"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
sarikapidu loomaaias Tiit Maran: varem pole olnud sellist ekspositsiooni, kus osa loomi külastajatega samal alal vabalt ringi uitavad (0)
15. detsember 2021

„Tegemist on koostöös zoodisaineritega sündinud originaalprojektiga ja selle alusel rajatav ehitis on ainulaadne. Seetõttu on ta väljakutseid pakkuv nii ehitajale, näiteks erilise katuselahenduse tõttu, kui hiljem ka loomaaia töötajatele – pole ju sellelaadset ekspositsiooni, kus osa loomi külastajatega samal alal vabalt ringi uitavad, enne Tallinna loomaaias olnud,“ rääkis Tallinna Loomaaia direktor Tiit Maran, kelle sõnul ei kopeeri Tallinna Loomaaeda rajatav vihmametsa ekspositsiooniala ühtegi olemasolevat ekspositsiooni maailmas.

„Loodame külastajaid rõõmustada ka mitmete uute loomadega, näiteks ei ole meie kollektsioonis eksponeerituna varem olnud lendkoera.“  

Vaata galeriid (50)

„Rajatav ekspositsiooniala annab loomaaiale uusi võimalusi keskkonnahariduslikuks tegevuseks ja teadustööks, luues samas lisandväärtust ka loomaaia külastajatele,“ märkis Tallinna keskkonna- ja kommunaalvaldkoda kureeriv abilinnapea Vladimir Svet. „Vihmametsa silmapaistvamateks elanikeks saavad saarmas, binturong, kalastaja kass, lendkoer ning vabalt elavad linnud, kahepaiksed ja roomajad. Selle kõrval on oluline ka interaktiivne ekspositsioon, mis selgitab külastajatele vihmametsadega hävimist ning nende alalhoidmise vajadust.“

Kaasaegse ja tervikliku Kagu-Aasia troopilist ökosüsteemi tutvustava ekspositsioonihoone keskseks elemendiks on kasvuhoone ala, kuid vihmametsa kogemust aitavad luua ka sissepääsust vihmametsani viiv tunnel ja kasvuhoonele järgnev interaktiivne galerii. Meeldivaid elamusi pakuvad toitlustusalalt vihmametsale ja tiigriorule avanevad vaated.

Ainulaadne projekt

„Tegemist on koostöös zoodisaineritega sündinud originaalprojektiga ja selle alusel rajatav ehitis on ainulaadne. Seetõttu on ta väljakutseid pakkuv nii ehitajale, näiteks erilise katuselahenduse tõttu, kui hiljem ka loomaaia töötajatele – pole ju sellelaadset ekspositsiooni, kus osa loomi külastajatega samal alal vabalt ringi uitavad, enne Tallinna loomaaias olnud,“ rääkis Maran.

Marani sõnul kujuneb väljapanekust justkui rännak läbi Kagu-Aasia. “Olulisim on seal kasvuhoone, kuid kogemuse saamisel mängivad olulist osa ka sissepääsust vihmametsani viiv tunnel, kasvuhoonele järgnev interaktiivne galerii ning söögikohast vihmametsale avanevad vaated,” rääkis Maran.

“Lisaks loomade tutvustamisele soovime külastajatele luua tervikpildi vihmametsast. Peame oluliseks näidata elusolendeid nende keskkonna osana, tekitades külastajale mõistmise metsa osade seotusest ja suhetest. Olulised pole vaid üksikud loomad puurides, vaid ka nende elupaiga terviku tajumine kogu oma rikkuses. Pilvemets on hoopis teiselaadne, kui me siiani oleme asju teinud, ja see muidugi tähendab, et tegu on väljakutsega. Väljakutseid on olnud ja saab olema veel, aga igavat asja ongi ju mõttetu teha.”

Pilvemaja puhul – millesarnast pole kusagil mujal – on kasutatud zoodisainerite abi, kes ongi haritud selleks, et disainida üht väljapanekut. Marani sõnul plaanib ka Helsingi uhke vihmametsa ehitamist, aga neil olevat see veel algstaadiumis. “Meie oleme ette jõudnud,” mainis ta.


Loomaaia pilvemetsa kavand.

Uus ekspositsioon näitab loomaaia tulevikuarenguid

Pilvemaja annab Marani kinnitusel eeskuju, milliseks võiks loomaaed kujuneda. “Tallinna loomaaed on suurem kui Tallinna linn,” lausus Maran, “seda oma tähenduselt meie kultuurikontekstis. Et ta hakkaks järjest rohkem muutuma regioonis märgiks, mis on oluline. Ma olen alati toonud võrdluse Praha loomaaiaga, mis on praegu terves regioonis oluline märk suunast, kuhu minnakse.”

„Kandev roll sealse elustiku tutvustamisel on kasvuhoone alal, kuid kogemuse saamisel mängivad olulist osa ka sissepääsust vihmametsani viiv tunnel, kasvuhoonele järgnev interaktiivne galerii ning toitlustusalalt vihmametsale avanevad vaated,“ rääkis Maran. „Lisaks teemakohasele loomastiku tutvustamisele soovime külastajatele luua tervikpildi vihmametsa ökosüsteemist. Peame oluliseks näidata elusolendeid nende keskkonna osana, tekitades külastajale mõistmise metsa osade seotusest ja suhetest, suurendades seeläbi ka keskkonnateadlikkust.“

Maran tahab, et inimestel jõuaks rohkem emotsioonidesse tervik.

„Mitte ainult puurides üksikud loomad aga just selle terviku tajumine oma rikkuses,“ rääkis ta. „Pilvemets on hoopis teiselaadne, kui me siiani oleme asju teinud ja see muidugi tähendab seda, et tegu on väljakutsega. Vana rada on lihtne käia, uut rada pidi on palju keerulisem liikuda. Selle majaga on sama asi. Väljakutseid on olnud ja saab ka veel olema, aga samal ajal igavat asja on ju mõttetu teha.“ 

Loomaaia direktor tõstis esile veel seda, et tulevane restorani pool hakkab avanema kunagi Tiigriorgu. Ühel pool oleks talvel pimedal ajal roheline vihmamets ja kui on lund, siis on teisel pool lumes tiiger lesimas. „Saad juua oma kohvi, vaadata ühele ja teisele poole ning mõelda kui erinev see maailm on,“ rääkis ta. 

Tallinna Loomaaia Kagu-Aasia troopilise vihmametsa ekspositsioonihoonet ehitab Ehitus5ECO OÜ ja hoone projekteerija on ConArte OÜ. Projekti kogumaksumus on 5,28 miljonit, sh 2,49 miljoni euroga toetab projekti EAS-i Euroopa Regionaalarengu Fond ning 2,79 miljonit eurot kaetakse Tallinna linnaeelarvest.

Täna võtsid abilinnapea Vladimir Svet, Haabersti linnaosa vanem Oleg Siljanov ja Tallinna Loomaaia direktor Tiit Maran Ehitus5ECO OÜ-lt vastu loomaaia Kagu-Aasia troopilise vihmametsa ekspositsioonihoone sarikapärja ning tänasid ehitajaid seni tehtud töö eest.

Vihmametsa ekspositsioonihoone valmib 30. juulil 2022, kuid külastajatele avatakse see 2023. aasta aprillis, sest taimed-loomad vajavad aega kohanemiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.