"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
puudu umbes 900 000 eurot Tallinn paneb Mustamäe kiriku ehitusele taas õla alla (0)
27. detsember 2021
Mustamäe Maarja Magdaleena kirik. Foto: Luc Saffre

Aastal 2017 alanud Mustamäe kiriku ehitamisel on jäänud teha sisetööd – jõulude eel kirikut külastanud linnapea Mihhail Kõlvart arvas, et tõenäoliselt saab linn ka tuleval aastal kiriku ehitust rahaliselt toetada, vahendab BNS.

2019. aasta kevadel kirjutas Postimees, et konsistooriumilt saadud miljoni euroga jõutakse nii kaugele, et tööde lõpp on silmaga näha. «Kuni 500 000 eurot jääb veel puudu,» tõdes Mustamäe kiriku sihtasutuse juht Taavi Turvas tookord. Nüüd ütles Turvas, et kiriku täielikuks valmimiseks oleks vaja veel umbes 900 000 eurot. Kui arvata sellest maha pühakoja osalise sisustamise kulud, siis puhtalt ehitustööde lõpetamiseks kuluks ligikaudu 700 000 eurot.

Uuest pühakojast peaks saama kogukonnakirik

Ehitamise kõrvalt on tasapisi ellu viidud nägemust kogukonnakirikust. «See kirik on meil mõeldud palju suuremana kui lihtsalt sakraalhoone. Sakraalruum on ainult üks osa tervest kirikust. Meie soov on, et kirik oleks hästi multifunktsionaalne ja täidaks linnaosa inimeste vajadusi. Et saaksime kaasa aidata linnaosa edenemisele ja eriti just noorte inimeste turvalisele kasvamisele,» rääkis Mustamäe Maarja Magdaleena koguduse õpetaja Tiina Klement.

Ta lisas, et kirikuhoonesse on planeeritud ruumid noorte huvikeskuse jaoks. Alguses kavandati sinna ka lasteaeda, aga sellest plaanist loobuti, sest Mustamäel on palju lasteaedu. «Oma töö käigus oleme näinud, et on hästi palju noori ja lapsi, kes kukuvad koolist välja, kes vajavad õpiabi ja tuge. Me oleme üksikuid lapsi ka aidanud, aga võiksime seda tulevikus palju rohkem teha. Selleks ongi ruumid nii nooremale kui vanemale vanusegrupile mõeldud noortekeskuse jaoks, kuhu noored saaksid tulla pärast kooli, saada õpiabi, toitu ja huvitegevust turvalises ja heas keskkonnas,» rääkis Klement.

Kirikus on veel eluruumid, neli väikest kööktuba. Samuti ruumid konverentside ja muude ürituste korraldamiseks, millega loodetakse tulevikus raha teenida. Esimesel korrusel on ka kohvikuruumid, mida saab laiendada kiriku lõunaküljel olevasse hoovi, kuhu tuleb ka purskkaev.

Kirik peab tänapäeval olema multifunktsionaalne

Kõlvart leidis, et noorte tugikeskus annab kogu plaanile tugevust juurde. «Kirikus peab eelkõige olema tagatud vaimne aspekt. Ja kui sinna juurde tuleb ka sotsiaalne aspekt, siis see on muidugi suur lisaväärtus. Aga pole midagi teha, peab olema ka nii-öelda äri- või tegevusplaan, kuidas tulevikus kavatsetakse hakkama saada,» ütles Kõlvart.

Ta nentis, et praegu on keerulised ajad, ja selle tõttu ei taha linn anda ka konkreetseid lubadusi, kuidas linn kiriku valmimist toetab. «Mina näen praegu selget vajadust sellise asutuse järele nii linnaosa kontekstis kui ka laiemalt, terve linna osas. Linn võiks siin täiendavat hoogu anda küll,» arvas linnapea.

Ta palus kogudusel ette valmistada põhjaliku visiooni ja edasise tegevusplaani, mida võiks järgmisel kohtumisel täpsemalt arutada. «Ma arvan, et ka linna poolt peaks järgmisel aastal mingi toetus tulema. Aga meie peame lähtuma esiteks teie konkreetsest visioonist ja teiseks linna võimalustest,» lisas Kõlvart.

Kohtumisest osa võtnud peapiiskop Urmas Viilma leidis, et ka kogudusel oleks hea teada, millised on täpsemalt linna ootused, ja milliseid teenuseid tahetakse tulevikus võib-olla koguduselt osta. «Kas see on turvakodu, tugikeskus, sotsiaalkorterid või midagi muud. Siis saaks neid juba kujundada nii, et need käiksid koguduse missiooniga hästi kokku, aga samal ajal oleks ka linna poolt huvi ja vajadus, mida oleks võimalik osta. Sellest võidaksid kõik. See on see, mida ootavad ka Norra annetajad,» lausus peapiiskop.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.