"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
Kes sai kiita, kes hurjutada Jõuluvana saadikutele: kõigi eesmärk on ju Eestit paremaks teha, ainult need Eestid näevad sarnasuse mõttes välja nagu siga ja kägu (0)
16. detsember 2021

Jõuluvana pani proovile ka saadikute koostöövõime kõikide fraktsioonide vahel ja laskis neil ühiselt kokku panna pusle. Pilt kujutas mesitaru ja selle ümber lendavaid mesilasi. Jõuluvana hinnangul kui saadikud tahavad, proovivad, katsetavad, siis saavadki üheskoos pusle kokkupanekuga hakkama.

Vaata galeriid (32)

Riigikogu istung:

10:01 Jõuluvana

10:01 Aseesimees Martin Helme

Aga enne veel, kui kõik me läheme jõulupuhkusele peredega või ka kohtumistele valijatega, siis ma soovitan mitte lahkuda saalist, sest kuuldavasti on meil jõuluvana majas ja ju ta mingil hetkel siia ka jõuab.

10:02 Jõuluvana

Tervist! Tervist! Tere-tere! (Aplaus.) 

10:02 Hanno Pevkur

Palun! Siin on ette valmistatud … 

10:02 Jõuluvana

Ahah. Aitäh-aitäh! Suur tänu, Hanno! Nii, vaatan selja taha ka. Jaa-jaa. Lootsin seal Martin-poissi näha, aga sina hoopis seal. No näed. (Martin Helme vastab: “Pagendati ära.”) Pagendati ära praegu, jah. No ma mõtlesin, et on hea selline, tuleb selline mõnus kindel seljatagune vähemalt.

Aga no rõõm näha, tõesti, Üllar, nii heas tervises. Eks me kõik oleme siin aasta jooksul jälle ühe aastaringi ümbert juurde võtnud ja jõulumees on täna ka 42 kilo võrra raskem kui eelmisel aastal, mis näitab seda, et tegelikult sujub see elu päris hästi. Keda ma veel näen? No näed, siin inimesed ikka … Aa, ma mõtlesin, et teete sisseoste. Aga pole hullu. No mis me siis sellest aastast … Eks igaüks teist ju mõtleb ja meenutab järele. On ikka küll. No kui isegi läbi linna, läbi maa, läbi metsade, läbi külade kõnnin, eks ma näen, et küünlavalgust on sellel aastal rohkem kui tavaliselt jõulu ajal. Ja kuidagi süda on soojem kohe. Üks inimene sõitis autogagi, oli akna peal küünal. Nii et me oleme nagu loomulikuma elukeskkonna poole teel. Ja see ongi rohepöörde üks, ma olen mõtelnud, selline esimene samm. Kui inimene vaatab oma elektriarvet, siis läheb roheliseks näost ja see ongi nagu selline väga … esimene samm on tehtud. Mõned üksikud on, kes ükskõikselt jäävad lihtsalt kaameks ja ei suhestu sellega. Kunagi jõuame ringiga ikka sinna tagasi, et kommunaalkulud on nullilähedased. Ja seda põhjusel, et no mis tast ikka maksta, kui ei jõua, siis ei jõua. Peatähtis on see, et head sõna jagub igaühele. Ja kui on tihtilugu … Ma vaatan, et ei olegi kedagi. Võib-olla riikliku tähtsusega küsimust arutada jõulurõõmu kohta, et jõulud tulevad sel aastal nii nagu tavaliselt, aga ettepanek on olnud, et rõõm lükata siis järgmisesse aastasse, sellega ma ka päris nõus ei oleks.

Mis heameelt teeb? Siin on näha inimene, kes on üleskutset võtnud kuulda, et otsida välja kõige vähem nägus kampsun. Ütleme niimoodi, et ise tipptunnil ummikutes kootud kampsun on ikka kõige parem asi. Seal on näha, mis kuupäeval ja kuna kõige raskem on olnud. Üks põder ei kannata mingit kriitikat. Aga põtrasid ju tead, ega sellist looma ja mina ei ole enda karjas küll näinud. Aga ega inimene tänapäeval ongi loodusest nii kaugele läinud, et peab lihtsalt kududes meenutama, tõesti.

