"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
Päevakeskused peletavad ka pühade ajal eakate üksindust (0)
13. detsember 2021

“Kui sa vaatad, kuidas eakad siin toimetavad, tantsivad ja laulavad, siis tekib nii rõõmus tunne. Minu meelest sada pole ka enam üldse eriline number,” ütles Mustamäe päevakeskuse huvijuht Maivi Vainola. Peaaegu pooled tallinlastest elavad üksinda ning just eakad peavad leidma endale tegevust, et üksindus neid ei murraks.

Eakaid on viiruse levik ja hirm raske haigestumise ees jätnud rohkem koju kui varem. Mustamäel elav Kersti veedab pensionipõlve küll koos abikaasaga, kuid viimase kahe aasta jooksul on temagi pidanud harjuma vähesema suhtlusega. “Esimene koroona-aasta oli küllaltki nukker,” rääkis ta. “Kõik jõulukontserdid jäid ära ja mul oli sünnipäev just sel päeval, kui karantiin välja kuulutati.”

Üksildustunne kimbutab õhtuti

Vainola sõnul peletab päevakeskus üksindust ka ühiste teatriskäikudega ja uueks aastaks on seltskonnal näiteks plaanitud bussireis Norra. Sarnaseid ringe on kõigis linnaosades ja oluline on, et koosviibimised toimuvad ka pühade ajal.

Kersti ütles, et tõeline üksildustunne kimbutab siiski neid, kel ka kaasat enam kõrval ei ole. Enda üksi elavaid sõbrannasid ärgitab ta ikka tegutsema. “Noored inimesed käivad ju tööl, aga eakatele on minu esimene soovitus minna välja värske õhu kätte jalutama,” märkis ta. “Kui abikaasat või elukaaslast ei juhtu kõrval olema, siis võib sõbranna seltsi võtta.”

Tallinnas elaval 83-aastasel Ennul on aga puusaoperatsiooni tõttu juba aastaid olnud keeruline kodust välja liikuda. “On teatud kellaajad, kui keegi enam ei helista, ja siis tunnen, et olen tõeliselt üksi. Päevasel ajal saan suhelda. Mul on ka lapsed ja lapselapsed, kes helistavad, kuid just need õhtud on üksildased,” rääkis mees, kes peletab üksindustunnet raamatute abiga. “Raamatud liidavad,” lausus ta. “Neid lugedes saan aru, et ma ei ole oma muredega selles maailmas üksi. Maailm on täis väga erinevate muredega inimesi ja raamatud muudavad kõik need inimesed üheks kogukonnaks.”

Huviringidest leiab nii tegevust kui ka sõbra

Tänaseks on taaskäivitatud ka eakate huviringid, kus saab jätkuvalt käia – siiski vaid koroonapassi olemasolul. Näiteks Mustamäel on iganädalastest joogavõimlemis- ja rahvatantsutrennidest ning kunstiringidest peale toreda ajaveetmise leitud ka häid sõpru, kellega nüüd koos kohvitamas käiakse. “Mina tulen alati trenni pool tundi varem. Täna istusime siin teiste naistega kolmekesti koos, oleme sõbrad ja tõesti niisugune hea tunne on majas olla,” ütles rahvatantsutrennis osalenud Aino, kelle sõnul on liikumine ravinud ka tema valutavaid põlveliigeseid.

“Ühel hommikul helistasin sõbrannale ja ütlesin, et põlveliigesed valutavad. Tema soovitas mul mitte tantsima minna. Tegelikult on vastupidi – kui trenni lähen haigete põlvedega, siis tagasi tulen tervetega,” tõdes Aino.

“Naised käivad siin väga suure rõõmuga koos,” rääkis treener Reet Heinlo. “Paljud on siin aastaid käinud. Kõik võimlevad ka väga hästi ning neil on ilusad liigutused. Nad on harjunud siin koos käima ja tekkinud on justkui oma klubi. Paljud tulevad ka pool tundi enne trenni algust kohale, et koos olla.”

Kus asuvad eakate päevakeskused ja mida seal teha saab?
• Päevakeskustesse on oodatud kõik eakad, kes tahavad veeta oma päevi sisukalt, parandada liikuvust, tervist ja meeleolu.
• Päevakeskus on kokkusaamispaik, kus saab omavahel aktiivselt suhelda, võtta osa huviringidest, käia kuulamas loenguid elulistel teemadel, tähistada koos omaealistega pidulikult tähtpäevi, saada osa põnevatest väljasõitudest, käia soodsalt juuksuris, minna duši alla või sauna ja pesta pesu.
• Kesklinna sotsiaalkeskuses, Mustamäe päevakeskuses ja Kristiine tegevuskeskuses saab ka soodsalt lõunatada.
• Haabersti päevakeskus asub Õismäe tee 24, telefon 5624 2925; 657 9872. Avatud esmaspäeviti kl 8.15-18, teisipäevast neljapäevani kl 8.15-17 ja reedeti 8.15-16.
• Kristiine tegevuskeskus Sõpruse pst 5, telefon 651 2702. Avatud: esmaspäevast neljapäevani kella 8.45-16.30 ja reedeti 8.45-15.30.
• Lasnamäe sotsiaalkeskus Punane 36 (ajutine asukoht Killustiku 16 uue hoone ehituse ajal). Telefon 621 8998; 5301 0410. Avatud esmaspäevast neljapäevani kella 9-17, reedeti kella 9-16.
• Mustamäe päevakeskus Ehitajate tee 82. Telefon 653 2723 või 653 6205. Avatud tööpäevadel kella 9-15, reedeti kuni 14.15.
• Nõmme vaba aja keskus Valdeku 13 / Viisi 29 (endine Suvila 1). Telefon 672 3125, 5694 4874.
• Pirita sotsiaalkeskus Metsavahi tee 4, telefon 606 9050.
• Põhja-Tallinna sotsiaalkeskuse päevakeskus Sõle 61a. Avatud tööpäeviti kella 9-16, telefon 611 7643.
• Kesklinna sotsiaalkeskus Liivalaia 32. Avatud tööpäeviti kella 9-17, telefon 646 6123.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.