"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
video Psühhiaater eapiiri tõstmisest: enne 16. eluaastat on vahekord tihtipeale kas peale sunnitud või vägivaldne (2)
17. detsember 2021

“On leitud, et alles peale 16. eluaastat, mõnikord ka 17, on vanus, kus seksuaalvahekord omandab täiskasvanud seksuaalvahekorra tähenduse,” sõnas Psühhiaatria ja Psühhoteraapia Keskuse Sensus psühhiaater Mari Järvelaid. “Enne seda on see tihtipeale kas peale sunnitud, vägivaldne või millegi muu tõestamiseks ollakse valmis seksuaalvahekorraks ehk kas kingituse saamiseks või meeldimiseks.”

14-aastane laps käib 7. klassis, ta ei tohi osta energiajooke ega lotopiletit, avada pangakontot ega sõita üksinda laevaga Soome. Ometi on tal lubatud omada seksuaalsuhet kasvõi 60 aastase inimesega. See on olnud tänase päevani Eesti riigis reaalsus, õnneks on see muutumas.

Seksuaalse enesemääramise eapiiri muudetakse seni kehtinud 14. aastalt 16. aastale. Eelnõu eesmärk on kaitsta lapsi selle eest, et täiskasvanud neid seksuaalselt ära ei kasutaks. Samal ajal on oluline, et lapsed ja noored ei saaks karistada omavaheliste vabatahtlike seksuaalsuhete eest seetõttu on erandiks toodud nn. Romeo ja Julia klausel.

Seksuaalse enesemääramise eapiiri tõstmine on viimastel aastatel olnud ühiskonna tähelepanu keskpunktis, kuna mitmed ohvrid tulid oma looga avalikuks. Mitmed neist olid seotud noorte sportlastega, keda oli ära kasutanud treener, andes lubadusi vastutasuks aidata neil spordis tippu jõuda.

“See on pikki aastaid kestnud olukord, kus lapsest võimupositsioonil olev täiskasvanu, kes võib olla treener aga ka õpetaja, huviringi juhendaja või heasoovlik naaber, keda me ei oska halvaks pidada- seega täiskasvanud kasutab ära alaealise ebaküpsust,” selgitas Laste Vaimse Tervise Keskuse juhataja Anne Kleinberg.

Väärkohtlemine võib viia posttraumaatilise stressi häireni, depressiooni ja suitsiidikatseni ning seda ka mitmeid aastaid peale vahejuhtumit. Eelmisel aastal pandi Eestis toime 479 alaealise kannatanuga seksuaalkuritegu, pea 80% juhtumitest lapsele tuttava isiku poolt.  Paraku jõuab sellistest juhtumitest politseini vaid 5-10% juhtumitest, seega on tegelik number palju suurem. Usalduslik suhe lapsevanemaga ning informeeritus on parim viis last kaitsta.

“Meil on oluline oma lastega rääkida ka seksuaalsest arengust, sellest, et minu keha on minu oma ja kui võõras teeb ettepaneku, küsib või tahab puudutada siis seda ei tohi juhtuda,” ütles kliiniline psühholoog Mariana Saksniit.

Seadus peaks jõustuma järgmise aasta 1.juunil. Muudatusega tõsteti ka abiellumise piiri, mis on nüüd 18-eluaastat.

Lasteabi telefoninumber 116 111
Ohvriabi kriisitelefon 116 006

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
17. dets. 2021 17:45
Erinevates religioonides on aga abiellumisiga 10 - aasta piires. https://objektiiv.ee/taani-endine-minister-moisteti-liiga-karmi-asuulipoliitika-parast-vangi/ Käesoleva nädala esmaspäeval otsustas erikohus karistada Stojbergi 60-päevase vabadusekaotusega, kuna toonane välisminister andis korralduse asüüli taotleva, alaealise tüdrukuga paari lahutamiseks. Otsuse poolt hääletas 25 kohtunikku 26-st ja otsus ei kuulu edasikaebamisele ning jõustub kohe.
sama teema
18. dets. 2021 21:45
Ajakirjanduse andmeil oli “noorte varjupaigataotlejate” seas mitmeid 14-15aastaseid tüdrukuid koos oma ligi 30-aastaste seaduslike abikaasadega. Ameerika Ühendriikide välisminister Tony Blinken kinnitas septembris, et Afganistanist põgenejate hulgas leidub vanemaid mehi koos lapspruutidega. https://uueduudised.ee/uudis/maailm/lapspruute-migrantide-kaest-paastnud-taani-minister-moisteti-vangi/