"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
TURVALISED JÕULUD Tee lähedastele kingitus ja lase end vaktsineerida! (1)
13. detsember 2021
Albert Truuväärt

Eakatele ja puudega inimestele on hea võimalus lasta endale kaitsesüst kodus teha.

Linn lõi hiljuti ka kolmanda kodus vaktsineerimise brigaadi ning praegu saab kõigil nädalapäevadel end kodus vaktsineerida lasta ilma järjekorrata. “Kõik, kel seda vaja on, saavad kutsuda vaktsineerijad endale mugavalt koju,” märkis abilinnapea Betina Beškina. “Eakatele ja puudega inimestele on see hea võimalus lasta endale näiteks kehva või külma ilmaga kaitsesüst teha.”

Liikumisraskustega inimesed saavad vaktsineerijaid koju tellida telefonil 666 2727.

Vaktsineerima ja nõu saama ootavad ka linna koroonaennetuspunktid, mis on avatud seitse päeva nädalas. “Koroonaennetuspunkti tulekuks ei ole vaja end enne kirja panna,” lausus Beškina. “Kohapeal saab esitada küsimusi ja meedikud vastavad nendele. Vabaduse väljaku punktis saab teha ka koroonatesti, kas perearsti suunamisega tasuta või omal soovil tasuliselt.”

Eakatele kolmas süst

Vaktsineerimispunktides käivad rohkem kui pooltel juhtudel tõhustusdoosi saajad ehk inimesed, kes lasevad endale teha juba kolmanda kaitsesüsti. Seda soovitatakse kõigile täiskasvanuile, aga eriti eakatele. “Suur osa kevadel vaktsineeritud inimestest on juba käinud tõhustusdoosi tegemas, aga paljud tulevad ka esimest või teist doosi tegema,” sõnas Vabaduse väljakul vaktsineerimispunkti vastuvõtja Hanna-Maria.

Kolmanda kaitsesüsti võiksid võtta kõik täiskasvanud, kellel juba viis või kuus kuud esimesest kuurist möödas. “Selle tõhustusdoosi võiksid kindlasti teha eakad inimesed vanuserühmas 65+, aga seda saavad teha ka kõik täiskasvanud ehk vanuserühm 18-59,” selgitas haigekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonna pressiesindaja Sander Rajamäe.

Uuringud on näidanud, et aja jooksul nii vaktsineerimise kui ka läbipõdemise teel saadud immuunsus nõrgeneb, eakatel rohkem ja kiiremini kui alla 65-aastastel.

Tallinlased tublid vaktsineerijad

Tänaseks on tehtud ligi 180 000 lisa- või tõhustusdoosi. Vaktsiinid kaitsevad ka uue tüve ehk omikroni vastu, ehkki nende tõhusus ei pruugi olla niisugune nagu teiste tüvede puhul.

“Uusi tüvesid ikkagi põetakse kergelt või isegi asümptoomselt läbi, raskeks haigus ei muutu,” ütles terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepp. “Omikronil on võrreldes eelnevate tüvedega palju mutatsioone. Ühtlasi on ka öeldud, et see on kõige mutatsiooniderohkem tüvi üldse kogu pandeemia jooksul, mis on avastatud.”

AstraZeneca ja Jansseni korral võib tõhustusdoosi võtta viie kuu möödumisel teisest süstist ja Moderna ning Pfizeri puhul kuue kuu möödumisel. Ka kolmas süst on inimesele tasuta. Õige aja kättejõudmisest annab haigekassa märku SMS-iga.

Iga päev tehakse Tallinna koroonaennetuspunktides 25-80% kõigist Eesti kaitsesüstidest. “Eriti nädalavahetustel on see number märkimisväärne,” lausus Beškina. “Tallinlased on vaktsineerimises väga tublid.”

  1. novembrist on linna kaheksas koroonaennetuspunktis vaktsineeritud peaaegu 10 000 inimest ja kodus saanud kaitsesüsti 621 inimest.