Mida veel tahtsin ütelda? Mul on kingikott kaasas. Ja kujutasin ette seda, et ei ole täna väga palju inimesi saalis, sest ainult üks päevakorrapunkt meil on, see on kingituste jagamine. Mina mõtlesin, et see ei huvita mitte kedagi, aga on vastupidi. See teeb südame soojaks. Anname käega märku, hääd inimesed, kellel on tänaseks mõni luuletus ette valmistatud. Näete, ikka järjest tuleb? Nii, ahah. Näed, Mardil on ka. Mul oli selline plaan, et ma täna ei kuulagi teie luuletusi. Sest oli teine plaan. Aga tegelikkuses hiljem küll, kui me oleme ühe väga tähtsa töö ära teinud.

Räägitakse tihti, et Riigikogus ei ole sellist üksmeelset koostööd. Mina sellega päris nõus ei ole. Arvestades seaduste hulka, mis on Eestis vastu võetud, määrusi, piisaks neist umbes 40-le tavalisele normaalsele riigile. Ja neid tuleb ikkagi järjest juurde. Seetõttu teid selles süüdistada ei saa. Aga demonstreerimaks, kuidas Riigikogu tegelikult, olenemata sellest, millisest fraktsioonist saadik on või kuhu ta kuulub või kuhu ta vahepeal läheb ühest fraktsioonist teise või kolmandasse, koostöö on tegelikult kogu aeg käimas ja väga väele. Ja tihti räägitakse, et kui näiteks peaks juhtuma, et koalitsioonil millegipärast tuleb üks hea mõte, siis on kindlasti opositsioon sellele vastu. Või siis vastupidi, opositsioon tuleb hea mõttega välja, on koalitsioon sellele vastu, kuigi salamisi mõtleb, et on hea mõte küll, aga kahjuks mitte meie oma.

Teeme ühise suure pingutuse. Mul on siin kott. Nii. Viskan selle õlale. Vaatan kadestava pilguga veepudelit, aga juua ei saa, sest habe ei luba. Lähen nüüd lähen siia laua juurde ja mul on siin koti sees … Ma paluksin igast fraktsioonist siia ühe julge inimese. Ma saan aru, et neid on vähe, aga inimene, kes ise endale kampsunit koob … Tervist! Nii. Tervist! Üllar ka. Nii. Panen siia kõrvale. Ja ole hea, Üllar, võtta sealt rätiku teisest otsast, tõstame selle üles. Nii, klapime kokku. Tere, Mart! Väga hea sind näha. Nii. Ja nagu me siin nüüd näeme, kaamera saab ka vaadata, siin on üks pusle täitmine kõigepealt. Vaat nii. Ma annan igale fraktsioonile, Mart, sulle ühe ilusa kotti. Nii, igalühele on siin. Nii. (Mart Helme ütleb, et on ka teine Mart, nimelt Võrklaev.) Teine Mart, ma näen ka, jah. Anname edasi. (Jõuluvana ulatab iga fraktsiooni esindajale kotikese, kus on sees pusletükid.) Nii siis. Isamaa saab ka ikka jah. (Mart Võrklaev küsib, kas tema saab ka.) Jaa, äkki siis sulle ka. Nüüd on võimalik teha niimoodi, et te saate endale kutsuda abilisi ka. Siin on üks pilt, mille me paneme kokku. Kõik te mõtlesite, et saame poole üheteistkümneks minema. Oi, traksid kukkusid. (Keegi ulatab maha kukkunud vöö ja traksid.) Aa, mul tuli vöö juba ära. Aitäh!

Te arvasite, et saame pool üksteist minema, aga saatke kodustele teade, et enne kuut me siit küll ei liigu. Jüri! (Pöördub Üllar Saaremäe poole.) Või mis Jüri, Üllar. Mul tuli järsku meelde, et sa oled Jüri. Üllar, ole hea, aknalaua peal on üks paber, teise järel. Võta see üks suur paber. Anna see mulle. Ja nüüd, millise pildi me kokku paneme? Heade rõdu peal olevad inimesed! See on väga lihtne pilt. See on mesitaru, mis sümboliseerib muidugi Riigikogu maja. Siin, näete, Üllar lendab siin ja siin on Mart ja Riina ja siin järjest muudkui aga nad lendavad. Sellise pildi me paneme kokku, igalühel on olemas 10 pusletükki. Võtame nad seal karbist välja. Ja ma jätan selle … Võib kutsuda enda abilise, näiteks Mart, tema hoiab näiteks seda pilti silme ees. See on selline pilt siin. Kas EKRE-s on selliseid? Äkki äkki mõni ikkagi on. Ja siin on üks abimikrofon ka. Riina hakkas juba panema. Tavaliselt käib pusle kokkupanemine. (Mart Helme: “Selles me ei leppinud kokku, kus on alumine äär ja kus on ülemine.” Riina Sikkut: “Siin on ülemine.”) Mina lähen, vaadake ise, kuskohas ülemine või alumine pool on. Kaamera saaks äkki suurele pildile ka saata. Nii. Üllar, näed, seal on veel tegelikult neid pilte, võib laiali jagada rohkem neid. Ma vaatan, et … Kui te hakkate. Mart, sul on mesilasi?

