"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Tagasivaade aastale Rohelise pealinna ja Unesco muusikalinna tiitel, Tondiraba park, Linnateatri juurdeehitus ja Tallinna haigla (0)
26. detsember 2021
Albert Truuväärt

Lõppeval aastal jõudis Tallinn kauaoodatud verstapostini. Lahtis 9. septembril toimunud Euroopa rohelise pealinna finaalis võideti 2023. aasta Euroopa rohelise pealinna tiitel. Tallinn on olnud finaalis kolmel korral. Seekord aitasid võidu tuua roheline linnakeskkond, rohepöörde strateegia, puhas õhk ja roheline transport. Eesmärk on arendada linna nii, et linn oleks roheline ning samas ka kaasaegne. Tiitli nimel on Tallinn tööd teinud 15 aastat.

“Isegi kui seda tiitlit ei oleks, siis me jätkaksime tööd igal juhul, sest minu meelest rohepööre ei ole lihtsalt ilus kaasaegne kontseptsioon,” lausus Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. 

Tallinna rikkalik ja mitmekesine muusikaelu viis aga pealinna järgmise aasta Unesco muusikalinna tiitlini. Tallinna tegevuskava sai kandideerimisel pea maksimumpunktid. “Ma ei kahelnud hetkegi, et Unesco muusikalinn meile sobib ja me selle saame,” tunnistas Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Tõnu Kaljuste.

Unesco muusikalinnaks kandideerimine tähendas tegevuskava koostamist neljaks järgnevaks aastaks. Üle 40 erineva muusikaorganisatsioonide läbi viidud ajurünnakute põhjal sündisid ideed ja mõtted, mida hakata järgnevatel aastatel ellu viima. Eelkõige on Unesco muusikalinna tiitel maine ja reklaam, millega loodetavasti kaasneb üksjagu rahvusvahelisi projekte ja muusikaturismi. “Kahtlemata on seal rahvusvahelisuse ja kvaliteedi tõstmise võimlaused, uued digilahendused, digivõimalused, publiku järelkasv,” selgitas Tallinna Kultuuri- ja spordiameti kultuuriosakonna juhataja Lennart Sundja.

Teatriinimeste unistuse täitumine

Käesoleval aastal täitus ka teatriinimeste kauaoodatud unistus Linnateatri juurdeehituse algusest. Teatrikompleksi renoveerimist on oodatud ja planeeritud pikki aastakümneid. Lõpuks teatripäeva eel andis Elmo Nüganen Tallinna Linnateatri peaukse võtme sümboolselt ehitajale üle. Lai 23 teatrimaja sisehoovi valmib uus 350-kohaline Põrgulava koos lavatorniga, 130-kohaline black-box ning vabaõhulava 500 vaatajale. Sajandi ehituse tiitlit vääriv uus teatrikompleks valmib 2023. aastal.

“See tasand, kus me praegu seisame, see saabki olema null-tasapind ka sellel vabaõhulaval,” kirjeldas uue maja paigutust Elmo Nüganen, kes tol hetkel oli veel Tallinna Linnateatri peanäitejuht.

Linnateatris toimusid sel aastal ka teised muudatused, alates 1992. aastast teatrit juhtinud tandem Elmo Nüganen ja Raivo Põldma otsustasid oma ametid maha panna. Uueks Linnateatri direktoriks valiti Mihkel Kübar ja uueks peanäitejuhiks sai Uku Uusberg. “Ma tahaksin sinna kohale minna ja hakata inimestega suhtlema ja aru saada, mida nemad tahaksid teha,” olid uue Tallinna Linnateatri peanäitejuhi Uku Uusbergi esialgsed plaanid.

2021. aastal astuti samm lähemale ka Tallinna suurhaigla loomisele, mis ühendaks kaht praegust linna keskhaiglat. Novembris sõlmiti projekteerimisleping hanke võitnud Itaalia partneriga, mis tähendab, et suurhaigla projekteerimine saab alata. Hanke võitjate üks oluline eelis oli  pikaajaline kogemus just kaasaegsete energiatõhusate  haiglate projekteerimisel.  “Meie jaoks on see esimene sellise mahuga projekt ja esimene teie riigis. See on tegelikult tõeline väljakutse, sest teil ei ole ühtegi teist sarnast ehitusprojekti olnud,” nentis hanke võitnud ATI Projekt president Branco Zrnic.

Tallinna haigla on planeeritud praegusele tühermaale Paevälja tänavate ümbruses Lasnamäe veerel, 520 miljonit eurot maksev haiglahoone peaks valmima kuue aasta pärast. Rohkem kui poole ehitusmaksumusest maksab kinni linn, Euroopa komisjonilt tuleb 280 miljonit eurot. “Meil on valmisolek selleks olemas, sest Tallinna jaoks on see väga suur prioriteet. Samas ma olen kindel, et oleks õige ja õiglane, et ka riik eraldaks täiendavaid vahendeid selle projekti realiseerimiseks,” arvas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Tondiraba park on suurim omataoliste seas

Lasnamäel sai sel aastal valmis ka Tondiraba park, mis on Baltikumi suurim omataoliste seas. Tondiraba park laiub kokku 29 hektaril. Jooksu- ja metsaradu ning jalgteid on kokku 10 kilomeetrit, lisaks veel 2,5 kilomeetrit jalgrattaradu. Park meelitab külastajaid ohtrate vabaaja veetmisvõimalustega nagu erinevad mänguväljakud, välijõusaalid, ekstreemspordialad ja grillimiskohad. “Mul oli tunne, et oleksin nagu välismaal, ütleksin et on väga tore ja emotsioonid on laes,” kiitis parki trikitõuksi treener Mikael Parman.

Kõige selle keskel saab aga nautida metsikut rabaloodust. Looduslik osa moodustab lausa 85% pargi territooriumist. “Niimoodi integreeritult vaba aja veetmise võimalusi ja samal ajal ka looduskeskkonda koos nautida, sellist teist näidet Tallinnast ei ole,” nentis kahepaiksete ekspert Riinu Rannap.

Valmis sai ka kaks aastat kestnud linnale kuuluva Salme Kultuurikeskuse remont. Rekonstrueerimistööde käigus ehitati välja kaks uut blackbox-saali, kus hetkel annab etendusi Tallinna Linnateater. Uuenenud harjutusruumid said endale ka huviringid, mida Salme Kultuurikeskuses on 13, korda sai ka maja katus. Hetkel samuti Linnateatri kasutuses oleva suure saali kõige olulisemaks uuenduseks on see, et lava asub nüüd publikule lähemal.

“Lisaks ka tehniline võimekus, mis siia pandi. Mulle meeldib öelda, et suur saal on nüüd üks paremini varustatumaid saal Tallinnas,” lausus Salme Kultuurikeskuse direktor Sten Svetljakov.

See ei ole aga kõik, mis pealinnas sel aastal aset leidis, mainimist väärivad ka näiteks suured spordisündmused nagu Ironman või Euroopa U20 ja U23 meistrivõistlused kergejõustikus. 25 aastat täitus ka A-kategooria Pimedate Ööde filmifestivalil, mille toimumine on linna jaoks sedavõrd oluline, et grand prix ja publikupreemia on just linna poolt välja pandud. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.