"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Riik toetab kõiki gaasitarbijaid arvete tasumisel (0)
21. detsember 2021
Minister Taavi Aas Foto Albert Truuväärt

Valitsus otsustas teisipäevasel kabinetinõupidamisel tõusvate energiaarvete mõju leevendamiseks võtta gaasi võrgutasude maksmine ajutiselt riigi kanda.

“Energiahindade tõusu valguses saime esimese hooga kiiresti välja meetmed, mis aitaksid eelkõige elektritarbijaid, kuid maailmaturul aina kerkivad gaasihinnad osundavad selgelt, et riigil on kohustus ulatada samamoodi abikäsi ka gaasitarbijatele. Jõudsime valitsuses kokkuleppele gaasi võrguteenuse tasude kaotamiseks, et toetada praeguses keerulises olukorras ühelt poolt meie ettevõtete konkurentsivõimet ning et energiahindade tõus ei kajastuks tarbijate jaoks toodetes ja teenustes liialt valusalt. Samal ajal anname sellega täiendavat abi ka oma majapidamises gaasi kasutavatele kodutarbijatele,” rääkis majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Tarbijatele kompenseeritakse gaasi võrguteenuse tasust 100 protsenti koos selle eest tasutava käibemaksuga. Valitsuse soov on, et soodustus jõuaks juba jaanuaris saabuvatele arvetele detsembrikuu tarbimise eest ning toetusmeede kehtib kuni märtsikuu lõpuni. Kompenseerimine  korraldatakse samamoodi nagu juba toimiva elektri võrgutasu alandamise puhul.

“Soodustuse saamiseks ei pea tarbijad eraldi ise midagi ette võtma, juba detsembri gaasitarbimise eest laekuvatel arvetel katab võrguteenuse lõpptarbija eest riik ning tarbijatele laekuv arve on selle võrra väiksem,” selgitas Aas. Erinevatele tarbijatele on meetme mõjud erinevad, kuid enamikul juhtudel väheneb gaasiarve uue meetme toel kuni 7 protsenti.

Võrguettevõtjatele kompenseerib võrguteenuse tasud SA Keskkonnainvesteeringute Keskus. Riigieelarvest kulub selleks hinnanguliselt 25 miljonit eurot.

Energiahindade tõusu mõjude leevendamiseks on praeguseks valitsuse otsusel alandatud elektri võrgutasud, töötatud välja toetus madalama sissetulekuga leibkondadele elektri-, gaasi- ja küttearvete tasumiseks, samuti otsustati ära jätta tulevasse aastasse planeeritud energiakandjate aktsiisitõus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.