"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Meediavahi podcast Pealinnas Kas Ukrainast saab Afganistani-laadne pommiauk? (15)
23. detsember 2021

Meediavahi Pealinna podcastis arutasid Toomas Alatalu, Mihhail Vladislavlev ja Allan Alaküla sõja ja rahu küsimust Ukrainas ning Vene telekanalite riikliku tsenseerimise perspektiivi Eestis.

Alatalu pidas võimalikuks, et Ukraina konflikti najal tekkinud USA ja Vene dialoog viib mõne relvastuskontrolli lepingu taastamiseni, millest USA on viimastel aastatel ühepoolselt loobunud.

Alatalu sõnade peale, et Ukraina on territooriumilt võrreldav Afganistaniga, leidis Alaküla, et suurriikide kokkuleppe korral võib Ukraina muutuda ka Afganistani-laadseks eikellegimaaks, kus toimuv ülejäänud maailmale eriti korda ei lähe. „Ukraina asukoht Euroopas ja arengutase ei lase sellel siiski juhtuda,” pareeris Alatalu.

Ukraina ümber toimuv infosõda puudutab otseselt ka Eestit. Alaküla viitas, et uue aasta esimesel poolel peaks Eestis kehtima hakkama Euroopa Liidu audivisuaalse meedia direktiivi uuendused. „Lääne-Euroopas võideldakse direktiiviga USA sotsiaalmeediahiidudega, aga näiteks Läti ja Leedu on kasutanud Euroopa seadust Vene telekanalite tsenseerimiseks. Karta on, et sama direktiivi najal on ka Eestis peagi ees telepakettide riiklik suurpuhastus peamistest Vene kanalitest,” rääkis Alaküla.

Vladislavlevi arvates viiks selline areng Eestis kahe inforuumi vahelise lõhe süvenemiseni. „Kui kaabel-TV pakettidest need kanalid kaovad, on Venemaal toodetud teletoodangu valik ikkagi sedavõrd suur, et Eesti vaataja leiab nad üles ka veebist,” seletas Vladislavlev.

