"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
VIDEO JA FOTOD Sünnipäeva tähistav Jaani kirik tänas Tallinna linnapead pühakoja toetamise eest uhke tänuristiga (0)
13. detsember 2021

„Oleme üldiselt hoidunud poliitikutele tänuriste ja märke andmast. Aga Kõlvart on nii eriline linnapea, et me ei saanud jäta talle andmata,“ sõnas koguduse õpetaja Jaan Tammsalu Jaani kiriku 154. sünnipäeva eel. Samas tuleb tema sõnul tõdeda, et kõik viimase paarikümne aasta Tallinna linnapead on olnud kirikute suhtes ääretult mõistvad ja toetavad.

Vaata galeriid (27)

Jaani kogudus jagab oma sünnipäeval kingitusi ka teistele – nimelt antakse üle tänuristid inimestele, kes on kogudust ühel või teisel moel märkimisväärselt toetanud.

Kui ma kunagi ühes lasteaias käisin ja küsisin, kelle sünnipäev jõulud on, siis lapsed hõikasid, et jõulud on jõuluvana sünnipäev. Ja ma küsisin, et kas teie olete ise samasugused tobud, et veate omaenda sünnipäeval teistele kingitusi ja siis nad arvasid, et nii lollid nemad küll ei ole,“ muigas Jaan Tammsalu.

„Aga minu meelest ei näitagi see väga suurt rumalust, kui jõulude ajal ja enne jõule kingitusi tehakse ja kui ka sünnipäeva ajal tehakse kingitusi. Ikka ju tänatakse sünnipäevalast ja sünnipäevalaps omakorda tavaliselt tänab ka neid, kes talle on kingitusi toonud,“ lisas ta.

Jaani kirikus on traditsioon igal kiriku sünnipäeval, kolmandal advendipühapäeval, pidada jumalateenistuse järgi tänuüritus, kus antakse kuni viiele inimesele väga eksklusiivsed hõbedast tänuristid ja kotkamärgid.

„Need heraldik Priit Herodese poolt kujundatud ja „Miniplasti“ poolt loodud märgid on tõeliselt ilusad ja nii mõnedki inimesed kannavad neid uhkusega nagu kaelaehteid kaelas ja pintsakurevääril. Ühed vähestest tänumärkidest, mida saab ka lihtsalt iluasjana kaelas ja rinnas kanda, ei pea ootama mingit kindlat tähtpäeva ja siis kotkapeaga märk käib sinna juurde –  mõlemad on kenast, puhtast hõbedast,“ kirjeldas Tammsalu.

Linnapea päästis kiriku tornikatuse

Sel aastal otsustati juhatuse ja nõukogu poolt kinnitada tänuristi saajateks kaks inimest – Mihhail Kõlvart ja Janek Mäggi – ning koguduse liikmed lisasid omalt poolt nimekirja veel kaks väärikat märgisaajat. Linnapeast rääkides jagub Jaan Tammsalul vaid kiidusõnu.

„Ma toon vaid ühe näite: kui Jaani kiriku torni ehitus käis, restaureerimine käis ja ehitajad võtsid pleki torni katuselt maha ja avastasid, et seitsmeteistkümnest torni kandetalast on 16 täiesti läbi pehkinud, nii, et  lumelabidaga viskasime alla jääke sellest, mis oleks pidanud torni katust hoidma Vabaduse väljaku kohal ja ematala – see keskmine suur tala – oli ainus, mis ei olnud pehkinud,“ kirjeldas Tammsalu.

Pelgalt inimjõuga, käega kõigutades liikus Tammsalu sõnul Vabaduse väljaku kohal kõrguva kiriku torn 25-sentimeetrise amplituudiga.

„Teatasin hommikul sellest linnapeale sõnumiga ja ütlesin, et meil on tõeline häda ja me ei tea, kuidas seda lahendada, sest finantse meil ei ole selle jaoks, kuna oleme suure osa juba kirikusse pannud ja siis Kõlvart vaikis umbes kaheksa tundi.  Seejärel tuli äkki tuli telefonikõne vabandusega, et ta nii hilja õhtul mulle alles helistab, aga ta on linnavalitsuse kokku saanud ja otsustanud, et linn toetab täielikult ka selle torni katusekonstruktsioonide korda tegemist,“ sõnas Tammsalu.

„Teine asi on see, et iga kord, kui see mees räägib luterlikust kirikust, siis see, kuidas ta toob esile luterlikku kirikut, tema ajaloo olulisust Eestimaale – see on täiesti hämmastav,“ kiitis Tammsalu.

