"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Uuring Koos langenud nakatumisnäitajatega langes detsembri esimeses pooles ka inimeste ohutunnetus (0)
21. detsember 2021
Foto: Ilja Matusihis

„Suhtumine viiruse leviku tõkestamiseks tehtavasse on väga palju seotud inimeste isiklike hoiakutega. Näeme, et inimesed, kes on vaktsineeritud, suhtuvad üldiselt positiivsemalt ka ennetusmeetmetesse, samas kui ligi pooled neist, kes end vaktsineerida ei soovi, arvavad, et olukorrale on üle reageeritud,“ kommenteeris Turu-Uuringute AS-i uuringujuht Vaike Vainu. „Oluline on silmas pidada, et käesoleva küsitlusvooru tulemused on kogutud enne laialdast omikrontüve levikut Eestis,“ lisas ta.

Ehkki inimeste ohutunnetus detsembri esimeses pooles langes, püsis koroonaviiruse leviku takistamise meetmetest kinni pidamine endiselt kõrgel tasemel, selgus riigikantselei tellimusel Turu-uuringute AS-i tehtud elanikkonna küsitlusest.

Elanike ohutunne viiruse leviku suhtes vähenes: novembri lõpus hindas viirusega seotud olukorda kriitiliseks 34%, detsembri esimeses pooles aga 27% elanikest. Viimase poolaasta kõrgeimal tasemel oli elanike ohutunne oktoobri lõpus, mil olid väga kõrged nakatumisnäitajad – siis pidas olukorda kriitiliseks 72% vastajatest.

Kasvas nende inimeste osakaal, kelle hinnangul on terav kriis küll möödas, kuid ohutusabinõude järgmine jätkuvalt vajalik (novembri lõpus 42%, detsembri esimeses pooles 48%). Muutumatuna püsis nende inimeste osakaal, kelle hinnangul on oht möödas või kelle arvates pole olukord kriitiline olnudki, viimaseid oli nii novembri lõpus, kui viimatises küsitlusvoorus 15%. Inimestest, kes end vaktsineerida ei plaani, arvas 52%, et olukorrale on üle reageeritud.

Oktoobri lõpus, mil koroonaviirus Eestis kiiresti levis, langes järsult ka viirusega seotud olukorra lahendamisega rahul olevate inimeste osakaal (kahanedes 30%-ni). Viiruse leviku vähenedes rahulolu taas tõusis: novembri lõpus oli viiruse levikuga seotud olukorra lahendamisega rahul 46% elanikest, detsembri esimeses pooles aga 51%.

61% elanikest järgis enda hinnangul kõiki koroonaviiruse leviku pidurdamiseks seatud ametlikke juhiseid, 23% järgis enamust juhistest, 8% järgis mõningaid reegleid ning 7% juhiseid ei järginud. Kõige levinumad tegevused nakatumise vältimiseks olid maskide kandmine (88% elanikest) ning regulaarne kätepesu (78%). Mitmete meetmete järgimine oli siiski vähenemas – võrreldes novembri lõpuga vähenes haigusnähtudega inimestega lähikontakti vältimine, ühistranspordi kasutamise vältimine, ürituste/koosviibimiste vältimine ning väljaspool kodu inimestest distantsi hoidmine. Maski kandmise osas vähenemist näha pole.

COVID-19 teemalise elanikkonnaküsitluse tellis riigikantselei ja viis läbi Turu-uuringute AS. Uuringu 36. küsitluslaine viidi läbi 8. –13. detsembril 2021.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.