"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
hinnatõusu külmutamine Tallinna elanikele lasteaia kohatasu uuel aastal ei tõuse (0)
15. detsember 2021

„Tallinnas ja ka teistes omavalitsustes on lasteaia kohatasu seotud palga alammääraga ja kuna järgmisel aastal kasvab palga alammäär, peaks kasvama ka lasteaia kohatasu määr. Aga koalitsiooniläbirääkimiste käigus otsustati, et järgmisel aastal tuleb korrastada süsteemi nii, et lasteaia kohatasu ei tõuseks,“ ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Linnapea sõnul oli teema püstitus eelkõige koalitsioonipartneri initsiatiiv. “Oleme seda teemat arutanud nii koalitsiooniläbirääkimistel kui linnavalitsuse istungil,” rääkis Kõlvart, kelle sõnul saadab linnavalitsus vastava eelnõu ka volikokku arutamiseks ja otsustamiseks.

“Linnavalitsuse seisukoht on, et me kompenseerime järgmisel aastal Tallinna elanikele kohatasu tõusu ehk umbes üheksa eurot iga lapse kohta,” lausus ta.

Täiendavad toetused ja üleüldine kokkuhoid aitavad tuleval aastal toime tulla

Kõlvart ütles, et täiendav toetus ja ka kokkuhoid on järgmisel aastal äärmiselt tähtis. “Kuna meid ootab nii energiahinna tõus kui ka tõenäoliselt ka üldine hinnatõus,” lausus ta. “Järgmisel aastal on meil planeeritud palgatõusud peaaegu igas linnasüsteemi valdkonnas ja samas ka toetused, mida me välja maksame, suuremas osas tõusevad.“

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on linna eesmärgiks toetada Tallinna lastega peresid ja nende perede heaolu. „Koroonaaeg on kõigile olnud keeruline ja esitanud väljakutseid, ning selle leevendamiseks on linn välja töötanud mitmeid täiendavaid abimeetmeid. Nii peavad näiteks tänavu sügisest need Tallinna pered, kelle kaks või enam last käivad munitsipaallasteaias, maksma kohatasu vaid ühe lapse eest. Täna otsustas linnavalitsus, et teeme volikogule ettepaneku säilitada munitsipaallasteaias käiva lapse vanema osa määr senisel tasemel, kui laps ja tema vanema elukoht on Tallinna linn,“ selgitas Belobrovtsev.

Töötasu alammäära kasvuga tõuseb uuest aastast lasteaia kohatasu seniselt 71,25 eurolt 79,79 eurole, kuid tallinlastele jääb kehtima praegune kohatasu suurus ehk 71,25 eurot ning selle kasvu ehk 8,54 eurot katab linn toetusena. Ujulaga lasteaias kasvab kohatasu järgmisest aastast seniselt 78,26 eurolt 87,64 eurole ja ka selle kasvu katab linn.

Vastavalt koolieelse lasteasutuse seadusele kaetakse muud kulud linnaeelarve vahenditest ja osaliselt vanemate poolt. Vanemate poolt kaetav osa ühe lapse kohta ei või ületada 20 protsenti Vabariigi Valitsuse kehtestatud palga alammäärast.

Vastatavalt Tallinna Linnavolikogu 2015. aasta määrusele on vanemate poolt kaetava osa määraks kehtestatud Tallinnas ühes kuus ühe lapse kohta summa, mis moodustab 12,2% Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäärast kuus ja ujulagalasteasutuses on vanema osa määr 13,4% Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäärast kuus. Linn katab Tallinna elanikule vanema osa määra tõusu, mis kajastub toetusena lapsevanemale esitataval arvel. Seega jääb  Tallinna elanikule vanema osa ühe lapse kohta jätkuvalt 71,25 eurot kuus ja ujulaga lasteasutuses 78,26 eurot kuus.

Suur hulk soodustusi kehtib juba praegu

Ka Eesti Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna sõlmitud koalitsioonilepingus Tallinna linna juhtimiseks on sätestatud, et lasteaia kohatasu ei tõsteta ja säilitatakse kehtivad soodustused.

Kõlvart tuletas lasteaedade puhul meelde, et terve rida toetusi kehtivad juba praegu – alates teisest lapsest on pered kohatasust vabastatud, Tallinna linnas kompenseeritakse ka toitlustamise kulud nii munitsipaallasteaedades kui eralasteaedades.

“Loodame, et hinnatõus ja eelkõige energia hinna tõus ei söö ära kogu meie toetusi ja palgatõuse, aga praegu olukorda vaadates ja vaadates, kuidas riik reageerib, on selline oht täiesti olemas,“ lausus ta.

Eesti Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koalitsioonilepingus Tallinna linna juhtimiseks aastatel 2021-2025 sätestatakse, et lasteaia kohatasu ei tõsteta ja säilitatakse kehtivad soodustused.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.