"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Meediavahi podcast Pealinnas Marika Mägi: aga võib-olla eestlaste enda arvates neil oligi enne ristisõdu oma riik! (11)
30. detsember 2021

Meediavahi Pealinna podcastis arutasid ajaloodoktor Marika Mägi, Allan Alaküla ja Mihhail Vladislavlev Eesti ajaloolaste seas kerkinud suurima vaidlusküsimuse üle 13. sajandil toimunust ning selle paralleelidest 20. sajandiga. Kas 800 aasta eest toimunu oli okupatsioon, vallutus või suisa vabal tahtel allumine Lääne-Euroopa võimudele?

Kui esimeste võõrvallutajatega koostööd teinud ja saksastunud kohalike ülikute senine hukkamõist pehmeneb, kas siis muutub hinnang ka viimase okupatsiooni kohalikele toestajatele? Kui palju mõjutab Eesti ajalookäsitluse muutust Venemaal käiv ajaloo ümbermõtestamine?

Mägi tõi kahe võõrvõimu suurima erinevusena välja, et 13. sajandil ei kolinud Liivimaale massiliselt sakslasi või taanlasi. Naisi ei tulnud sisse üldse. See on Mägi sõnul oluline erinevus 20. sajandiga, kus viimase okupatsiooniga kaasnes väga suur sisseränne. „Loomulikult ma ei arva, et sõjaga tulnud sakslasi oleks siin saatnud rahva armastus, aga lihtinimese mätta otsast polnud muutused nii järsud ja kohalik eliit aitas üleminekut leevendada,” lausus ta.

Alaküla püstitas küsimuse muutuvast hinnangust koostööle ja vastupanule võõrvõimudele. „Kui nüüd ütleme, et meie eliidi taanlaste ja sakslastega koostöö ja integratsioon oli põhimõtteliselt OK, siis on meil keerulisem seletada, miks Nõukogude okupatsiooni puhul ei kehti sama mall. Kusjuures Venemaa ideoloogid kasutavad meie 13. sajandi käsitluse muutust 20. sajandi sündmuste tõlgendamisel ära juba meist sõltumatult a la nii nagu siis, oli ka 1940. aastal üleminekul eestlased ise valitsuses, Pätsi allkiri jne,” fantaseeris Alaküla.

Mägi välistas siiski vajaduse Eesti ajaloo professionaalsel uurimisel ja tõlgendamisel arvestada Vene ideoloogiliste positsioonidega.

Vladislavlev täiendas, et okupatsioonile vastupanu osutamise ja sellega koostöö tegemisel puhul ei tohi rahvust üle tähtsustada. „Nõukogude võimuga tegid koostööd ja hoidsid sellest ka kõrvale konkreetsed inimesed, rahvusest olenemata. Näiteks minu vana-vanemad oli venelased, aga Nõukogude võimu nad ei pooldanud ja eelistasid jääda insenerideks,” tõi Vladislavlev sisse isikliku momendi.

Alaküla küsimusele, miks ükski Balti ja Valge mere ning Uraali mägede vahelisel alal esimese aastatuhande lõpus domineerinud soome-ugri rahvast ei jõudnud oma riigini, vastas Mägi intrigeeriva hüpoteesiga. „Muidugi on seletusi erinevaid, mh meie väga hõre asustus. Aga võib ka olla, et näiteks eestlaste eneste meelest oligi neil 13. sajandi alguseks oma riik. Jah, polnud ühte ainuvalitsejat kuningat, aga seda polnud siis ka näiteks Islandil. Ja kas siis 13. sajandi teisel poolel oli Eesti alal ühtne riik? Maa jagunes ju ka siis erinevate võimkondade vahel. Nii, et see riikluse puudumise küsimus on vähemalt arutelu objekt,” seletas Mägi.

Saates osalenud olid ühel nõul aga selles, et ajalugu on seni kogu aeg ümber kirjutatud ja seda tehakse edaspidigi niikaua, kuni ajalugu üldse kirjutatakse.

Meediavaht vabandab salvestuse nigela tehnilise kvaliteedi pärast aga tõelist ajaloohuvilist see loodetavasti ei heiduta.

