"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
Perearstid valisid aasta ämbriks terviseameti külmlao rikke (4)
13. detsember 2021
Perearst Elle-Mall Sadrak Foto Scanpix

Tallinna Perearstide Selts kuulutas esmaspäeval välja aasta tegija ja aasta ämbri, tegija tiitel anti perearst Elle-Mall Sadrakile ning aasta ämbri pälvis terviseameti külmlao rike. 

„Aasta tegija ja ämbri valimine on perearstide iga-aastane traditsioon. Valik kajastab laiapõhjaliselt esmatasandi jaoks nii positiivses kui ka negatiivses võtmes olulisi teemasid, mis jäävad ilmestama lõppevat aastat,” ütles Tallinna Perearstide Seltsi juht Reet Laidoja. 

Valiku aluseks on perearstide hulgas tehtud küsitlus. Aasta tegija tiitli pälvis ülekaalukalt Elle-Mall Sadrak – särav noor perearst, Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige ja seltsi COVID-töögrupi üks juhte, COVID-i infotundide korraldaja, vaktsineerimisnädala „Tulge kõik“ idee algataja ning kõneisik, kes selgitas perearstide murekohti nii riigivalitsejatele kui ka meediale.  

Teise koha pälvisid COVID-i infotunnid – Celsiuse ja Eesti Perearstide Seltsi koostöös regulaarselt korraldatavad veebipõhised COVID-19 vaktsiine ja vaktsineerimist puudutavad infotunnid perearstidele ja -õdedele, et kogu esmatasand oleks ühes inforuumis. 

Kolmanda koha saavutas Eesti Päevalehe faktikontroll – meedia ja teadlaste, seal hulgas meedikute ühine pingutus lükata ümber väärinfo, selleks et patsiendid saaksid enda ja oma lähedaste tervist puudutavad otsused teha tõenduspõhistele faktidele toetudes.  

Aasta ämbri pälvis terviseameti külmlao rike – külmlao ruumide temperatuuri tõus, mille tagajärjel riknes üle kolme miljoni euro väärtuses vaktsiine ja ravimeid ning mille tagajärgedega oleme sunnitud tegelema praeguseni. 

Teine koht läks Martin Helmele – vaktsineerimise politiseerija ja poliitiline jõud, kes levitab laialdaselt väärinfot. Ennast meedikute toetajaks nimetava poliitiku „säravamad“ teesid: 1) koroonaravim on juba olemas, kuid seda ei kasutata; 2) meedikud peavad lõpetama hädaldamise ja paanika külvamise, haiglates on olukord kontrolli all; 3) tuleb lõpetada sundvaktsineerimine.

Kolmanda koha said väärinfo levitajad – ühiskonna lõhestajad, kes vastutustundetult riskivad elude ja tervise kahjustamisega ning kelle tegevuse tulemusena kasvab meditsiini ülekoormus. 

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kolin
14. dets. 2021 20:45
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/94314535/uleravitud-vahihaige-mehe-tutar-see-mis-juhtus-minu-isaga-ei-tohi-juhtuda-teistega Järjekordne ämber.
ajafaktor
14. dets. 2021 17:56
Arst kui ravipidur. https://www.err.ee/1608434378/riigikontroll-soovitab-tegelda-vahiravi-varasema-kaivitamisega
tähelepanek
13. dets. 2021 22:10
https://novaator.err.ee/1057710/mis-toimub-meie-terviseandmetega-kas-teavet-saada-on-oigus-voi-privileeg Patsiendiportaal on siiani ämber.
peegel
13. dets. 2021 21:19
Eestis on ilma perearstita 21000 ravikindlustatud inimest, nende hulgas 1200 väikelast. Perearstile registreerumist ja vahetamist haldav Terviseamet selles probleemi ei näe — perearsti nimistusse kuulumine on võimalus, mitte kohustus. Aastakümnetega on perearstimaastikul situatsioon absoluutselt muutunud ja tänaseks on perearstiabist saanud Eestis defitsiit. Täna elame situatsioonis, et hea, kui sul üldse perearst on. Ravikindlustamata on umbes 64000 isikut.