"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
video Koroonaviiruse nakatumine on taas kasvutrendis noorte seas (0)
16. detsember 2021

Koroonaviirus ei näita endiselt taandumise märke. Pühade eel on põhja regioonis nakatumiskordaja R taas tõusma hakanud, seda eriti just laste ja noorte seas, sealhulgas on tõusnud ka omikroni tüvega nakatumine. Eestisse jõudsid esimesed doosid laste vaktsiine ning lootus on, et nende kasutus stabiliseerib lasteaia-ja koolikollete arvu.

Ajal, kui nakatumise kõver taas ülespoole tõuseb, on riigilt tulnud sõnum, et kaalutakse aastavahetuseks meelelahutuse piirangute lõdvendamist. Kuidas siis pühi veeta?

“Kui valikuid teha ka meelelahutuse osas, siis me teame, et tervise vaates on parem on liikuda värskes õhus ja kui toimuvad kokkusaamised sisetingimustes, siis ei tasu unustada ohutuse abinõusid,” ütles Tallinna koroonanõunik Ester Öpik.

Öpik soovitab enne pidude perioodi värskendada vaktsiini ka tõhustusdoosiga. Terviseameti lattu on nüüdseks jõudnud ka 36 000 doosi 5-11 aastastele lastele mõeldud Pfizeri vaktsiini, mida tuleb samuti teha kaks doosi kuue nädalase vahega.

“Tehnoloogialt täpselt samasugune vaktsiin, ainuke erinevus on see, et lastele manustatav kogus on kolm korda väiksem kui täiskasvanutele,” sõnas Perearstide seltsi juht Le Vallikivi. “Samuti on need abiained teistsugused, mis tagab laste vaktsiini parema stabiilsuse ja pikema säilimise.”

Laste vaktsiinid saabusid 10-ste komplektidena, seega peab vaktsineerimiseks kogunema kümme last, kellele järjest süstid teha. Seda selleks, et suurt ülemaailmset nõudlust teenindada ning ühekaupa pakendamiselt aega võita. Paljud vanemad on aga laste vaktsineerimise osas kahtlevad.

“Lapsed on ju ära teeninud samasuguse kaitse nagu täiskasvanud,” lisas Vallikivi. “Need Covidi päritoluga depressioonid, ärevushäired, söömishäired ja enesetappude hulga tõus. Üks laps, kes ka Eestis Covidisse on surnud. Mina lapsevanema ja arstina, ei taha võtta neid riske, et need halvad asjad juhtuksid minu lapsega.”

Üle 12 aastased ja täiskasvanud saavad endiselt 1-3 doosi vaktsineerimispunktides üle linna.
Pühade ajal on need suletud vaid kahel päeval 24. ja 25.detsember, kuu viimasel päeval on punktid avatud seitsmeni. Populaarsemad vaktsineerimispunktid jätkavad tööd ka järgmisel aastal.


Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.