Kommentaarid (11)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Masendav helikvaliteet
3. jaan. 2022 12:23
Eriti midagi aru ei saa aga ega ei taha ka, sest see millest saab aru on samuti masendav. Kirjutage sellest vähemasti artikkel.
ei keegi
2. jaan. 2022 18:36
NATO sõber, pannes võrdusmärgi alliansi ja penirüütlite vahele, teeb neile karuteene: iseloomustas ju penirüütleid ekspansioon (Drang nach Osten) ja edasiste laienemiskatete kuulsusetu lõpp venelaste käe läbi Peipsi järve põhjas; või pidas sõber silmas seda, et NATO laienemine Itta, teise kultuuriruumi ja potentsiaalse vastase piiridele ning häbistav peksasaamine (esialgu Afganistanis) ongi penirüütlite poolt kordasaadetu ja juhtunuga samast puust?
ei keegi
2. jaan. 2022 18:16
vaevalt et kodanik Raimund nii naiivne, nagu ta publikumile välja mängib, ka tegelt on: tollane sõjategevus kujutas end (saagi)RETKELISI ÜRITUSI [nagu viikingid Salmes näiteks), tavaliselt ilma püsivat kohalolekut kindlustamata, selles mõttes eestlaste asulakohale gradi [kindlustatud punkti] rajamine Jaroslav Targa poolt ei olnud tüüpiline, küll aga tema hävitamine 30 aastat hiljem, Pihkva kroonika järgi sossoliteks nimetatud kohalike (ilmselt saarlaste, eesti viikingite) tasuretke ajal
Raimund
2. jaan. 2022 07:13
Täitsa võimalik et Eesti oli mingit laadi riik,1030 Vallutab Vene Vürst Jaroslav tark Tartu, pannes sellega aluse et on kirjas vallutamise aeg st.et oli kellelt vallutada ja mida vallutada! Püsides siin 30 aastat lüüakse ta välja Tartust ja Eesti aladelt,Kes lõid kui puudub riik ja käsu liin! Üksikud hõimud korraliku Vürsti armee vastu ei ole võimalik!
võrdlus ei pea paika
1. jaan. 2022 19:36
"sakslased" ja "taanlased" siin 13. sajandil olid sama, mis NATO 21. sajandil.
ei keegi
31. dets. 2021 16:15
PARANDUS: üritatakse intrigeerida: „näiteks eestlaste eneste meelest oligi neil 13. sajandi alguseks oma riik“ Läti Henrik Eesti riiki siin muidugi ei märganud, küllap see pisiasi tal siis lihtsalt kahe silma vahele jäi; tema nägi „seniores de Sackala“ (Sakala vanemaid) ja „villa Lembiti“ (Lembitu küla, talu) Leoles. … … …. edasi vaata üle-eelmisest kommentaarist
ei keegi
31. dets. 2021 16:06
Mida olnust tähtsaks peetakse ja missugune hinnang sellele antakse, see sõltub aga alati kaasaja VAJADUSTEST“ (Eestimaa rüütelkonna eestkõneleja Jürgen von Ungern-Sternberg oma kõnes rüütelkonna juubeliaktusel) SOOVITUS: aga filtreerigem siis vajaduste moment mölast välja, saamegi AJALOO
ei keegi
31. dets. 2021 16:03
Üritatakse intrigeerida: „kas siis 13. sajandi teisel poolel oli Eesti alal ühtne riik?“ Läti Henrik Eesti riiki siin muidugi ei märganud, küllap see pisiasi tal siis lihtsalt kahe silma vahele jäi; tema nägi „seniores de Sackala“ (Sakala vanemaid) ja „villa Lembiti“ (Lembitu küla, talu) Leoles. Eestlaste riigi enne kolonisatsiooni mõtlesid vanal heal Eesti ajal välja (heade kavatsustega, loomulikult) tänaseks kergelt põlu alla sattunud härrad Uluots ja Laidoner (vähemalt podcasti kirjalikus tekstis viide neile millegipärast puudub); Ulutosa „rahvusliku õigusajaloo kontseptsiooni“ järgi alistusid eestlased vallutajatele lepingutega (mis saarlaste puhul kahtlemata nõnda oligi), seega oldi võrdväärne partner; Laidoner tuli aga 1938ndal välja „eestlaste orduriigi“ ideega. KULLAP SELLAL OLI NÕNDA VAJA!
ei keegi
31. dets. 2021 15:45
parandus eelmisele kommentaarile: „piiskop Alberti võib-olla unistatud ühtsest kirikuriigist lihtsalt ei saanud asja“
ei keegi
31. dets. 2021 15:18
misjaoks pidi siia toodama saksa talupoeg kui ORITÖÖJÕUD penirüütlitest eliidi teenindamiseks KUJUNDATI ajapikku KOHAPEALSETEST; ja mis imestamine see olgu, et „kas siis 13. sajandi teisel poolel oli Eesti alal ühtne riik?“ – ammu ju teada, et tegemist oli ordu- ja piiskopriigikeste ning linnade omavahel konkureeriva KONFÖDERATSIOONIGA – tolle aja Läänele tüüpilise detsentralisatsiooniga, mis Ivan Groznõi ilmudes korrapealt kokku kukkus; piiskop Alberti võib-olla unistatud ühtsest kirikuriigist lihtsalt ei saanud, osa maad tuli anda vastuhakanud pärismaalasi nottinud Mõõgavendadele
ei keegi
31. dets. 2021 15:10
Eesti koloniseeriti topelt: I koloniaalkiht tuli Lääne-Euroopast, teine, Põhjasõja tulemina, Ida-Euroopast (Venest).