"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
kaasav eelarve Võiduidee elluviimine muudab suvitajate elu Kakumäe rannas kordades mugavamaks (0)
21. detsember 2021

Viie kohaliku elaniku poolt esitatud  ettepanek oli rajada  randa paviljon, kus oleksid tualetid, välidušid, joogikraan, lukustatavad kapid ning lisaks ka ema ja lapse tuba.

“Tegelikult kirjutasime selle projekti juba eelmise aasta konkursi jaoks ja siis me ei pääsenud hääletusele. Aga sellel aastal pääsesime ja kui see töö võitis, siis mul oli isiklikult ikka väga hea meel ja kõigil meil, kes olid projektiga seotud,” rääkis Haabersti võiduidee üks esitajatest  Ketlin Ruukel-Ikkonen saates „Tallinna panoraam“.

Teine idee esitaja, Kaja Pirnpuu  lisas, et see on elementaarne teenus, mis võiks rannas olemas olla.  “Me ise siin Kakumäe ranna lähedal elame ja külastame seda randa väga tihti, sest seal on nii ilus. Käime koos pere ja lastega. Meil  ei ole seal korralikke käimlaid ja pesemisvõimalust peale suplust. Ning kõiki muid asju, mis  sinna juurde veel kuuluvad. Asju, mis oleks elementaarne teenus ühes rannas.”

Välijõusaalid kahte linaosasse

Üle linna olid hääletusel edukad veel mitmed teisedki projektid, mis toovad puhkealadele  mugavusi juurde. Lasnamäel näiteks võitis idee, mis näeb ette rohkem avalikke tualette parkidesse.  Kristiines tuli aga esimeseks Ott Kiivikase esitatud idee rajada linnaossa kolm  tipptasemel  välijõulinnakut.

“Idee võtta kaasava eelarve projektist osa, tekitas ikkagi olukord ise. Praeguse plaani järgi on kavas sellised innovatiivsed jõuseadmed, mis said mullu kaasava eelarve raames ka Õismäe rabasse paigaldatud. Inimestele see idee meeldis. Nende seadmete peal saab täpselt samasugust treeningut teha nagu sisejõusaalis,” täpsustas Kiivikas.

Ettepaneku järgi hakkaksid välijõusaalid paiknema aadressidel Tedre 58, Sõstra 1a ja Kännu 86.

Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe on kindel, et kui võiduprojekt ellu viiakse, siis rikastab see Kristiine linnaosa treeningvõimalusi. “Koroonaviiruse ajastul üha rohkem inimesi soovibki treenida ja teha erinevaid tegevusi õues,” lausus ta.

Ka Mustamäel osutus võiduideeks välijõusaal, mis rajatakse Sütiste metsa. Põhja-Tallinnas kogus kõige enam hääli aga jaapanipärane minimets. 

Rohkem puid Kesklinna

Kesklinna võiduidee toob linnaruumi juurde rohelust ja puid. Andres Ando jaoks tuli suure üllatusena, et just tema idee – istutada Kesklinna rohkem puid, sai seal kõige enam hääli. Kaasava eelarve ideekonkursil võidutsesid projektid, mis toovad linnaruumi juurde rohelust, välijõusaale ja mugavusi parkidesse ning  puhkealadele.

“Ma tahaksin tänada kõiki, kes selle tagasihoidliku ettepaneku eest hääletasid,“ lausus Ando. „Koroona ajal ikka jalutuskäigud kodu ümber aina pikenesid ja sagenesid ning jäi silma, et erinevatel põhjustel võetakse maha vana kõrghaljastust, aga uue istutamisega nii kiirelt järele ei jõuta. Nii tekkiski mul mõte esitada oma idee kaasava eelarve ideekonkursile.”

Nõmmel anti enim hääli Nõmme suusahüppetorni K50 visioonile. Kuid linnaosas pääses löögile veel teinegi projekt, millega rajatakse Nõmme rongi ja bussipeatusesse juurde rattaparklaid.  Pirital võitis inimeste poolehoiu idee rajada Pirita majandusgümnaasiumi õuealale koolipark.

Kokku hääletas üle 11 tuhande Tallinna elaniku

“Need, kes  paraku jäid teiseks, nendel ka ei tasu kurvastada,“ lausus Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. „Kindlasti tugevamate häälte n saagi püüdjate ideedega me läheme kindlasti edasi ja proovime realiseerida ka ühe või kaks ideed lisaks.”

Kaheksas linnaosas oli hääletusel kokku 132 kaasava eelarve ideed.  Hääletusel osales kokku üle 11 tuhande tallinna elaniku.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart rõõmustas ,et inimesed on kaasava eelarve kontseptsioonist aru saanud. ”On näha, et inimesed saavad aru, mida nad valivad ja samas on tehtud ka vastavad ettepanekud. Me näeme, et aasta jooksul me suudame kõik need ettepanekud ka ellu viia. Selleks on vastavad vahendid, kuid ka piisavalt aega,” lisas Kõlvart.

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks on kavandatud üks miljon eurot. Võiduideed viiakse ellu järgmise aasta jooksul.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.