10:12 Mart Helme

Ei ole, ma olen mesilaste suhtes allergiline. Kogu progressiivse inimkonna suureks kurvastuseks jäin ma kümme aastat tagasi mesilaste rünnaku alla ja oleks peaaegu surnud. Aga kogu progressiivse inimkonna hüvanguks ma jäin ellu.

10:13 Jõuluvana

Seda küll, jah, see ongi sihuke tore sobiv jõulujutt, millega tuju tõsta. Mina mõtlesin, et sellisest ilusast pildist nagu mesitaru ei anna midagi kummalist välja võtta. Aga ikka. See on selline ilus oskus. Kuid ma ise kartsin, et sellest koostööst ei tule midagi välja. Samas, ülejäänud Riigikogu liikmed, olge head ja sumisega natuke taustaks. (Sumiseb.) Viktor on tulnud appi.

Minu meelest esimene ots läks väga kergesti, nüüd tuleb see raskem osa. Siin on näha, kuidas menetletakse, erinevad seisukohad on, kas katus peaks olema kõige peal või võib katust kasutada teinekord ka seinana või ka põrandana. Kas keegi suurt pilti näeb, küsin mina. Üllar, vaata, seal laua peal on veel neid pilte. Sa võid võtta endale, igaüks võib võtta endale kätte ka. Nii, aitäh! Suur pilt on siis selline. (Tõstab pildi üles ja näitab kaamerasse.) Ma näitan siia kaamerasse ka, see on väga ilus. Väga ilus pilt. Järgmine aasta paneme kokku pusle, mis näitab mesitaru seestpoolt ja on umbes kümmekond korda mahukam. Väikene pilt näitab, et – kui ma algul arvasin, et lootust eriti ei ole, siis praegu on seis sama.

Tihtilugu on tegelikult inimesed olnud seda meelt, et miks nii kaua läheb ühe või teise asjaga ja miks on nii palju inimesi Riigikokku tarvis. Kui me saame selle pildi kokku enne kella poolt ühtteist, siis me saame aru, et suures pildis aitab ka nendest inimestest, kes meil siin juba on. (Pusle kokkupanijad arutavad.) Ma kuulan, kuidas siin arutamine käib. Saal hakkas juba sumisema. Kas saal nõuab tulemusi juba? (Saalist hõigatakse: “Jaa!”) Jajaa, las ta veel olla. Nii. Taevas ei käi keset maja, jah – aga võib samas ka olla. Tuleb hästi välja küll.

Samal ajal, kui käib aktiivne töö, saame meie teiega, hääd inimesed, tegeleda sellega, millega süda lustib. Samas väike sumin nagu käib. Martin on seal end distantseerinud kogu protsessis, sest Martin teab, et isa Mart on siin. Aga teie vist väga hästi ei näe, mis seal laua peal toimub. Nurgad on koos, nurgad on koos. Maja hakkab valmis saama. Üksikud ekslejad on veel laua peal reas. Nii, ja kui muidu on väga erinevaid seisukohti, siis praegu tundub, et on hästi.

10:17 Mart Helme

Meedia ka ometi ükskord näeb, kuidas poliitika köögipool välja näeb.

10:17 Jõuluvana

Muidu meedia kogu aeg arvab lihtsalt. Aga poliitika köögipool näeb välja, Mart, ütle seda, et tavaliselt palju rahulikum kui söögisaalipoolne osa.

10:17 Mart Helme

Ei no kõik on ju omavahel head sõbrad ja tuttavad, ainult et avalikkuse ees on vaja võtta erinevaid ideoloogilisi poose.

