"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Turvafirma: jõuluküünlad põhjustavad igal aastal mitu rasket põlengut (0)
18. detsember 2021
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Kuigi üks pisike küünal tundub olevat süütu, tuleb seda jälgida ja olla ettevaatlik, sest igal aastal saab küünlaleegist alguse mitu rasket põlengut, hoiatab turvafirma G4S.

Ei ole haruldane, kui järelvalveta küünal süütab laual lebavad oksad või küünla ümber pandud jõulupärja, ja nii tuligi päästeametile mullusest esimesest advendist kuni teise jaanuarini rohkelt küünaldega seotud väljakutseid. 

“Tulekahju on saanud alguse ka järelvalveta jäetud kuusel põlevast küünlast või õueküünlast, mis oli asetatud plastiklauale,” ütles päästeameti kommunikatsiooninõunik Sandra Nahkur.

Üks traagiline õnnetus toimus elektrita majapidamises, kus küünalt kasutati valgustuseks. Viimasest süttinud tulekahjus hukkus üks elanik. 

“Paar päeva tagasi oli alles juhtum, kui Nublu andur andis tulehäire signaali. Kuna klient telefonile ei vastanud, siis läks meie patrullekipaaž olukorda kontrollima. Türilt tulnud häirele kiiresti reageerinud turvatöötajad nägid maja tagumisest aknast toas leeki ja kutsusid kohale päästeameti, kelle abiga avati uks, siseneti majja ning likvideeriti tulekolle. Juhtum sai alguse köögi aknalauale ununenud põlevast küünlast, mis oli süüdanud puidust küünlaaluse. Kahjustada said aknalaud ning aken. Tuli köögist teistesse tubadesse ei levinud ja keegi kannatada ei saanud. See on üks paljudest näidetest, kui signaali edastav andur on päästnud maja põlengust,” ütles G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala.

“Lisaks sellele, et suitsu- ja vingugaasiandurid peavad olema töökorras, võiksid nad olla ka nutikad ehk edastada häireid. Kui küünlast või mõnest elektriseadmest tulekahju tekib ja info anduri kaudu kiirete reageerijateni jõuab, siis saab suurema kahju ära hoida,” lisas Pärjala.

G4S soovitab kuuse kaunistamisel pärisküünalde asemel elektriküünlaid kasutada. Eelnevalt tuleks veenduda, et need on terved. Ööseks pole mõistlik küünlaid põlema jätta.

Põlevaid küünlaid ei tohi mitte kunagi panna kergesti tuld võtvate materjalide lähedusse ega jätta järelevalveta. Siingi kehtib reegel, et viimane kustutab tule.

Avatud koldega kütteseadet ei tohi jätta järelevalveta, sest koldesuust lennanud sädemest võib süttida põrand või vaip. 

Vooluvõrku ei tohi elektriseadmetega üle koormata, sest kuumenenud juhtmed võivad lühisesse sattudes süüdata ümbruse. Kasutada tohib ainult korras elektriseadmeid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.