vaja läheb pehmet linast niiti, nõela või traadist orasid. Rookrooni vahele võib riputada hea tuju kaunistustena veel lõnga- või kaltsututte või värvitud tühjakspuhutud kanamune.”

Rookroonide valmistamist õpetab töötubades Eesti Rookoondis, ühendust saab võtta aadressil rookoondis@gmail.com.

Kassi- ja lapsekindlaid jõuluehteid saab Sihvre sõnul lihtsast lõngakerastki. Jõulupalle võib valmistada vildist või villasest lõngakerast, mis mõned korrad pesumasinast läbi lastes samuti vildipalliks muutub ja mida võib kaunistada helmeste või tikandiga. Kui siis kass otsustab kuusepuu ümber ajada, ei juhtu nende ehetega midagi hullu.

Samal viisil sobivad kuusekaunistuseks lõnga- ja õlenukud. “Need on hea pehme materjal, mida igatpidi väänata saab. Näiteks nagu pikaks kasvanud heingi, mida leidub igal pool ja millest samuti nukukesi valmistada saab,” lisas Sihvre.

Alustada võiks paberist kuuseketist

Tuvikene ärgitab taaskasutusele võtma kodused kaltsukotid. “Varem oli kaltsukott peres varamu, millest kõike tehti. Meenutagem või tavalist kaltsuvaipa. Alles võiks jätta näiteks sameti, mis sobib hästi nahast märsside voodriks. Ehtne linane on väga väärtuslik materjal. Eri riidetükkidest kokku õmblemine rikastab laste fantaasiat. Lapitööna valminud pajakindad on jõuludeks ilus kingitus.”

Käsitöömeistrite töövõtteid saab vanalinnas jälgida Pika tänava käsitöömajas ja Kaarmanni käsitööpoes, kust huvilised leiavad laias valikus ka inspireerivaid “Tee ise kodus” toorikuid meisterdusteks. Keraamika sünnile saab aga kaasa elada veel näiteks Meistrite hoovis Vene tänaval.

Jõulukaunistuste tegemist võiksid lastega pered alustada klassikalise värvilistest paberirõngastest kuuseketist, mis levinud üle Euroopa.

Ettevõtjaid kutsub Kesklinna valitsus pühademeeleolu loomiseks dekoreerima ja tuledega ilmestama äride vaateaknaid. Kõige kaunimalt kujundatud vaateaknad pälvivad rahapreemia. Konkursil hinnatakse nii jõulukujunduse ideed ja omapära kui ka teostust ja sobivust linnaruumi. Välja valitakse kolm paremat lahendust, lisaks pälvib preemia Facebooki vahendusel rahva lemmik. Osalemiseks saab registreeruda 28. detsembrini e-posti aadressil kesklinlane@tallinnlv.ee , lisateave tel 645 7226.

Laternatuur vanalinnas ja vana aja jõulud muuseumis

• 15. detsembril kell 18 korraldab Kalamaja muuseum jõuluaegse laternatuuri. Tuuril saab ka nuusutada piparkoogi koostisosi ja “rüüstata” vana kombe kohaselt jõulupuu. Piletid Piletilevist, tuuri saab tellida ka oma seltskonnale.
• Tunnine orienteerumismäng “Jõulud vanalinnas” suurtele ja noortele. Õuesõppeks või kollektiivseks meelelahutuseks ideaalselt sobiv jõuluhõnguline meeskondlik orienteerumismäng algab ja lõpeb Kiek in de Köki torni juures. Võitjaile auhinnad! Hind 5 eurot osaleja kohta. Info ja tellimine aet.laast@linnamuuseum.ee
• Vabaõhumuuseumi jõulukülas saab 18. ja 19. detsembril osa meie esivanemate vanadest jõulukommetest. Kabelist kostab kaunist koorilaulu ning kõrtsi ümber on koondunud laadamelu. Siit leiad kingikotti pistmiseks maiustusi ja kaunist käsitööd, saab kuuse juures pilti teha ning jõulutaadile patsi lüüa! Kolhoosi kortermajas on võimalik põigata ka lähiminevikku, et näha, mis on pühade tähistamise juures ajaga muutunud. Info tel 654 9100.
• 26. detsembril kell 12 tulevad jõuluvanad Tallinna loomaaia loomadele elevust ja jõulurõõmu tooma. Kõigile avaneb võimalus koos jõuluvanade esindusega loomaaias ringi liikuda.
• 19. ja 26. detsembril kella 18-19:30 kutsub C-Jam kuulajaid Jaani kirikusse kaunitele jõulukontsertidele, kus neli meest tšellodel esitavad läbi aegade parimaid jõululaule. Osta pilet Piletilevi.ee
• Laternamatk vanalinnas 26. detsembril kella 16-18.30 ja 19-21.30. Tutvuda saab vähem tuntud vaatamisväärsustega, linnamüüriga ning asumite, ehitiste ja rohevööndiga, mis vanalinna ümbritsevad. Kohtumispaik asub Uus 37 Kellerteatri ees. Osalustasu 21 eurot sisaldab õlilaterna ja käsiraadiojaama kasutamist, giiditeenust ning kuuma teed küünaldega kaunistatud joogipunktis. Matk kestab 2,5 tundi. Registreeru tel 5342 2196 või info@laternamatkad.ee Info https://laternamatkad.ee
• Kõikidest linna jõuluüritustest saab jooksvalt ülevaate veebilehtedelt visittallinn.ee ja linnamuuseum.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.