„Seda ootaks nagu Eesti ajaloolastelt, eesti keele õpetajatelt, ajalooõpetajatelt ja nii edasi. Aga seda ütleb Tallinna linnapea, kuivõrd tähtis on, mida luterlik kirik on teinud Eesti hariduses, kultuuris ja ta on kuidagi eriliselt soojalt ja hoolivalt suhtunud kirikusse. Kui mõni volikogusse sattunud erakond tahab kirikutelt restaureerimistelt rahasid maha võtta, siis tema seisab selle eest, et kirikute restaureerimise programm ei hääbuks.“

Tallinna Jaani kirik. Foto: Albert Truuväärt

Tänuristi pälvijad aitavad oma tööga inimestel kirikusse teed leida

Samuti tänuristi pälvinud Janek Mäggi saab Jaani kirikult tänuristi sisukate ja põnevate vestlusõhtute korraldamiste eest.

„Janek Mäggi on teinud viimasel viiel aastal ligi 50 „Loodud sõna õhtut“, kuhu kutsume siis erinevaid inimesi, tuntud inimesi Marju Kõivupuust, Anu Rauast, Viivi Luigest Priit Hõbemäeni välja ja paljud teised veel, kes on siis oma sõnaga, loominguga midagi väga olulist teinud. Janek Mäggi, kes ei olegi meie koguduse liige, vaid toomkoguduse liige, on võtnud neid erinevate inimestega pooleteisttunniseid vestlusi kirikus vedada, korralikult ette valmistada ja teinud seda vabatahtliku tööna,“ kirjeldas Tammsalu.

„Isegi siis, kui ta ministriks sai ja ma küsisin, et kas ta nüüd jätab vahele, vastas ta, et miks ta peaks vahele jätma, see on niisugune hea vaheldus ja põhjus raamatuid lugeda või inimese eluga ennast kurssi viia ja ta tegi neid õhtuid hea meelega ka siis,“ kiitis ta.

„Üks väga tagasihoidlik inimene esitati veel paljude koguduse liikmete poolt. See on Maarja Paul, koori liige,  igareedene koristaja, paljude inimeste aitaja, samas tohutult tagasihoidlik, aga tema esitajad ei olnud tagasihoidlikud, esitasid tema ja Jumal tänatud. Ja meie kõige noorem õpetaja Annely Neame, kes on oma uute ideedega mitmete teda esitanute südamed võitnud,“ loetles Tammsalu üles ka ülejäänud tänuristide saajad. Ja lisas: „Tallinna Jaani kirikus on väga palju tegusaid, tublisid inimesi.“

Tallinna praostkonna praost ja Tallinna Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu. Foto: Albert Truuväärt

Inimesed on hakanud taas rohkem kirikus käima

Sünnipäeva puhul möödunud aastale tagasi mõeldes teeb Jaan Tammsalu sõnul rõõmu see, et väga paljud inimesed on jäänud kirikusse käima ka vaatamata erinevatele piirangutele ja kirik muutub kogu aeg.

„Oleme jälle valmistumas kahe uue Dolores Hoffmanni vitraaži valmimiseks ja ette panekuks ja see kirik kuidagi ei lõpeta ilusamaks saamist. Suured remondid on tehtud nii väljast kui seest ja kellamängud ja paljud muudki asjad, aga ikka leiame, et midagi võiks veel olla. Kesklinna kirik peab olema ilus ja hästi kõlav,“ märkis Tammsalu, kelle sõnul on Jaani kogudusel palju ustavaid liikmeid, kes kannavad oma koguduse eest igatpidi hoolt ja leiavad neid võimalusi, kuidas oma osa anda.

„Aga muret teevad need piirangute muutused. Õnneks on küll kiriku suhtes üsna stabiilne olnud see, mida on nõutud, aga üsna palju on siiski ära jäänud ja eelmise aasta jõulud olid ju päris nukrad – inimesed lõpuks ei julgenud isegi jõulukirikusse tulla. Pidasime kolm teenistust umbes 250-300 inimesega, kui tavaliselt on ühel teenistusel umbes 800 inimest, aga tundub, et selleks korraks või sellel aastal on inimesed läinud natukene julgemaks ja igat hoiatust ka ei võta hirmutusena. Rahvast käib palju. Oleme ääretult tänulikud neile oma eelkäijatele, kes Tallinna Jaani kiriku nii suure ja nii hea koha peale ehitasid ja paljudele headele, ohvrimeelsetele inimestele, kes on teinud oma ilusa osa, et see kirik on püsinud ja aina kaunimaks muutunud. Olen tänulik paljudele tublidele töötegijatele!“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.