"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
fotod Algas 5-11-aastaste laste vaktsineerimine COVID-19 vastu (1)
17. detsember 2021
Reedel, 17. detsembril vaktsineeriti lapsi Harjumaa perearstikeskustes. Foto Raigo Pajula

Perearstid ja haiglavõrgu haiglad, kes on Pfizeri 5-11-aastastele mõeldud COVID-19 vaktsiinid kätte saanud, alustasid sel nädalal laste vaktsineerimist.

Vaata galeriid (13)

Lapsi vaktsineeritakse Pfizer-BioNTech Comirnaty vaktsiiniga, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, mida manustatakse Eestis immunoprofülaktika komisjoni soovitusel 6-nädalase vahega.

Vaktsiinid jõudsid Eestisse 13. detsembril ja alates 15. detsembrist on neid tarnitud perearstidele ja haiglavõrgu haiglatele. Esimesed 14 000 perearstide ja haiglate poolt tellitud doosi jagatakse laiali teisipäeva, 21. detsembri õhtuks.

Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja dr Reet Raukas ütles, et kuigi suurem osa lapsi põeb COVID-19 haigust kergelt, siis mõned lapsed põevad seda siiski väga raskelt.

“Me ei pea laste tervisega enam riskima, kui meil on olemas neile sobivad vaktsiinid,” lausus ta. “Lapsevanemad ei peaks vaktsineerimist kartma, sest lapse immuunsüsteem on vaktsiinide vastuvõtmiseks ja antikehade väljatöötamiseks valmis. Vaktsiinid õpetavad immuunsüsteemi viiruste vastu võitlema ühtviisi hästi nii 5-aastaste kui ka 12-aastaste laste puhul.“

Lapse vaktsineerimiseks saab lapsevanem aja broneerida võttes ühendust lapse perearstiga. Üleriigilise digiregistratuuriga liitunud perearstide puhul ja lapse vaktsineerimiseks haiglate vaktsineerimiskabinettides saab aja broneerida digiregistratuuris. Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon andis 30. novembril soovituse vaktsineerida 5-11-aastaseid lapsi COVID-19 haiguse, raske haigestumise ja tüsistuste tekkimise riski vähendamiseks ning viiruse leviku pidurdamiseks lastekollektiivides ja lähikondsete seas.

COVID-19 haiguse läbipõdenud lapsi soovitavad eksperdid vaktsineerida sarnaselt täiskasvanutele ühe doosiga kuue kuu möödumisel tervenemisest

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

riskitegur
18. dets. 2021 21:11
Eks kõigepealt vaktsineeritakse kaasuvate haigustega patsiente.