"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
Soome parlamendil pole aega arutada, kes tohib ilutulestikku lasta – kodanikualgatus keelustada tarbijatel ilutulestiku tegemine ähvardab aeguda (0)
30. detsember 2021
Foto Albert Truuväärt

Kodanikualgatus Rajat räiskeelle (piirid särtsule), millele on alla kirjutanud 65 000 soomlast, on parlamendis kaalumist oodanud kaks aastat. Kui aasta jooksul sellega ei tegeleta, siis see aegub tähtaja lõpus.  

Eelnõu eraisikute ilutulestiku kasutamise piiramiseks on parlamendis toppama jäänud. Kodanikualgatuse andsid 2019. aasta novembris üle 15 patsiendi-, puuetega inimeste, tervise- ja loomaorganisatsiooni. Algatuse läbivaatamise eest vastutav majanduskomisjon pole jõudnud sellega midagi ette võtta.  

„See võib kõlada üsna veidralt aga komisjonides on esikohal valitsuse ettepanekud ja EL-ist tulev materjal ning alles siis hakatakse tegelema muude küsimustega. Rahanduskomisjon on koroonaajal reaalselt tööga koormatud olnud,“ ütles komisjoni aseesimees Hanna Kosonen.  

Organisatsioonid peaksid alustama tööd nullist

Kui parlament järgmisel aastal algatust ei aruta, aegub see parlamendi ametiaja lõpus. Siis peaksid organisatsioonid alustama tööd nullist ja koguma uuesti nimesid. Kampaania juhtide jaoks oleks ebamõistlik. Üks juhtidest, Hannele Luukkainen, peab parlamendi tegevust demokraatia mõnitamiseks.  

„Kui meil on selline kodanikualgatus seaduses, tuleks seda tõsiselt võtta. Määruste kohaselt tuleks nendega tegeleda kuue kuu jooksul. Üle 50 000 nime kogumiseks on see päris suur künnis ja kuu ajaga saime sellega hakkama,“ rääkis Luukkainen.  

Rahanduskomisjoni aseesimees Hanna Kosonen ei oska öelda, kas kodanikualgatuse aegumine võiks venida ka parlamendi ametiajast kaugemale. Sellest pole juttu olnud. „Isiklikult näeksin täiesti võimalikuna, et suur seltskond algatuste taga ei peaks kõike uuesti tegema ainult sellepärast, et meil on koroona. Aga see nõuab otsuseid.“  

Kodanikualgatused on ainult tualettpaberit väärt?  

Piirid särtsule kampaanias loodetakse, et parlament ajab selja sirgu ja arutab algatust. Organisatsioonid on komiteega ühenduses olnud ja sundinud seda algatust edasi viima.  

„Kodanikualgatustel pole mõtet, kui need võivad parlamentaarse tegevusetuse tõttu aeguda. Siis on need nagu tualettpaber,“ rääkis Luukkainen.  

Kodanikualgatus tahab keelata kategooriatesse F2 ja F3 kuuluvate pürotehniliste toodete kasutamise eraisikutel. Ettepanek ei käsitleks F1 pürotehniliste toodete kasutamist. Sellised tooted on näiteks säraküünlad.. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.