"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
võlanõustaja aitab Linnakodanik Lilija Kibuvits võlaorjusesse sattumisest: nagu haigus oleks peale tulnud (0)
14. detsember 2021

Lilijal Kibuvitsal on kuhjunud aastatega erinevaid võlgasid, kogusummas rohkem kui 10 000 eurot. Aasta tagasi pöördus ta enda koormaga võlanõustaja poole ja tänaseks on tema laenujääk vaid 2000 eurot. Lilija on arvestanud, et perekonna ja võlanõustaja toel saab ta võlgadest täiesti vabaks järgmisel sügisel.

2007. aastal, kui Lilija Tallinnasse kolis võttis ta enda sõnul kergemeelselt erinevaid lühiajalisi laene. Tööl käies suutis ta tagasimaksetega püsida graafikus kuniks tulid ellu õnnetud juhused.

“Oli peksmine 2008. aastal. Mu elukaaslane, kes tänaseks on surnud, peksis mu kõvasti läbi ja sellest ajast hakkasidki maksmisega esimesed jamad tekkima, sest olin siis kaua haiguslehel,” meenutas Lilija.

Iga viies inimene on võlgades

Lilija elukaaslane võttis samuti laene, mida käendas Lilija. Kui elukaaslane lahkus, jäid needki laenud naise kanda. 

“Peale seda tuli haigus peale. Ma ei maksnud ja võlad aina kasvasid. Ühel kuul ei maksnud, teisel kuul ei maksnud ja nii ausalt see probleem käima läkski,” kirjeldas Lilija.

Eesti Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja statistika järgi on iga viies siin elav inimene võlgades ja rohkem kui pooled neist on oma võlgadega tõsisemas hädas.

“Viimasel ajal ei ole eriti midagi kõrvale läinud. Mingid tavalised laenud mul on, 10 000 – 15 000 euro suurused,” ütles Evert ning tunnistas, et võlanõustaja poole pöördunud ei ole ega näe selleks ka põhjust. “Kõik on ju ikkagi mõistuse piirides. Minu meelest ei ole siin midagi erilist. See on meie reaalne tänapäev. Enamusel eestlastel on sedasi. Kui näiteks õhksoojuspump läheb läbi, mis peaks elektrihinda kolm korda vähendama ja laps on ka majas ning külm on, siis ongi selline sundseis lihtsalt, kus tuleb laenu võtta.”

Võlanõustaja otsib võlgnikule kiireima tee – kuidas laenudest vabaks saada. Sealhulgas annab ta nõu, kuidas koostada eelarvet nii, et sissetulek võimaldaks võlga kustutada.    

Lilija lugu on aga keerulisem, sest vägivaldsete episoodide järel tekkinud töövõimetus ei võimalda tal enam palgatööl käia.

“Ma saan 200 eurot pensioni ning 30 eurot rohtude raha, kuid ikka kohtutäitur võtab sealtki raha maha. See ei loe, et ma tööl ei käi,” kurtis Lilija.

Võlanõustaja leidis lahenduse

Võlanõustaja juures sai aga Lilija teada, et enda suurima, 6000 eurose võla puhul saab ta (tänavu aastast kehtima hakanud seadusemuudatuse järgi) taotleda võla aegumist. 

“See 6000 eurot kõik on kustunud,“ rääkis ta. „Sain lahti sellest suurest summast. Me Üllega (võlanõustaja – toim.) tegime pika töö koos ära ja ma olen väga rahul ning õnnelik. Vaid natuke on jäänud ja see saba kohe saab otsa. Luban, et kunagi ma enam ühtegi laenu ei võta. Sain sellise kogemuse, et ma ka ise end karistan ja mõtlen, miks ma nii loll olen olnud. Olin siis 19-20 aastane.”

Lilija on arvestanud, et perekonna ja võlanõustaja toel saab ta võlgadest täiesti vabaks järgmisel sügisel.

Kui võlgadest on vabaks saadud, siis kas varasemad maksehäired jätavad jälje igaveseks nii et pankade silmis on usaldusväärsus kaotatud?

Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuhi Anne Pärgma sõnul saab näiteks kodulaenu taotleda, kui viimase maksehäire kustumisest on möödas vähemalt aasta. “Siis ka omafinantseering võiks olla 30 protsendi juures. Sel juhul võiks sellest rääkida,” lisas Pärgma.

Võlanõustajad on täna valmis selleks, et jõuluostude ja üleüldise hinnatõusu tagajärjel võib nende klientuur uuel aastal hüppeliselt tõusta.

Viimane aasta tõi nende kabinetti aga rekordiliselt palju investeerimispettuste ohvriteks sattunuid. 

“Võetakse võlgu, investeeritakse mingitele müstilistele saitidele ja siis on saadud aru, et on petetud ja jäädakse väga suurtesse võlgadesse,” rääkis Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse võlanõustaja Heete Simm.

Juba väiksemate võlgade tekkimisel tasub koheselt pöörduda võlanõustaja juurde. Pöörduda võib ka ennetavalt. Järjekorrad on võlanõustaja juurde täna keskmiselt nädala pikkused ning kõigile tallinlastele on teenus tasuta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.