"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Aastalõpp toob ilutulestiku suisa seitsmes kohas (0)
20. detsember 2021
Scanpix

Linnapea Mihhail Kõlvart märkis, et ka sel aastal ei toimu Vabaduse väljakul traditsioonilist kontserti ja ilutulestikku, kuid linn pakub mitmeid muid võimalusi vaatemängust osa saada. “Et viiruse tõttu inimesi hajutada, otsustasime teist aastat järjest korraldada ilutulestikud eri paikades,” lausus linnapea. “Need toimuvad kuues linnaosas ja nii saab igaüks leida endale meelepärase paiga tuleetenduse nautimiseks.”

Linnaosades korraldatakse kokku seitse ilutulestikku, nii et igaüks saab saluuti nautida kodu lähedal või lausa koduaknast.

Kesklinn korraldab suure saluudi Inglirannas. Tuleetendusele saab kaasa elada kogu Pirita ja Reidi tee rannapromenaadi ulatuses ja mujaltki pealinnast. “Ilutulestikku saab nautida mere ääres Kopli poolsaarest Viimsi poolsaareni, samuti kõrgelt Lasnamäe paeklindilt, lauluväljakult ja mujalt,” selgitas Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.
Kuna ilutulestik on vaadeldav peaaegu südalinnast kuni Piritani, nii all- kui ka ülalinnast, ei ole põhjust väiksele maa-alale kokku tulla. Lisaks loob meri tuleetendusele suurepärase tausta ja annab sellele omamoodi lisaväärtust.

Tänavugi korraldab pealinna võimsa ilutulestiku suurte kogemustega Pyrocom OÜ. Ettevõtte peapürotehnik Sami Tammi lubas, et ilutuleetendus on “kõrgustesse sirutuv, imeline, üllatav ja emotsionaalne, unustamatu lõppakordiga”. Aastavahetuse ööl Inglirannas korraldatav suurejooneline vaatemänguline ilutulestik kestab seitse minutit ja läheb maksma 15 000 eurot.

Jõuluretked ja närvikõdi

Kuna ilutulestikke on mitu, kutsus linnapea elanikke loobuma ilutulestike korraldamisest omal käel ja nautima spetsialistide poolt turvaliselt läbi viidud suurejoonelisi vaatemänge. “Sellega hoiame aastavahetuse ohutuna ja keskkonna puhtamana,” lausus ta.

Ka Eesti loomakaitse seltsi turundus- ja kommunikatsioonijuht Agnes Blank kutsub üles mitte korraldama eraviisiliselt ilutulestikku, vaid külastama linna korraldatud tuleetendusi ning veetma pühi loomasõbralikult. “Valgussähvatused ja paugud hirmutavad paljusid loomi ning võivad panna nad ettearvamatult käituma,” sõnas Blank. “Ilutulestiku hooajal jookseb ära tavapärasest rohkem koeri ning hirmunud ja jooksus lemmikule on võimatu ohutust tagada. Häiritud on sel ajal ka teised loomad, kes võivad ehmunult näiteks tee peale joosta ja seada sellega ohtu ka inimesed.”

Linnamuuseumi filiaalid kutsuvad lõppeval jõulukuul veetma aega pere ja sõprade seltsis turvaliselt ja sisukalt ehk linnaretkedel. Näiteks Kiek in de Köki kindlustustemuuseum ootab seiklusjanulisi ja vapraid seltskondi osa saama meeleolukast jõuluretkest “Jõulurõõm ja jõuluõõv”, mis kulgeb tornides ja vanalinnas. Vanas Revalis võeti pimedate aegade ja talve lähenedes aeg maha, lasti aadrit ja raviti tervist ning kõneldi ikka palju nalja- ja hirmulugusid, olgu need siis seotud ihukarvu püsti ajavate lugudega inetutest härjapõlvlastest, hirmsatest veretöödest või vaimudest ja kummitustest.

Kõike seda ikka selleks, et end siis õnneliku lõpu ootuses rõõmsasse jõulumeeleollu sättida. Elamuslikul jalutuskäigul piilutakse kohti, kus on minevikus midagi hirmsat või ennekuulmatut kogetud, aga uudistatakse ka suurt rõõmu, mida jõulud kodus endaga toovad. Heites kõrgelt kaitsemüürilt pilku Niguliste kirikule, võib olla kindlad, et jõuluvana ehk Püha Nikolaus on elanikke kaitsmas.

Lustakas jõuluretk saab alguse Kiek in de Köki kindlustornist ja jätkub ringkäiguga läbi kaitsetornide all-linna, Raekoja platsile. Poole teekonna peal Neitsitornis saavad söakad huvilised proovida ka Revali linna matemaatiku, fortifikatsiooninseneri ja tohtri Gebhart Himseliuse imejooki, mis jumala abiga iga tõve eemale peletab ning ihu ja vaimu kosutab. Poolteist tundi vältavat tuuri saab tellida kok@linnamuuseum.ee
Õuesõppeks sobiv meeskondlik orienteerumismäng “Jõulud vanalinnas” viib samuti ajalukku põikavale jalutuskäigule ja pajatab keskaegse Revali legende. Tunnine orienteerumismäng algab ja lõpeb Kiek in de Köki torni juures ning võitjaile on auhinnad. Jalutuskäigu hind on viis eurot ja seda saab tellida aet.laast@linnamuuseum.ee