10:17 Jõuluvana

Nojah, et inimesed aru ei saaks. Tegelikkuses on ju niimoodi, et kõigi eesmärk on ju Eestit paremaks teha. Ainult et need Eestid näevad sarnasuse mõttes välja nagu siga ja kägu. Aga peaasjalikult ikkagi on plaan teha paremaks. Kallid sõbrad, võime vaikselt hakata aplodeerima, ja see aplaus võib tõusta suureks emotsiooniks. Kas keegi tahab kommenteerida veel?

10:17 Riina Sikkut

Enam-vähem mahtusime põhiseaduse raami.

10:17 Jõuluvana

Põhiseaduse raamesse. Teeme väikese tantsu siin, niimoodi, näitame inimestele ka. (Tõstab pusle üles ja näitab saalile.) Ahhaa! (Aplaus.) Koguneme kõik siia pildi ümber, kõik, kes seda tööd tegid, ja teeme ühe ühispildi ka. Vaat selline asi! Ja see on signaaliks kõikidele armsatele Eestimaa inimestele, et kui väga vaja, siis käib kõik kähku, ja kui kähku ei käi, siis järelikult ei ole väga vaja. Nii, aga jätame selle ilusa pildi praegu siia. Paneme kenasti laua peale, see on väga tähtis laud. Selle peal loetakse tavaliselt hääli kokku, kes presidendiks saab.

Aga nüüd on küsimus selles, mul on juba tegelikult olemas ka head kingitused. Mart, sul on kindlasti oma luuletus ja laul.

10:19 Mart Helme

Kohe praegu?

10:19 Jõuluvana

Võib, kui sa juba siin oled. Ma annan mikrofoni ka. Mina mõtlesin, et juba ainuüksi selle eest oleks kingituse saanud, aga kui nüüd tuleb boonusena veel pikk ettekanne, ole hea, astu siia pulti.

10:19 Mart Helme

Aitäh! Ometigi keegi, kes ei ole juhatuse liige, palus pulti tulla. Lugupeetud kolleegid, avalikkus, kes te olete kaamerate taga! Meie erakonna nõunik Aarne Mäe on pannud värsivormis mõningaid oma sellised päevakajalised mõtteid paberi peale. Seda võib ka laulda, aga ma siiski piirdun deklameerimisega. Laul on Riigikogu jõuluvanale, Euroopa Liidu hümni või “Üle lume lagedale” viisil. Alustame siis algusest ja lõpetame lõpust.

“Särab kuusk ja särab tuba,/ elekter täna odav on. / Kuulge, kuulge, homme juba / megavatt, see maksab tonn. / Kustutame kõik, mis põleb. / Lõdisime pimedas. / Kuulge, kuulge, juba tuleb / keegi pika nõelaga. / Homseks ennustati tormi. / Tee, et ruttu koju saad. / Ent kui kohtad teel reformi, / võta neidki aidata. / Tõhustuseks neile doosi / süstida võid rõõmuga. Ja kui sellest veel ei piisa, / pane mitme sõõmuga. / Et me rahvas poleks pooleks, / tuleb võtteid valida. / Ära jäta nende hooleks /  Eestit maha ärida. / Kui sa kohtad teel tsentriste, / ära neidki unusta, / et neil võlgu aitaks maksta, / mine äpi taksoga. / Ära karda EKRE trolle, / meenutuseks väike tõik: / kapis pole enam kolle, / kuid pildil valesti on kõik. / Autorollol, Porto Francol / päiksetõus teeb pika pai. / Siis, kui jälle tuleb suvi: / lilleke, kust siia said?” Selline päevakäeline värsikene. Aitäh!

10:21 Jõuluvana

Mart rääkis siin EKRE trollist. See sõidaks nüüd Mustamäelt kesklinna ja see oleks ju abiks küll. Aga teate, tänased või selle aasta hääd jõulukingitused on sellised, et nagu meil oli mesitaru, siis igalt poolt Eestimaa erinevatest nurkadest, nii saartelt kui Ida-Virust kui kagust kui läänest on siis igale Riigikogu liikmele üks purk mett, üks selline sümboolne pakk. See läheb Mardi kätte praegu. Ole hea! Nii, ja tublid päkapikud on juba erinevatesse fraktsioonidesse kohale viinud kõike head magusat. No nii! Edu, Mart! 