Nüüd saab ka 5-11-aastaseid lapsi perearstide juures ja haiglates Covid-19 vastu vaktsineerida

“Perearstidel on väga hea meel, et ka lastel on avanenud võimalus koroonaviiruse vastaseks kaitseks,” ütles Eesti Perearstide Seltsi juht dr Le Vallikivi. “Kuna ka lapsed ja noored võivad haigestuda raskelt ja kannatada veel pikka aega pärast tervenemist tüsistuste tõttu, soovitame kindlasti vaktsineerimise võimalust kasutada.”

Sotsiaalministeerium kinnitas 5-11-aastaste laste vaktsineerimise korralduse Eestis. Laste vaktsineerimist algab detsembri teises pooles perearstide ja haiglate vaktsineerimiskabinettides.

Lapsi hakatakse vaktsineerima Pfizer-BioNTech Comirnaty vaktsiiniga, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, mida manustatakse Eestis immunoprofülaktika komisjoni soovitusel kuuenädalase vahega.

Pfizer on lubanud tarnida Eestisse esimesed 36 000 doosi 5-11-aastastele mõeldud Covid-19 vaktsiini detsembri keskpaigas. 2022. aasta jaanuaris on oodata veel 54 000 doosi vaktsiini.

Lapse vaktsineerimiseks saab lapsevanem aja broneerida, võttes ühendust lapse perearstiga. Üleriigilise digiregistratuuriga liitunud perearstide puhul ja lapse vaktsineerimiseks haiglas saab aja broneerida digiregistratuuris. Vaktsineerimisaegu saab broneerima hakata siis, kui esimesed vaktsiinid on Eestisse jõudnud ning perearstikeskustesse ja haiglatesse laiali saadetud.

Laste vaktsineerimise otsuse teevad laps ja lapsevanem. Hooldusõiguslikud vanemad peavad jõudma lapse vaktsineerimise suhtes ühisele otsusele. Kui lapsevanem pöördub koos lapsega vaktsineerimiseks pere- või lastearsti vastuvõtule, täiendavat kirjalikku nõusolekut ei küsita.

Covid-19 haiguse läbi põdenud lapsi soovitavad eksperdid vaktsineerida sarnaselt täiskasvanutele ühe doosiga kuue kuu möödumisel tervenemisest. Täiendav info laste vaktsineerimise kohta on leitav vaktsineeri.ee veebist.

Kus vaktsineerimispunktid asuvad?

• Vabaduse väljaku koroonaennetuspunkt võtab patsiente vastu iga päev kella 9-21. Lisaks nõustamisele ja vaktsineerimisele pakub paik ka testimise võimalust. PCR-testi proov võetakse kas ninaneelust või kurguloputusvedelikust. Testimine on saatekirja alusel tasuta; ilma saatekirjata tuleb tasuda 44 eurot.
• Ülejäänud seitse Covid-19 nõustamis- ja vaktsineerimispunkti töötavad tööpäevadel 12.–19 ning nädalavahetustel 10-17. Need asuvad Lindakivi kultuurikeskuses, Linnamäe Maxima parklas, Põhja-Tallinna kogukonnamajas, Balti jaama trollipeatuse kõrval, Haabersti Rimis, Kristiine keskuses ja Ülemiste keskuses..
• Vaktsineerimiseks on saadaval kahedoosilisi Pfizer/BioNTech ja Moderna vaktsiine ning alates 18. eluaastast ka ühedoosilist Jansseni vaktsiini. Tõhustusdoose tehakse Eestis kõigile alates 18. eluaastast. Pfizeri ja Moderna vaktsiinidega vaktsineeritutele tehakse tõhustusdoos kuue kuu möödumisel, Jansseni ja AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineeritutele viie kuu möödumisel esmasest vaktsineerimiskuurist. Tõhustusdoose tehakse Pfizeri või Moderna vaktsiiniga.
• Liikumisraskustega inimestele töötavad ka kolm kodus vaktsineerimise brigaadi, mille saab koju tellida telefonil 666 2727.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nüanss
15. dets. 2021 20:14
https://tervis.postimees.ee/7302970/teadlased-uurisid-kas-covid-19-voib-meestel-pohjustada-viljatust Seega on vaktsineerimiseks veel üks põhjus - meeste viljakuse ja seksuaalfunktsiooni säilitamine.