"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
Terviseamet hoiatab ebaausate kauplemisvõtete eest (0)
16. detsember 2021
Foto: Ilja Matusihis

Terviseamet hoiatab ebaausate kauplemisvõtete eest – näiteks mitmed meditsiiniseadmete levitajad väidavad alusetult, et müüdavad tooted on ameti poolt soovitatud või heaks kiidetud.

Terviseamet tuleb meelde, et terviseamet ei anna heakskiitu meditsiiniseadmetele. Meditsiiniseadmete turule toomine on tootja ainuvastutus. Edasimüüja peab veenduma, et tootja on vajalikud nõuded täitnud. Väited terviseameti soovituse või heakskiidu kohta on eksitavad ega vasta tõele. Terviseamet teostab meditsiiniseadmete üle turujärelevalvet.

Meditsiiniseadme reklaam peab vastama reklaamiseaduses toodud üldnõuetele. Ainult professionaalseks kasutamiseks mõeldud meditsiiniseadme või teenuse reklaam peab sisaldama sellekohast teavet. Seadmete reklaamimisel on keelatud kasutada teksti, nimesid, kaubamärke, kujutisi, väljendeid ja tähiseid, mis võivad eksitada kasutajat või patsienti seadme sihtotstarbe, ohutuse ja toimivusega osas seeläbi, et seadmele omistatakse funktsioonid ja omadused, mida sellel tegelikult ei ole. Keelatud on ka jätta ekslikku muljet seadme abil ravimisest või diagnoosimisest. Teavitada tuleb võimalikest riskidest, mis võivad kaasneda seadme kasutamisega vastavalt selle sihtotstarbele.

Eksitavaid väiteid leidub COVID-19 pandeemiaga seotud meditsiiniseadmete reklaamides, näiteks meditsiinilised maskid ja COVID-19 kiirtestid. Neid leidub müügipakkumistes või esitatakse suhtluses klientidega. Levitajad väidavad, et mask või test on terviseameti poolt soovitatud või viidatakse seadme registreerimisele Meditsiiniseadmete ja abivahendite andmekogus (MSA). Seadmete kandmine andmekogusse ei tähenda ameti heakskiitu.

Levitajatel palutakse oma meditsiiniseadmete reklaamid üle vaadata ja veenduda, et nendes ei oleks eksitavaid väiteid.

Tarbijatel palub amet olla selliseid väiteid esitavate ettevõtete suhtes ettevaatlikud. Märgates eelpool mainitud väiteid meditsiiniseadmete reklaamides, palutakse nendest teada anda terviseameti meditsiiniseadmete osakonnale aadressil mso@terviseamet.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.