10:22 Mart Helme

Edu, jõuluvana! Loodetavasti jätkub lund, et Lapimaale jõuda.

10:22 Jõuluvana

No vot, see on tore, et Mart saab ilma mikrofonita sama hästi rääkida kui mikrofoniga. Aga nüüd, Üllar!

10:22 Üllar Saaremäe

Lugupeetud jõuluvana! Austatud Riigikogu! Olen teie ees Aapo Ilvese jõulusalmi teise lugemise katkestamise järel teise lugemise lõpetamisega. Informatsiooniks nii palju, et esimene lugemine toimus Riigikogus 19. detsembril 2019, teine lugemine 17. detsembril 2020. Esimese ja teise lugemise vahel tuli väga palju muudatusettepanekuid, neid ma kordama ei hakka, kellel on huvi, saab stenogrammist järgi vaadata. Igatahes siin seisjal ajas see juhtme kokku ja ma tegin katkestamisettepaneku, et jätkata teist lugemist siis täna, 16. detsembril 2021. See kõik on selline parlamentaarne formaalsus.

10:23 Jõuluvana

Jaa-jaa, no ei saanudki aru.

10:23 Üllar Saaremäe

Just. Ja tuli kaks muudatusettepanekut, mida arvestatakse sisuliselt ehk see tähendab seda, et ta jõulusalmi teksti otseselt sisse ei lähe, küll aga arvestatakse sisuliselt ja käitutakse selle järgi. Esimene tuli sotsiaaldemokraatidelt ja selleks on haigushüvitise maksmine esimesest haigestuspäevast. Keegi me ei taha, et jõuluvana tolgendaks ringi lasteaedades, kodudes, koolides, ettevõtetes ja selle vastu ei olnud mitte keegi, isegi mitte Reformierakond sedapuhku.

10:24 Jõuluvana

Et ta lihtsalt tolgendaks või?

10:24 Üllar Saaremäe

Las tolgendab niisama kusagil, jah. Ja palju õnne! Lõpuks on see siis kuhugi sisse läinud. Aplaus teile! (Aplaus.) 

10:24 Jõuluvana

Jaa-jaa!

10:24 Üllar Saaremäe

Teine teine muudatusettepanek tuli Isamaalt. See puudutab keeleseaduse muutmise seaduse eelnõu 463 SE ehk jõuluvana Eestisse angažeerinud ettevõted. Vahendusfirmad peavad juhul, kui nad on eksinud keeleseaduse vastu ja toovad siia umbkeelse jõuluvana, maksma nüüdsest 640 euro asemel 6400. (Keegi saalist: “Meil oli juhus, kus toodi pudikeelne jõuluvana.”) Pudikeelsuse puhul rakendame samamoodi 6400, aga siin on ka klausel: pudikeelsuse puhul võib ka tõsta 64 000 peale. Palju õnne, Isamaa, ka see on läbi läinud! 

10:25 Jõuluvana

Aplaus! (Aplaus.) 

10:25 Üllar Saaremäe

Ei hakka ajapuudusel jõulusalmi uuesti ette lugema. Kolmas lugemine toimub 15. detsembril 2022. aastal. See saab olema esimene eesti poeedi jõulusalm, mis on läbinud Riigikogus kõik kolm lugemist ja järgmisel aastal ma loodan ilma tõrgeteta, me saame selle saata presidendile. Suur tänu!

10:25 Jõuluvana

Aitäh! Loodame, et president tagasi ei lükka seda. (Aplaus.) Nii. Ja ole hea, Üllar, näe, vii oma sõpradele ka. Väga ilus veehunnik. Ära siis kõike korrga ära söö. Väga tore. Jaa. Nii. Kes meil järgmisena tahaks …?

10:25 Mart Võrklaev

Mul on abiline, Madis tuleb räägib ühe kena luuletusena.

10:25 Jõuluvana

Madisel on alati … Tema tunneb selle järgi ära. Vanastati, kui ta lapsena kuhugi kaduma läks, siis selle järgi leitigi, et ta räägib luuletust kuskil. Ole aga lahke!

