"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Ratase sõnul on energiakriisi leevendamiseks vaja täiendavaid meetmeid (0)
21. detsember 2021
Jüri Ratas. Foto: Mats Õun

Keskerakond leiab parteijuhi Jüri Ratase sõnul, et praeguseks Reformierakonnaga kokkulepitud meetmetest energiakriisi leevendamiseks ei piisa ning on vaja täiendavaid meetmeid.

Oleme kõneluste käigus korduvalt lauale tõstnud erinevaid ettepanekuid, millest osa on tänaseks kokku lepitud, kuid on ettepanekuid, mille osas me koalitsioonis pole kokkulepet saavutanud, kirjutas Ratas esmaspäeva õhtul Facebookis. Eelkõige puudutab see käibemaksu alandamist 20-lt protsendilt 9-le ning elektri võrgutasu täielikku ajutist täielikku hüvitamist, vahendab BNS.

Kõnelused koalitsioonipartneriga küsimuses, kuidas lahendada praegune energiakriis on näidanud, et arusaam vajalikest lahendustest energiakriisi leevendamiseks ei ole koalitsioonipartneritel alati ühesed, kuid vaatamata sellele, on Keskerakond ja Reformierakond Ratase sõnul kokku leppinud väga vajalikes toetusmeetmetes.

“Koalitsioonis oleme juba varem toetanud elektri võrgutasu alandamist 50 protsendini. Täna saavutasime kokkuleppe, et gaasi võrgutasu hüvitab riik detsembrist kuni järgmise aasta märtsini täielikult ning elektri, gaasi ja kaugkütte hinnatõus kompenseeritakse 80% ulatuses. Hüvitise maksmise aluseks olev mediaankeskmise sissetuleku piir tõuseb 1126 euroni (neto) esimese leibkonnaliikme kohta,” kirjutas Ratas.

“Elektri võrgutasu alanemise meede vähendab keskmise kodutarbija jaoks elektri lõpphinda ca 15 protsenti ning äritarbijate jaoks ca seitse protsenti. Lisaks sellele toetab koalitsioonipartner Keskerakonna ettepanekut lisada toetuspaketti ka gaasi võrgutasu alandamist saja protsendi ulatuses. Võrgutasude alandamist era- ega äritarbijad eraldi taotlema ei pea ja see arvestatakse automaatselt. Gaasi võrgutasu alandamise puhul on oluline, et antud meede aitab ka ettevõtjaid, keda on gaasitarbijatest üle 90 protsendi. Võrgutasude alandamine maksab kokku ligi 113 miljonit eurot.”

Elektri, gaasi ja kaugkütte hinnatõusude hüvitamist hakatakse omavalitsustes menetlema jaanuarist taotluste alusel. Kui seni oli esialgseks lävendiks 673 eurot neto, siis uue kokkuleppe kohaselt tõstetakse see 1126 euroni neto. Hinnanguliselt on võimalik meetmest toetust taotleda üle 300 000 leibkonnal. Meetme rakendamine läheb maksma ligi 79 miljonit eurot, kirjutas Ratas.

“Tulenevalt sellest, et meid ootavad ees külmad talvekuud ja krõbedad energiaarved, ei tohiks Keskerakonna hinnangul olla täiendavad lisameetmed laualt maas, isegi kui need täna ei ole heakskiitu pälvinud. Usume jätkuvalt, et käibemaksu alandamine mitte ainult ei vähendaks elektriarvet, vaid toetaks tarbijate toimetulekut ja vähendaks hinnasurvet erinevates valdkondades,” kirjutas Keskerakonna esimees.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.