"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
vaata fotosid Luutsinapäeva rongkäigus liikusid valgetes kleitides laulvad neiud läbi vanalinna (1)
13. detsember 2021
Foto Mats Õun

Täna tähistatakse luutsinapäeva, mis on eriti populaarne just Põhjamaades. Igal aastal on Rootsi Saatkond koostöös Noarootsi Gümnaasiumiga korraldanud sel puhul saatkonnas vastuvõtu. Sel aastal aga otsustati teha avalik rongkäik vanalinnas.

Vaata galeriid (26)

Noarootsi Gümnaasiumi rootsi keelt õppivad noored tähistasid tänast luutsinapäeva Rootsi eeskujul luciarongkäiguga. Pikkades valgetes kleitides laulvad neiud, kel põlevad küünlad juustes ja käes, saatjaks tähepoisid, liikusid Rootsi suursaatkonnast Pikalt tänavalt Raekoja platsile.

Traditsioonide järgi valitakse teiste koolilaste poolt Luciaks kooli kõige toredam ja lahkem neiu. Noarootsi Gümnaasiumi 10. klassi õpilane Iti nendib, et see on väga tore. “Ma olen alles 10. klassis, just tulin ja väga tore, et inimesed hindavad mind,” ütles Iti.

Luutsinapäeva traditsiooni tähistamine toimub koostöös Rootsi suursaatkonnaga. Rootsis on see väga populaarne tähtpäev, mis tähistab jõuluaja algust.
“Iga pere, iga kool, iga lasteaed, enamik töökohti tähistavad luutsinapäeva laulmisega, valgete kleitidega,
valgustitega juustes, hea toidu ja söögiga nagu kohv, safranisaiakesed ja piparkoogid,” rääkis traditsioonist Rootsi suursaadik Ingrid Tersman.

Kirikukalendris on 13. detsember valgusekandja ja pimedate inimeste kaitsepühaku, Püha Lucia mälestuspäev. Lucia elas 3. sajandi paiku Sitsiilias ja hukati imetegude pärast.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

elukestev õpe
13. dets. 2021 13:04
YLE Teema/Fem programmis k 17.00 ülekanne Hsk-i Tuomiokirkkost 2022 Lucia neiu kroonimisest ja kontsert (otse).