10:26 Madis Milling

Jah, meil on fraktsioonis subordinatsioon paigas. Käsutada teisi saavad need inimesed, kellel on ilusamad riided. Aga, austatud Jõuluvana, meie tänase istungi algus oli kirjeldamatult eriline. Võib‑olla sina ei tajunud seda, aga enamik siin saalis viibijad tajusid. Istungi alguses ei tulnud mitte ühtegi protseduurilist küsimust. See on väga imekspandav. Ja sellelsamal teemal valmis ka mul 15 minutit enne istungi alguses väike looming. (Jõuluvana: “Palun!”)

Jõuluvana imeline,

mul on protseduuriline

küsimus: kas päkapikku

valida võiks Riigikokku?

Päkapikk ju päevatööd

usinalt teeb ainult tööd.

Aga meie, surelikud,

pole nagu päkapikud.

Tihti, nagu sina näed,

naudime siin oma häält.

Tunde, tunde, ridamisi

tuleb protseduurilisi.

Lippu Riigikogu mainest

hoiab kõrgel Kalle Paidest.

Talle sekundeerib Urmas,

pruut ja peig ta igas pulmas.

Igav, tühi oleks eeter,

kui ainult vaiki istuks Peeter.

Niisiis, kallis jõulumees,

ülesanne sinu ees,

et kasu oleks jõulutaadist,

sa päkapikk tee kandidaadiks.

10:27 Jõuluvana

Aitäh! (Aplaus.) No nii. Aga koledamate riietega inimene võtab ära kingituse ka. No nii. Edu sulle! Ole aga lahke! Mine võta puldist, mis seal aga võtta annab.

10:28 Riina Sikkut

Head kolleegid! Ega, sotsiaaldemokraatidel, ärevus on praegu suur, tõesti – esimesest haiguspäevast hüvitamise toetus – , et see on suur samm. Me loodame, et hiljemalt järgmise sügisjärgu viimasel istungil leiab toetust ka tulumaksuvaba miinimumi tõstmine alampalgani. Et see oleks ka ilus žest enne pühi.

Aga Üllar Saaremäe ja Madis Millingu poeetilistele jõuluetteastetele no ei ole midagi vastu panna. Suur rõõm, et saalis on sellist loomeandi. Aga mina olen täna hommikul ka, lasteaeda jalutades kordasime veel jõululuuletust üle, sest Jõuluvana järgmine ülesastumine toimub kell viis Poska lasteaias, ma saan aru. Aga väga toredaid luuletusi on kirjutatud. Ja kui mõtleme sellele koostööle, mis me tegime, siis loeksin teile ühest väga ilusast lasteraamatust, Signe Ora ja Katrin Erlichi “Onu Eedi raamatust.” Esimesed viis salmi jätan vahele. Aga see lõpuosa on midagi sellist, mille üle me võiksime kõik järgi mõelda. “Eedile meeldib, et maailm nii loodi, et mitte keegi pole kellegi moodi. Mõned on paksud, teised on pikad, pooled on poisid ja pooled on plikad. Mõnel on lemmikuks hanepraad, teisel on meelel vaid šokolaad. Üks läheb teatrisse, teine poodi, üks lippab trenni, kui teine jääb voodi. Mõnel on lemmikuks süsimust, teine eelistab valget just. Üks räägib vaikselt, teine teeb kära, üks alles tuleb, kui teine läheb ära. Onu Eedile rõõmu teeb see, et maailm nii kirev on ikka veel.” Häid pühi!

10:30 Jõuluvana

Mina võtan siit jälle ühe kingituse. Nii. Ole aga lahke! No nii. Jõudu, sotsid! Ja mulle tundub, et siin on ülesastujaid veel. Olge lahked.

10:30 Dmitri Dmitrijev

Selles mõttes koalitsiooni fraktsioonidel on kombeks, et juhatuse liikmed nalja ei tee, teevad tööd, aga meil on head kolleegid, kes hea meelega teevad ka nalja.

10:30 Viktor Vassiljev

Tere, hea Jõuluvana! Nali kuulub ka töö juurde, sellepärast et kui räägid ainult tõsist juttu, see on sama hea kui viinerite söömine, palju sa viinereid ikka sööd, aga määrid sinepit peale, läheb tunduvalt paremini.

10:30 Jõuluvana

Jaa-Jaa, mina olen vaadanud, et väga palju tõsist juttu ju ei räägitagi siin.

