"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Terviseamet ei näe vajadust piiriületajate rangemaks kontrolliks (0)
13. detsember 2021
Foto: Scanpix

«Terviseamet toetab piiriületajate osas seni kehtinud meetmetega jätkamist, mis tähendab testimiskohustust neile, kes saabuvad omikrontüve riskiriikidest,» ütles ameti pressiesindaja Imre Kaas.

Kuigi pühapäevase seisuga oli Eestis registreeritud juba 16 reisimisega seotud koroonaviiruse omikrontüve kahtlust, ei näe terviseamet vajadust piiriületajaid rangemalt kontrollida, vahendab BNS.

Kaas märkis, et vaktsineeritud ja viiruse läbi põdenud inimesed saavad pärast negatiivset testitulemust naasta tavategevuste juurde, kuid vaktsineerimata ja läbipõdemata inimesed peavad jääma isolatsiooni, kuni kuuendal päeval tehtud test osutub negatiivseks. Kes testida ei soovi, peavad jääma isolatsiooni kümneks päevaks.

«Niisamuti toetab terviseamet testimiskohustust neile, kes saabuvad riikidest, kus positiivsete testide arv 100 000 elaniku kohta on suurem kui 200. Hetkel kehtib nende riskiriikide puhul testimiskohustuse vabastus vaktsineeritutele ja läbipõdenutele, kuid värske testitulemus annab suurema kindluse igale inimesele, kes võib olla enese teadmata viirusekandja. Seega, tehke test iga kord, kui saabute tagasi Eestisse,» soovitas Kaas.

Valitsus ei ole testimiskohustust laiendanud kõigile reisijatele ühetaoliselt, kuid terviseamet tagab tasuta testimise võimaluse sõltumata sellest, millisest riigist Eesti elanik saabub. Kui reisijad ei soovi seista lennujaamas või sadamas järjekorras, saavad nad broneerida testimisaja mõnes teises testimispunktis.

«Kuivõrd omikrontüvi levib deltatüvest kiiremini, siis on üsna tõenäoline, et see hakkab Eestis levima. Kui terviseamet näeb, et uus viirustüvi hakkab ulatuslikult levima, saab riskiriikide nimekirja täiendada,» märkis Kaas.

Pühapäeval oli terviseametile teada 16 reisimisega seotud juhtu, mille puhul kahtlustatakse positiivse testi tulemuses omikrontüve. Lisaks neile on tuvastatud veel kümme omikrontüve kahtlusega juhtumit, millest kolm on reisijate lähikontaktsete nakatumised, kolm kohalikku juhtumit ning nelja positiivse testi andmed on veel täpsustamisel.

«Hetkel on terviseameti eesmärk uue tüve levik võimalikult kauaks edasi lükata, et meie üldine haigestumise ja hospitaliseerimise foon veelgi langeks ning võimekus uue tüvega toimetulemiseks oleks võimalikult hea. Seetõttu on oluline, et kõik Eestisse saabuvad reisijad täidavad piiriületaja ankeedi, mis annab terviseametile haigusjuhtude isoleerimisel ja kaardistamisel hädavajalikku lisainfot. Arvestades, et peagi saabuvad jõulud ning reisimine ja lähedaste külastamine on sel ajal sagedasemad kui tavaliselt, on testimise ja isolatsioonikohustusest kinnipidamine äärmiselt oluline,» lisas Kaas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.