Lauluväljakul avatud kelgunõlv

Vanalinna jõuludega seotud paiku avastama ja eri aegade jõulukommete lugusid kuulama kutsuvad ka Tallinna giidide ühingu liikmed. Nii saab teada, kust said hansakaupmehed piparkookide tegemiseks vürtse, kuidas peeti jõulujootusid ja toodi Raekoja platsile esimene jõulupuu. Otsitakse üles kõik jõulukuused ja jõulusõimed. Jaanuari alguseni kestvad tuurid toimuvad laupäeviti-pühapäeviti algusega kell 14. Kui soovitakse tellida ekskursiooni mõneks muuks ajaks, tuleb kirjutada erisoovist meiliaadressile info@tgy.ee. Täiskasvanu pilet maksab 10 eurit, 6-12-aastastele lastele viis eurot, väiksematele tasuta; pileteid saab osta eelmüügist Fienta piletimüügikeskkonnas või sularahas otse giidilt.
Kohtumispaik giidiga ja tuuri algus on raekoja ees kella all. Giidi tunneb ära Tallinna giidide ühingu lipukese järgi.
Lisaks vanalinna uisuplatsile saab pealinnas talvehooajal vabas õhus uisutamisest rõõmu tunda ka Mustamäel, Nõmmel ja Lasnamäel. Nimelt saab uisutada uisuparkides Vanalinnas (Harju t), Nõmmel, Vilde spordipargis Mustamäel (Vilde tee 69), Lasnamäel Tondiraba pargis ja Härma staadionil kiiruisutajate liuväljal, samuti Pirita spordikeskuse juures. Peamised suusakeskused on Pirital ja Nõmmel. Lauluväljaku nõlvale tuleb linna ainulaadne kelgumägi.

31. jaanuaril muutub Raekoja plats taas – sinna ilmub kuuselabürint. Väikeste jõulukuuskede rägastik, mis paigaldatakse Raekoja platsi kuuse ümber, on jätk pikaajalisele traditsioonile, mille abil taaskasutame mitutsadat vanalinna tänavaid ehtinud jõulupuud.

Linnaosade ilutulestikke lastakse 31. detsembri südaööl:
• Kesklinnas Reidi tee ääres Inglirannalt
• Mustamäel Parditiigi pargis (Sõpruse pst 177)
• Põhja-Tallinnas Stroomi rannas
• Haaberstis Õismäe tiigi ääres
• Lasnamäel Lindakivi kultuurikeskuse kõrvalt ja Tondiloo pargist.
• Pirital teletornist
• Nõmme ja Kristiine oma ilutulestikku ei korralda

Jõuluajal ja aastavahetusel saab nautida Daniel Levi ja Hortus Musicuse kontserti

• Väike-Õismäe tiigi promenaadi jõululaat on avatud 20.-22. detsembrini kl 16-20 ja 23.-26. detsembrini kl 12-18. Samas edastab 25. detsembril kl 17 rahusoovid Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu.
• 26. detsembril kl 15 toimub Hopneri maja suures saalis Püha Nikolai kiriku koori jõulukontsert. Kavas on õigeusu kirikulaulud ja vene vaimuliku koorimuusika väärtteosed. Piletid müügil enne kontserdi algust kohapeal.
• 27. detsembril kl 19 esineb Kaarli kirikus ansambel Les Bohemes kontserdiga “Christmas with Sinatra”. Tenorid Hispaaniast esitavad laule Frank Sinatra repertuaarist ja klassikalisi jõululaule.
• 27. detsembril kl 19 toovad Kumu auditooriumis Vaiko Eplik ja Jarek Kasar aastalõpukontserdil “Viimast korda sellel aastal” publikuni kahe sõbra lood ja laulud. Kavas on meeste endi looming, aga ka nende heade sõprade laulud.
• 28. detsembril kl 18 esineb Nõmmel Ravila pargis (Ravila 13) akustilise kontserdiga Daniel Levi.
• 29. detsembril kl 19 toimub Jaani kirikus aastalõpukontsert “Gloria”. Sädelevat barokiaja muusikat esitavad sopranid Marie Roos ja Helina Kuljus ning kontratenor Ivo Posti. Esinevad kammerkoor Collegium Musicale ja Corelli barokkorkester ajastupillidel. Dirigent Martin Sildos. Kõlavad jõululaulud, aariad Händeli “Messiasest”, Charpentier’ jõulusüit, Vivaldi “Gloria”.
• 29. detsembril kl 19 toimub Kaarli kirikus Moskva patriarhaadi koori aastalõpukontsert. 12 professionaalse lauljaga maailma tippkoori juhatab Anatoli Grindenko. Koor on vene vaimulikku liturgilist muusikat esitanud kogu Euroopas ning nad on salvestanud kümmekond plaati.
• 30. detsembril kl 18 esineb Nõmme maja õuealal (Valdeku 13) Tanel Padar koos bändiga.
• 31. detsembril kl 14 esineb Estonia kontserdisaalis aastalõpukontserdiga “Jõuluks koju” Euroopas õppivate noorte eesti muusikute orkester, dirigent Henri Christofer Aavik, kavas Haydn ja Beethoven.
• 31. detsembril kl 15 ja kl 17 esineb raekojas ansambel Hortus Musicus aastalõpukontserdiga. Kunstiline juht Andres Mustonen.
• 31. detsembril kl 17 esineb Estonia kontserdisaalis aastalõpukontserdiga Tallinna kammerorkester. Viiuldaja Ragnhild Hemsingi ja kammerorkestri esituses kõlab norra muusika – nii arhailisel rahvakunstil põhinev kui klassikaliste autorite hinnatud looming.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.