10:30 Viktor Vassiljev

See sõltub jällegi sellest, kes kuidas mõistab ja aru saab. Ja ega me kõike ise välja ei mõtle, aga valijad kirjutavad meile päris palju kirju. Ja seekord valijad kirjutasid, et nad kahtlevad, kas üldse Jõuluvana jõuabki kohale, sellepärast et peab ju karantiinis istuma tükk aega ja ei tea, mis maad kõik läbi käinud, eks ole. Pikk habe on epidemioloogiliselt ohtlik võib-olla.

10:31 Jõuluvana

Eks ta kibiseb ja kõbiseb jah igasugustest asjadest.

10:31 Viktor Vassiljev

Me teame isegi nende asjade nime, eks ole. Aga õnneks ei juhtu midagi hullu, sest Jõuluvanal on päkapikud olemas. Mulle kirjutasid valijad, et mis on päkapikkude nimed. Mul endal ka meeles ei olnud, Jõuluvana kindlasti teab neid, aga et teie ka teaksite: kaks päkapikku käivad ringi, üks on Wolt ja teine on Bolt. Need toovad ilusti kontaktivabalt kõik kohale. Ja ega nendega pole pikka juttu ka vaja rääkida, sellepärast et nendest pooled ainult päkapikukeelt oskavadki. Aga kui jõuluõhtul keegi koputab ja sa näed, et ukse taga on Bolt ja Wolt, siis tunne rõõmu, sellepärast et ega nad niisama ei tule, ikka keegi tellis, keegi saatis, järelikult on mõeldud ka sinule. Nii et aitäh, Jõuluvana, sinu heade päkapikkude eest! Tervist sulle, pikka iga, tule meile ikka ja jälle alati! Aitäh!

10:32 Jõuluvana

Aitäh sulle! Jaa, alati olnud ongi niimoodi, et kui inimese jutt tuleb südamest, siis ei olegi sinna iga kord vaja ju mõtet sisse panna. (Naer saalis.) See on nii, jah. Niimoosi. Ole aga lahke! Palun! Edu-jõudu! Ohohoo, nüüd tuleb traditsiooniliselt küsida seda, kas hea Riigikogu juhatus on midagi spetsiaalset ette valmistanud. Ikka on, Hanno ja Martin tulevad ja teevad nüüd meile sellise akrobaatilise numbri, ma tean.

10:33 Hanno Pevkur

Hea jõuluvana! Meil on muidugi selline lugu, et viimasel ajal meil on juhatuses tekkinud suur üksmeel, aga täna seda üksmeelt ei tekkinud. Asi läks nii hulluks, et Jüri solvus ja läks ära. Aga ta lubas sinuga teha eraldi sessiooni pärast, võtta nagu eraldi jõuluvana ette. Ja kuna meil on selline kodu- ja töökorra seadus, mis ütleb, et kui juhatus ei saa kokkuleppele, siis peab suur saal hääletama, kuidas on, siis täna me hääletamisest loobume ja leppisime kokku, et Martin laulab. (Naer saalis.)

10:33 Jõuluvana

(Naerab.) Nii.

10:33 Martin Helme

Nii Mul on kolmandast eluaastast kaks erinevat etteastet jõuluvanale, ma olen neid teinud nüüd juba 40 aastat või rohkem.

10:34 Jõuluvana

Jaa, ma tean. 

10:34 Martin Helme

Tead muidugi, sul on nad mõlemad peas.

10:34 Jõuluvana

Kumma sa täna valid?

10:34 Martin Helme

Üks on kliimasoojenemisest ja teine on energiakriisist. Kumba tahad?

10:34 Jõuluvana

Vaat see oligi huvitav, alati kasvatajad ja õpetajad küsisid, et kui 1981. aastal Martin laulis kliimasoojenemisest, mis see siis on. Küsiti minu käest. Ma ütlesin, et aega läheb, aega läheb, küll see jõuab ükskord sinna. Aga võib-olla siis soojenemisest.

10:34 Martin Helme

Hää küll.

Seal kaugel-kaugel põhjalas,

kus karud jää peal kõndimas,

nad kõnnivad, kui jää teeb praks,

ilm Eestis muutub külmemaks.

