"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Tallinna linnavolikogu koguneb erakorraliselt eelarvet vastu võtma (0)
21. detsember 2021
Foto: Pixabay

Tallinna linnavolikogu koguneb täna erakorraliselt, et vastu võtta linna järgmise aasta eelarve. Linnavolikogu avalike suhete nõuniku Jukko Nooni sõnul kogunevad volinikud tavapärase kella 16 asemel juba kell 14, kuna lisaks eelarvele on päevakorras veel punkte ning volikogu istung tõotab kesta kaua. 

Eelarves pööratakse erilist tähelepanu alusharidusele

Tallinna järgmise aasta eelarve, mille kogumahuks on esmakordselt kavandatud üle miljardi euro, läbis esimese lugemise 9. detsembril. Volikogu esimees Jevgeni Ossinovski märkis siis, et juues eelarves pööratakse erilist tähelepanu alusharidusele. “Lasteaia õpetaja abisid ootab ees ajalooliselt suur palgatõus, mis suurendab palka 13 protsenti ehk sada eurot. Samuti maksame lasteaiaõpetajatele jätkuvalt kooliõpetaja alammääraga võrdset palka,” rõhutas Ossinovski.

“Lapsevanemaid rõõmustab kindlasti see, et uueks aastaks planeeritud lasteaia kohatasu enam kui 10-protsendilise tõus jääb ära. Pered säästavad sellega ligi 100 eurot aastas. Oleme kokku leppinud, et kohatasu ei tõuse ka järgnevatel aastatel. Samuti jätkub kohatasuvabastus alates pere teisest lapsest kui ka toidukulude linnapoolne kompenseerimine. Ka investeeringutekavas on suur rõhk lasteaedade rekonstrueerimisel. Nimelt on järgmisel aastal korraga rekonstrueerimisel rekordiliselt üheksa lasteaeda,“ lisas Ossinovski.

Rohepööre ja rattateed

“Uues eelarves nähakse ette täiendavad vahendid rohepöörde ja kliimakava elluviimisele, muuhulgas hakatakse linnasutustele paigaldama päikesepaneele, ostetakse uusi busse ja tramme ning toetatakse korteriühistuid keskkonnasõbralike lahenduste rakendamisel. Selle tulemusena paraneb linnakeskkond ja linlaste elukvaliteet,“ märkis volikogu esimees.

“Kvaliteetse rattataristu rajamine kiireneb oluliselt, selleks on uuel aastal kavandatud üle viie miljoni euro. Eritähelepanu all on kesklinna rattateed ning koolide ümbruse ohutuse suurendamine, aga korralikud rattaga liiklemise võimalused tulevad ka Vana-Kalamaja, Tulika, Jõe-Pronksi tänavatele. Samuti viiakse lõpuni Lasnamäe ja kesklinna ühendamine ning jalakäijate ja ratturite liiklusohutuse tõstmiseks valmivad Kristiine ja Paldiski maantee raudteealused tunnelid,“ ütles Ossinovski.

Linnavolikogu aseesimees Kristen Michal ütles esimese lugemise järel, et eelistab rahanduses konservatiivset joont ja peaaegu võiks eelarvet kiita, kui poleks puudu vastused olulistele küsimustele: “Mis saab suurinvesteeringu Tallinna Haigla puuduoleva 100-140 miljoniga? Linnahalli tulevik vajaks samuti selgust. Linnale heal ajal tuleks teha ka kulude revisjoni, sellestki pole märke, meediamasin toodab endiselt linnapea kiitust ostetud ajale. Oleks aeg neist abiratastest vabaneda, nüüd kus ainuvõim on murdunud.“

Pensionäride toetust plaanitakse tuleval aastal veelgi tõsta

“Konkreetselt teeme 2022. aasta Tallinna eelarves ettepaneku viia pensionäridele lubatud toetus juba järgmisest aastast 200 eurole, mitte nagu linnavalitsus pakub, et 150 eurot. Lasteaia kohatasu tuleb kaotada kõigile lastele, et haridus oleks ühtne algusest lõpuni. Kulusid, mida kokku tõmmata ja jätta see raha lastega peredele ning korda teha lasteaiad ja hoovialad, jätkub. Uuenev linnaruum, puuduv peatänav jäävad ilmselt ootama koalitsioonipartneri eneseleidmist, sest eelarves pole vastust lubadustele ja meile antud kõrgetele lootustele,“ sõnas Michal.

Linna järgmise aasta eelarve üldmaht on 1 032 miljonit eurot. Tulude üldmahuks kavandatakse 868,4 miljonit eurot, millest maksutulud moodustavad 68 protsenti. Linna suurim tuluallikas on üksikisiku tulumaks summas 556 miljonit eurot ehk 11,8 protsenti rohkem kui 2021. aastaks prognoositud. Maamaksu tasutakse linnale prognoosi järgi 2022. aastal 25,4 miljonit eurot ehk samas suurusjärgus kui tänavu. Linna asutuste kaupade ja teenuste müügist kavandatakse saadavat tulu 90,1 miljonit eurot ehk 9,3 protsenti rohkem kui 2021. aasta täpsustatud eelarves.

Tegevuskuludeks on Tallinna linna 2022. aasta eelarves kavandatud 746,7 miljonit eurot. Tegevuskuludest moodustavad haridusvaldkonna kulud 39,1 protsenti ehk kokku 292 miljonit eurot. Linnatranspordi kulud on 15,2 protsenti ehk kokku 113,3 miljonit eurot. Sotsiaalhoolekande ja tervishoiu kulud moodustavad 11,3 protsenti kulude kogumahust, kokku 84,3 miljonit eurot. Kokku annavad need kolm valdkonda kulude kogumahust ligi kaks kolmandikku.

Investeeringuteks on 2022. aastal eelnõu järgi ette nähtud 269 miljonit eurot ehk ligi kaks korda rohkem kui 2021. aasta täpsustatud eelarves.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.