"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
reisimiseks vajalik tõend Soome kehtestab koroonaolukorra halvenemise tõttu uued piirangud (0)
22. detsember 2021
Foto: Pixabay

Soome valitsus otsustas rakendada teisipäeva hilisõhtul raske koroonaolukorra ohjeldamiseks uued piirangud. Ministrid täpsustavad lahendusi kolmapäeval. 

Need meetmed otsustas Soome valitsus teisipäeval kehtestada:

  • Restoranide alkoholi müügi- ja lahtiolekuajad piiratakse esmalt jõululaupäeval ja uuesti 28. detsembril, millest alates on restoranid kolm nädalat kell 17 suletud. Restoranid, kus saab vaid süüa, võivad koroonapassi olemasolul lahti kella kuuest kaheksani õhtul. 
  • Paljudes kohtades ei arvestata koroonapassi alates 28. detsembrist. Kõrge ja mõõduka riskiga kohtade ja ürituste hulka kuuluvad baarid, ööklubid, massiüritused, kus pole eraldatud istumisnurka, koorilauluüritused rohkem kui 10 inimesele ja messid, kus pole kontakti vältimiseks erikorraldust. 
  • Siiski pole koroonapass täielikult välistatud. Valitsus soovitas piirkondlikele valitsusasutustele, et pass võiks siiski hoida avatuna madala riskitasemega tegevused, nagu muuseumid, raamatukogud ja spordisaalid. 
  • Algkoolid ja keskkoolid jäävad kontaktõppele. Valitsus soovitas kõrgkoolidel minna üle kaugõppele. 

28. detsembril taastab Soome sisepiirikontrolli, mis kehtib 16. jaanuarini. Soome saabujatelt nõutakse tõendit täieliku vaktsineerimise või vähem kui kuue kuu taguse koroona läbipõdemise kohta, samuti tõendit alla 48 tunni vanuse koroonatesti negatiivse tulemuse kohta. Nõue ei kehti Soome kodanikele.

Soome eriarstiabi on teel rahuaja kõige hullemasse kriisi

Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkondade diagnostika juht Lehtonen ütles, et valitsuse hiljutised otsused olid vajalikud, sest Soome eriravi on teel rahuaja kõige hullemasse kriisi. 

Anestesioloogia ja intensiivravi professor Matti Reinikainen kiidab valitsuse hiljutisi otsuseid koroona ohjamiseks. „Väga head otsused. Loodan, et need said õigeks ajaks tehtud. Jah, valitsus on tasemel,“ ütles ta.

Reinikainen lisas, et otsused olid vajalikud, sest Soome eriarstiabi on teel rahuaja kõige hullemasse kriisi.  

“Esmaspäeval oli Soomes intensiivravis 63 koroonahaiget, täna on näit 59,” ütles Reinikainen. “Kuna töötajaid on vähe, on jõuluaeg haiglates väga keeruline.”  

Lehtonen: piirikontrollil pole tegelikult tähtsust

Ka Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkondade diagnostika juht Lasse Lehtonen ütles, et otsused on vajalikud, kuid ta kardab, et neist ei piisa, sest omikron on nii nakkav.

“Testimisvõimekus on ebapiisav ja viiruse mõju pole Soomes modelleeritud,” lausus ta. “On aeg, mil infektsioonid on tõusuteel. Vajadus intensiivravi järele on näha paari nädala pärast.”  

Lehtonen lausus, et jõulude saabumine on hea, sest kontaktid vähenevad. Teisest küljest pole piirikontroll tema jaoks oluline, sest riigis sees on nii palju viirust.  

Soome Terviseameti THL-i peadirektor Markku Tervahauta ütles, et kergete gripisümptomite tõttu ei tasu tervishoiuteenust koormata. 

„Testima ei pea kergete sümptomite puhul. Kui sümptomid süvenevad, siis tuleks kasutada koduseid teste,“ selgitas Tervahauta.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.