10:34 Jõuluvana

Väga ilus! (Naer saalis.) Jah. Mulle tuleb meelde üks eks üks poiss, Lauri-nimeline, tema laulis kunagi sellise laulu : “Jälle kevad on käes, sulab järvedelt ära jää, ära upub hokimängija, …, see on karmide meeste mäng.” (Naer.) Nii et lapse käest ikkagi alati kuuled tõde. Ja mul on alati hea meel, et teatud osa sinust, Martin, on alati lapseks jäänud. (Martin Helme: “On.”) Jajah. Siin on palju lapsi, siis saalis. Ühes on rohkem, teises vähem. Mõnes on palju lapsi. Aga sellest pole hullu. 

10:35 Hanno Pevkur

Ma tahtsin jõuluvanale veel öelda seda, et Riigikogu juhatuse ülesandeks on ka istungid alati lõpetada. (Jõuluvana: “Ma mõtlen ka nii.”) Et sa ennast väga mugavalt siia ei jääks tundma, siis tegelikult lõpusõnadeks tavaliselt me ütleme, et istung on läbi. Hetkel Ivarit ei paista, aga Ivari on meil siin võro keele büroo giidi saadik. Siis ta on viimased päevad käinud võro keeles rääkimas, et ma selle jätan vahele. Aga mu väike, tänaseks juba üsna suureks saanud laps tavaliselt lõpetab Jõuluvanale väga lihtsa luuletusega, millega on sobilik ka tänased luuletused kokku võtta, et see on vana hea “Käbi käbi, käbi, luuletus on läbi.”

Sellega luuletused ongi läbi kõik, et me rohkem sulle keegi ei laula ega spagaati ei viska.

10:36 Jõuluvana

Aga juhatusele samamoodi, näete, siin on meepurgid. See on siis Põlva … Pärnamäelt, vabandust! Näe, Martin.

10:36 Hanno Pevkur

See on minu valimispiirkond.

10:36 Jõuluvana

Ja kes Jürile annab?

10:36 Hanno Pevkur

Me viime talle.

10:36 Martin Helme

Saab kätte, kindlasti saab kätte Jüri ka.

10:36 Jõuluvana

Jüri ka. Ja sellega seoses… Mõnus! Aga ma ütlen teile veel, head inimesed, mul on siin kirjas ka. Tervitame kõiki neid tublisid inimesi ja mesilasi, kellega nad koostööd on teinud, näiteks kui te lähete nüüd oma fraktsiooni ruumidesse, siis seal on meepurgid laua peal. Kust nad siis pärit on? Kõrvemaalt, siis Talumetsa külast, siis Põltsamaalt, Ubasalu külast, Avespealt, Tõstamaalt, Kehtna vallast, Otsa talust, Muhu vallast, siis Metsaservast Tartumaalt, Karula, Luhasoo, Paganama kant ja Emmaste, Viljandi ja Võrtsjärve ka. Nii et terve Eestimaa sai kenasti kokku. No nii. Tegelikult ei ole hullu midagi, sõbrad. Rasked ajad on ju selleks, et, või keerulised, kui lõpuks tulevad täitsa tavalised, igavad ajad, et saaks nendest igavesest aegadest suurt rõõmu tunda.

Nii, järgmine aasta näeme jälle ja siis on vahepeal toimunud ka ühte-teist põnevat. Ja selle eest, et see oleks veel põnevam, hoolitsete ikka teie ka. Nii et jõudu, tervist, sööge mett ja hoidke lipp kõrgel. Hääd vana aasta lõppu, uut ja mina siit lehvitan. Tublid olite! Aitäh! (Aplaus.)

(Jõuluvana lahkub, teksti pole kuulda.) Olge aga lahked!

10:38 Istung lõppes

Riigikogu järgmine korraline istung on vastavalt kodu- ja töökorrale tuleva aasta 10. jaanuaril.

Riigikogu XIV koosseisu 6. istungjärgul – sügisistungjärgul – võeti vastu 65 õigusakti, millest 49 olid seadused ja 16 otsused.

Riigikogu XIV koosseisu koondstatistika näitab, et alates selle koosseisu töö algusest –  4. aprillist 2019 – on vastuvõetud kokku 331 õigusakti, millest 232 on seadused, 95 otsused, kolm avaldust ja üks pöördumine.

Neljapäevasel riigikogu sügisistungjärgu viimasel korralisel istungil polnud kavas eelnõude menetlemist, küll aga tuli riigikokku jõuluvana, kes hindas oma pilgu läbi saadikute töid ja tegemisi ning jagas lustakaid kingitusi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.