"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
Vaktsineerimistõendite kehtivusaeg ühtlustub kõikjal EL-is (1)
17. detsember 2021

Euroopa Ülemkogul leppisid riigi- ja valitsusjuhid kokku, et vaktsineerimistõendi kehtivusaeg saab olema sama kõikjal Euroopa Liidus. 

„Euroopa kolleegidega leppisime kokku, et läheneme koroonapandeemiaga seotud küsimustele ühtsete põhimõtete alusel.  See on vähim, mida saame teha selleks, et näiteks piiriületus Euroopas oleks inimestele võimalikult ühtsete reeglite alusel selge, vaba ja mugav,“ sõnas peaminister Kallas ülemkogu järgselt.

Vaktsineerimistõendite kehtivusaeg pannakse paika Euroopa Komisjoni õigusaktiga lähitulevikus. 

Kõrgeid energiahindasid puudutanud arutelul oldi üksmeelel probleemi tõsiduse ja põhjuste osas. „On selge, et kõrged energiahinnad mõjutavad igaüht. Peame vaatama, kuidas sellist olukorda tulevikus vältida. Euroopa energiaturg peab tõrgeteta toimima. Siin on ka Euroopa Komisjonil selge roll jälgida olukorda ja pakkuda välja lahendusi: taastuvenergia laialdasem kasutamine ja investeeringud rohetehnoloogiatesse toovad meile tulevikus soodsamad hinnad ja puhtama keskkonna,“ sõnas peaminister.

Kallase sõnul on hinnatõusu kiireks leevenduseks paljud riigid otsustanud toetada elanikke, nii ka Eesti, kus riik abistab sadu tuhandeid peresid elektri-, sooja- ja gaasihinnatõusu hüvitamisel.

Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid arutasid ka Venemaa-poolseid agressiivseid ähvardusi Ukraina suunal ja Valgevene hübriidrünnakut. Riigi- ja valitsusjuhid saatsid jõulise sõnumi Venemaale: Ukraina-vastase agressiooni kasv toob Venemaale kaasa massiivsed tagajärjed koos karmide sanktsioonidega.

Euroopa Liidu julgeolekustrateegiast kõneldes märkis peaminister Kallas, et EL-is on vaja pikaajalist vaadet, kuidas olla kõige paremal viisil valmis erinevateks ohtudeks. „Meie julgeolekustrateegia peab olema laiapindne ning võimaldama reageerida traditsioonilistele sõjalistele ohtudele kui ka uutele ohtudele,“ ütles peaminister Kallas arutelu järel.

Arutelud Euroopa Liidu julgeolekupoliitika järgmise kümne aasta aluste ehk nn strateegilise kompassi osas jätkuvad ning see plaanitakse vastu võtta järgmise aasta märtsis toimuval Euroopa Ülemkogul.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ei keegi
17. dets. 2021 11:10
Kas seltsimehed ei kutsunudki Ukrainat üles Minski kokkuleppeid täitma ja Donbassi ähvardamisest (100 000 meest separatistliku vabariigi piirile koondatud) loobuma. Siis on pres Biden neid küll edestanud. Ühtlasi selgelt välja öeldes, et Ukraina eest sõdima nad ei hakka. Huvitav lugu on ka pr Merkeli külalistega: üle Vahemere või läbi Balkani tulles on nad justkui teretulnud, Valgevene kaudu helgesse homsesse suundudes aga nuia väärt. Euroopa Inimõiguste Kohus nõuab võrdset kohtlemist, sõltumata marsruudist.