"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Valitsus otsustas langetada gaasi võrgutasu märtsini nulli (0)
20. detsember 2021
Foto: Pixabay

“Me oleme pakkunud koalitsioonipartnerile mitmeid meetmeid ja mõned on rakendunud. Täna saime kokkuleppele ka selles, milline on täpne võimalik meede nende toetuste osas, mis inimestele läbi kohalike omavalitsuste makstakse konkreetsete arvete eest, kui ka gaasi võrgutasu alandamises,” ütles riigihalduse minister Jaak Aab.

Võimuliit otsustas esmaspäeval langetada energia hinnašoki tõttu gaasi võrgutasu kuni märtsikuuni nulli; leibkondadele omavalitsuste kaudu makstavate toetuste puhul otsustas valitsus kehtestada sissetuleku piiriks 1125 eurot, vahendab BNS Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) uudisteportaali. 

Juba detsembri eest väiksem arve

Gaasi võrgutasu on Aabi sõnul loodetavasti juba detsembrikuu arvete eest null. “Detsembri arvetel, mis tulevad jaanuari alguses, on gaasi arvel võrgutasu null ja seda neljaks kuuks: detsember, jaanuar, veebruar, märts. See on mõjuga umbes üle 10 protsendi kodutarbijale ja seitse protsenti ettevõtjale. Need on keskmised numbrid, iga arve on väga erinev,” ütles minister.

Ministri sõnul läheb meede riigile maksma 24,5 miljonit eurot. “See raha eraldatakse valitsuse reservist lähipäevadel,” ütles ta. Gaasi tarbimiskohti on Eestis ligikaudu 60 000, millest ligikaudu 90 protsenti kuuluvad ettevõtetele.

Toetuse saamise sissetulekupiiriks kehtestati 1125 eurot

“Mis puudutab toetusmeetmeid, siis oli jutt alates millisest tulu piirist inimesed hakkavad saama. Täna leppisime kokku, et kuna viimasel ajal on kasvanud nii palgad kui hinnad, siis võiks olla see selle aasta prognoositav mediaankeskmine,” lausus Aab.

Uueks piiriks on seega netona 1125 eurot leibkonna esimese liikme sissetuleku kohta ja teised perekonnaliikmed arvestatakse koefitsientide alusel, millest järgmine üle 14-aastane perekonnaliige arvestatakse koefitsiendiga 0,5 ja alla 14-aastane 0,3. Elektri, gaasi ja kaugkütte arvetel on hinnatõusust võimalik saada 80 protsenti leevendust. 

“See meede läheb maksma orienteeruvalt 80 miljonit,” ütles Aab, lisades, et meetme hüvitamiseks kasutatakse CO2 kvoodi müügist saadavaid tulusid nii sel kui järgmisel aastal. “Ma loodan, et see annab päris olulist leevendust.”

Arveid saab esitada juba septembrikuu eest märtsi lõpuni. Taotlusi saab esitada jaanuarist ja iga omavalitsus teatab sellest ise. “Me loodame, et seda on võimalik maksta ka aprillis ja mais, aga veebruaris me selgitame, milline on vahendite seis, palju me oleme välja maksnud ja palju saame veel maksta,” ütles ta. Omavalitsuste taotluste vastuvõtmisega tegelemiseks palgatava lisatööjõu eest maksab valitsus. “Siis saab esitada näiteks nelja kuu arved juba korraga jaanuaris,” märkis Aab.

Kõne all on olnud ka energialt käibemaksu langetamine ja elektri võrgutasu nulli viimine, kuid need Aabi sõnul pole Reformierakonnalt toetust leidnud.  

Aab: vajadus hinnatõusu leevenduste järele on jätkuvalt suurem

Aab avaldas heameelt, et nii Keskerakonna pakutud elektri ja gaasi võrgutasu alandamise meetmed kui ka elektri, gaasi ja kaugkütte hinnatõusu hüvitamise lävendi tõus pea poole võrra said koalitsioonipartneri toetuse. Samas tõdes Aab, et Keskerakonna hinnangul tulnuks tänases olukorras rakendada enam meetmeid nii inimeste toimetulekuks kui ka ettevõtjate toetamiseks, sealhulgas alandada energia käibemaksu.

Aab sõnas, et kõnelused olid väga keerulised ning arusaam olukorrast ning lahendustest  erinev. „Elektri ja gaasi hinnatõus on tulnud šokina nii eratarbijatele kui ka ettevõtjatele ning inimestel ei olnud võimalik sellist anomaaliat ette näha. Seetõttu pakkus Keskerakond kõneluste jooksul korduvalt erinevaid meetmeid, millest osa on tänaseks kokku lepitud, kuid teisi koalitsioonipartner kahjuks võimalikuks ei pidanud,“ tõdes Aab. Ta viitas käibemaksu alandamisele 20lt 9le protsendile ning elektri võrgutasu täielikule kaotamisele, mis Reformierakonna toetust ei pälvinud.

Minister tõi välja, et elektri võrgutasu alandamine poole võrra kajastus juba novembris tulnud oktoobrikuu arvetel ning vähendab keskmise kodutarbija jaoks elektri lõpphinda ca 15% ning äritarbijatel ca 7% kuni märtsi lõpuni. Kokkuleppe kohaselt lisandub toetuspaketti ka gaasi võrgutasu alandamine 100% võrra. „Võrgutasude puhul on oluline, et meede aitab ka ettevõtjad, keda on gaasitarbijatest üle 90%,“ rõhutas ta, lisades, et võrgutasude alandamist era- ega äritarbijad eraldi taotlema ei pea ning see arvestatakse automaatselt. Võrgutasude alandamine maksab kokku ligi 113 miljonit eurot. 

Tõenäoliselt on tarvis ka lisameetmeid

Elektri, gaasi ja kaugkütte hinnatõusude hüvitamist hakatakse omavalitsustes menetlema jaanuaris taotluste alusel ning meede aitab energiahinna kallinemist kompenseerida kuni 80% ulatuses. Kui seni oli esialgseks lävendiks 673 eurot (neto), siis uue kokkuleppe kohaselt tõstetakse seda 1126 euroni (neto) ehk selle aasta prognoositava mediaankeskmise sissetuleku tasemele. Hinnanguliselt on võimalik meetmest toetust taotleda üle 300 000 leibkonnal, kes võiksid saada elektri, gaasi ja küttekulude hinnatõusust 80% hüvitist. Meetme rakendamine läheb maksma ligi 79 miljonit eurot.  Aab rõhutas, et Keskerakonna hinnangul tulnuks meetmeid aga veelgi lisada, et toetada kõigi Eestimaa inimeste toimetulekut ning parandada ettevõtjate konkurentsivõimet.

„Külmad talvekuud ja arved on alles ees ootamas, mistõttu ei ole meie hinnangul lisameetmed laualt maas ka pärast tänaseid kokkuleppeid ja võivad vajada ülessulatamist,“ leidis ta. Ta sõnas, et täna on selge, et Keskerakonna ettepanek riigieelarve koostamisel elektri, gaasi, diisli ja kütteõlide aktsiisitõusude edasilükkamiseks oli üldist hinnatõusu arvestades hädavajalik. „Usume jätkuvalt, et ka käibemaksu alandamine mitte ainult ei vähendaks elektriarvet, vaid toetaks ka tarbijate toimetulekut ning vähendaks hinnasurvet erinevates valdkondades,“ kinnita Aab.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.