"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
OHTLIK MEELELAHUTUS Politsei: ilutulestikust süttis lapse jope, samuti sai pihta korteriaken (1)
28. detsember 2021
Foto Pixabay

„Enamik politseisse laekuvaid teateid on pigem seotud lastega, kes kortermajade vahel ilutulestikuga mängivad,“ ütles Mustamäe-Kristiine piirkonnavanem Kelly Miido. „Näiteks on ühel juhul ilutulestik, millega lapsed mängisid, lennanud vastu akent, teisel juhul süttis lapse jope. Õnneks pole keegi senini veel viga saanud, kuid paraku juhtub pea iga aasta pühadeperioodil Eestis ilutulestikuga mõni õnnetus, mis asjaosalistele traumapunktis lõppeb.“

Miido nendib, et politsei saab igal aastal teateid pürotehnikaga seotud probleemidest. „Ka käesoleva aasta detsembris on Tallinnast ja Harjumaalt laekunud kümmekond teadet erinevate paukude kohta, mis elanikke häirinud või neile muret tekitanud. Arusaadavalt võib ilma valgusefekti nägemata pürotehnikast tulenev tugev pauk tekitada elanikes hirmu,“ lausus ta.

Ilutulestiku kasutamisel tuleb alati järgida ohutusnõudeid, mitte kasutada ilutulestikku rahvarohketes kohtades ja jälgida, et pürotehnika oleks inimestest ohutus kauguses. Õnnetuste ja kaaselanike pahameele vältimiseks on Miido hinnangul oluline roll ka vanemate segitustööl lastele, olenemata nende vanusest.

Kinni tuleb pidada öörahu nõudest

„Ilutulestik on laste kätes ohtlik nii neile endile kui ka ümberkaudsetele inimestele ja nende varale, sest lapsed ei pruugi alati kõike ohte ette näha. Seepärast on ka põhjusega pürotehnikale seatud vanusepiirang, vastavalt kategooriale kas 12. või 18. eluaastale. Kindlasti tuleb arvestada tootja poolt pürotehnilise toote pakendile märgitud vanusepiiri ja ohutusreegleid,“ ütles Miido.

Miido sõnul on aastavahetusele vastu minnes paslik meelde tuletada, et kell 22-6 ning puhkepäevadele eelneval ööl keskööst kuni kella 7-ni on keelatud tekitada teisi inimesi kestvalt või korduvalt häirivat müra ja valgusefekte. „Sinna hulka kuuluvad pürotehnilised tooted, millega kaasnev heli kõrvalisi häirida võib,“ lausus ta. „Erandiks on eesoleval ajal üksnes uusaastaöö, mil öörahu nõue erandlikult ei kehti.“

MUPO: olukord on muutunud rahulikumaks

Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti juhataja Aivar Toompere hinnangul võib täheldada, et paugutamisega on viimastel aastatel olnud varasemate aastatega võrreldes märksa vähem probleeme.

„Varem algasid esimesed paugutamised siis, kui pürotehnikat müüvad letid ja kioskid end kaubanduskeskustes üles seadsid. Siis tuli ridamisi kaebusi, et paugutatakse ja ehmatatakse inimesi maha visatavate paugutitega i ja lemmikloomi,“ kirjeldas Toompere, kelle sõnul on tänavu ameti korrapidajale tulnud vaid paar sellekohast kaebust.

Mis puudutab öörahu, siis Eestis on kolm päeva, mil öörahu ei kehti – need on öö vastu 1. jaanuari, jaaniöö ja 25 veebruari öö. Muul ajal kehtib tavapärane öörahu, see on argipäevadel kell 22.00-6.00 ja R-L 00.00 – 7.00.

Toompere manitses linlasi, et kindlasti tuleb ilutulestikust üle jäänud jäätmed ära koristada.

Toompere sõnul on pürotehnikast avalikku ruumi maha jäetud pakendid, pappkarbid ja muu risustus on iga-aastane probleem. „Äärmiselt taunitav on suhtumine, et avalikku ruumi jõutakse pürotehnika kanda, aga pärast hetkelise ilu nautimist, ei viitsita järelejäänud prügi ära koristada,“ märkis ta.

Mupo soovitus lemmikloomade omanikele on uue aasta melu saabudes hoida oma lemmikuid kinnistes ruumides ja veenduda, et hirmunud loom ei jookseks ära hoonest, aiast või aedikust välja ei pääseks. „Kui viibite koeraga väljas, siis palun jälgige, et ta oleks kindlalt rihma otsas, selle küljest lahti ennast ei tõmbaks ega pääseks paanikahoos põgenema,“ manitses Toompere.

Uusaastaööl ei tasuks munitsipaalpolitsei juhi sõnul unustada ka parkimisnõuetest kinnipidamist. „Eelkõige on oluline, et pääste-, kiirabi- ja korrakaitsesõidukite töö ei saaks valesti pargitud sõidukite tõttu takistatud,“ lausus ta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Välk ja pauk!!!
28. dets. 2021 18:35
Hakkake jah kuu aega varem müüma...