Kommentaarid (15)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

no nii
11. jaan. 2022 21:04
Ajalugu ei tunne ilmselt veel sellist olukorda, kus äärmusislamistlikule režiimile, mis rikub kõige jõhkramal moel inimõigusi, sealhulgas naiste omi, antakse abi, mis nii või teisiti kindlustab totalitaarse võimu positsioone. https://uueduudised.ee/uudis/maailm/porgusse-need-inimoigused-uro-tahab-talibani-valitsetavale-afganistanile-anda-5-miljardit-dollarit/
slovakk
8. jaan. 2022 10:44
Tšehhi president Miloš Zemani arvamus. https://russian.rt.com/world/news/943182-zeman-situaciya-afganistan?utm_medium=referral&utm_source=lentainform&utm_campaign=russian.rt.com&utm_term=1280454&utm_content=9889749
stiilinäitaja
3. jaan. 2022 21:40
https://uueduudised.ee/uudis/maailm/liberaalsed-vaartused-kahandavad-laaneriikide-liitlaste-ringi/ Väidetavalt lehvis kuni Talibani saabumiseni USA Kabuli saatkonnal vikerkaarelipp, mis paneb arvama, et seegi oli üks põhjustest, miks läänemeelne valitsus nii ruttu kukkus. Teine häbiväärne asi, mis Lääne eeskujul Afganistanis juurutati, oli naispolitseinike kaasamine võrdõigusluse sildi all, kuid paraku kujunes varsti sellest olukord, kus teatud tubades “nautisid” meespolitseinikud oma naiskolleegide võlusid, mõistagi vastu viimaste tahtmist.
ei keegi
2. jaan. 2022 15:46
jah, mainitud isiku [Inglise peaministri] ema oli Moskva juurtega Venes sündinud juudi (E. A. Loew) lapselaps; hakka kasvõi Kremli sidemeid kahtlustama jah, mainitud isiku [Inglise peaministri] ema oli Moskva juurtega Venes sündinud juudi (E. A. Loew) lapselaps; hakka kasvõi, nagu meil muidu tavaks, Kremli sidemeid kahtlustama!
ei keegi
30. dets. 2021 15:07
üks inglane jälle ARVAS, et Jeesus Kristus oli ukrainlane ja kaevas Musta mere
kuidas keegi
1. jaan. 2022 14:11
Praegune Inglise peaminister põlvneb Ukraina juudi kogukonnast.
ei keegi
28. dets. 2021 08:30
Eks ta ole, kogu Loode-Venemaa oli kunagi soome-ugri impeerium. Ukraina kui riik Lvivist alates ja Donetskiga lõpetades on aga nõukogude aja kreatuur, bolševike ja nende juhi Vladimir Lenini, aga natuke ka sm Stalini looming. Vahet pole, ütlevad seda Tiit Matsulevitš või Vladimir Putin. Ühtviisi kõlab ikka. Vaata selle kohta näiteks Tiit Matsulevitš, suursaadik. Milleks meile Ukraina? Maaleht. 13. veebruar 2013. P.S. Parem Sektor liigitatakse tavaliselt neo-fašistlikuks, seda teades muutub ka „teade“ mõistetavaks. Ja ega poliitgurud oma saates mingist mingist Nogai hordist, selle piirkonna valitsejast enne venelaste tulekut ja järgnenud Voroneži asutamist rääkinudki. Seega mitte päris teemasse komm tegelt.
moskva kui moksa
28. dets. 2021 19:52
Ukrainlased peavad venelasi hoopis soome - ugrilasteks, kes ristiusustamise käigus võtsid kasutusele mingi vana - bulgaaria keele, et euroopalikumad välja näha.
nii & naa
27. dets. 2021 19:22
Sealne organisatsioon Parem Sektor on teatanud, et näiteks Kubanimaa ja Voronež kuuluvad ajalooliselt Ukrainale.
ei keegi
23. dets. 2021 18:14
Venemaa laienes läände, sõlmides Valgevenega lepingu (vana guru lauseke). No tule taevas appi! Slaavi riik, iidne vennasrahvas, kunagine Must Vene, Venemaa osa isegi Curzoni liini järgi, üks arenenumaid ja industrialiseeritumaid liiduvabariike, SRÜ asutajaliige ja seada see ühele pulgale üle-mere Ameerika tungimisega Venemaa piiridele! Ajude pesemise meistritase.
ei keegi
23. dets. 2021 16:52
BRZEZINSKI on õige (nagu hilisemas tekstis) mis veel tähelepanu äratas, oli vana guru väide justkui USA jumalikust intelligentsusest, et nii kui Afganistanis pähe said, kohe ka Iraagist lahkusid sel episoodil on siiski natuke pikem ajalugu ja intelligentsuse asemel on esikohal hoopis geopoliitika: "The future of politics will be decided in Asia, not Afghanistan or Iraq, and the United States will be right at the center of the action.“ Ei tea mis aastal pr Clinton, USA riigisekretär selle kirja pani (et asjad ei otsustatakse mitte Afganistanis ega Iraagis vaid Aasias)? 2011ndal! Huvilised võivad selle kohta vaadata tema artiklist "America's Pacific Century" (Foreign Policy Magazine, 2011)
ajalugu
9. jaan. 2022 19:53
Taleban loodi Pakistani ja USA eriteenistuste poolt võitluseks NLiidu vägedega.
ei keegi
23. dets. 2021 16:16
BRZENIZKI meenutamise eest Alatalule punkt! Tema ütelus „Koos Ukrainaga on Venemaa impeerium, ilma mitte“, seletabki ju ära, kirjutab lahti selle tagapõhja, miks Nyland ja McCain Maidanil osalesid. Lahti oli vaja nad ühendada! Avameelne Brzezinski märgib juba oma 1997 artiklis „A Geostrategy for Eurasia“, et Euroopa on Ameerikale peamine geopoliitiline platsdarm suundumaks Aasiasse ja NATO liikmelisuse kasv vastab Ameerika huvidele nii lühemas kui pikemas perspektiivis. Kuna aasta oli siis 1997, mil Kremlis istus Läänest vasikavaimustuses Jeltsin, kavatseti Venemaa, sarnaselt Hiinaga, oma süsteemi lihtsalt „sisse imeda“ "Europe is America's essential geopolitical bridgehead in Eurasia... A wider Europe and an enlarged NATO will serve the short-term and longer-term interests of U.S. policy... A politically defined Europe is also essential to Russia's assimilation into a system of global cooperation."
ei keegi
23. dets. 2021 14:01
seltsimehed teavad vägagi hästi, et Ukraina ümber arendatav järjekordne tühi kära on vaid suitsukate USA ammustele ja tema praeguse administratsiooni aktuaalsetele kavatsustele keskenduda Vaikse ookeani piirkonnale võitlusega hegemoonia nimel Hiinaga: kuna võitlus kahel rindel pole talle enam jõukohane [Fukuyama „ajaloo lõpp“, mis pidi ju tähendama USA liidrirolli nüüd ja igavesti osutus kõige lihtlabasemaks utoopiaks) ongi vaja Venega veidi suhteid tasanda, mida ära kasutades Kreml oma ettepanekud relvastuse ja julgeoleku osas esitaski; kes aga tsensuuri veelgi karmistada kavandab siis mis plaanis ta nõukogude ajastust ülem kavatseb olla???
elukestev õpe
23. dets. 2021 11:30
Analoograadio lühilaine vastuvõtt pole õnneks veel ununenud. Kaks eelist: süvariik ei saa seda lihtsalt kontrollida (kui oskad somes ja telefonitsi keelt hammaste taga hoida) ja seda ei segata vist veel niipea endisel viisil (vt nõukogude aegne segajate permanentne käitamine osadel sagedustel). Sobivate vastuvõtuseadmete, nagu õige mõõduga antennid ja kandesageduse kitsendamise võimalusega tundlike lühilainetüünerite kättesaadavus on kesine. Kes veel mäletab, siis ENSV jaekaubandusvõrgus müüdi vahel raadiovastuvõtjat "Festival", millel olid need omadused. Nõukogudemaa teistes piirkondades müüdi ka teisi nn "sõjatehaste laiatarbe pille", millistel oli paljusektsiooniline kvaliteetne pöördkondensaator ja muudetava pikkusega kandesagedusriba.