"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
ole ettevaatlik Ohtlikku pürotehnikat müüakse käest kätte sotsiaalmeedias ja turgudel (0)
31. detsember 2021

Kuigi erinevate paugutajate müük on ametlikult justkui keelatud, jääb reaalset elu vaadates vägisi mulje, et huvilised saavad neid siiski kusagilt kätte. TTJA tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa sõnul tuuakse neid Eestisse teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest, kus paugutite müük tavatarbijale on lubatud ja müüakse neid siis ebaseaduslikult edasi.

„Müüakse sotsiaalmeedia kanalites, turgudel või autost poe parklates, kus müük toimub käest kätte. Internetist on võimalik pürotehnilisi tooteid osta ka välismaistest e-poodidest, kus vanusepiirangu kontroll ei ole kõige tõhusam,“ tõdes Teinemaa, kelle sõnul on tegelikult keelatud rahvusvaheliselt postipakkidega edastada lõhkevaid ja kergesti süttivaid aineid, sealhulgas igat tüüpi pürotehnilisi tooteid.

TTJA kontrollib ilutulestike müüjaid igal aastal. Kuna aasta lõpus on pürotehniliste toodete müügi kõrgaeg, siis sel ajal kontrollitakse müügikohti ka rohkem. Ametlike müügikohtadega on Ingrid Teinemaa hinnangul laias pildis asjad üsna head.

Ohtlikuimad tooted on paugutid

Teinemaa sõnul on aastate jooksul olukord paremaks läinud ning rikkumiste arv väike. “Aeg-ajalt esineb probleeme toodete märgistusega, eestikeelse kasutusjuhendi puudumisega ning leidub ka üksikuid CE-märgiseta pürotehnilisi tooteid,” lausus ta. “Suurem probleem on mitteametliku müügiga, kus müüjat huvitab eelkõige raha, mitte ohutus ega ostja vanus. Defektide ilmnemisel ei ole sellisel juhul võimalik toodet ka kuhugi tagastada.“

Teinemaa ütles, et seetõttu soovitab ta ilutulestikku osta alati ametlikust müügikohast, kuhu saab vajadusel ka toote tagastada, kui sellega peaks ilmnema mingi probleem.

Pürotehnilised tooted on juba oma olemuselt keskmisest ohtlikumad tooted, sest sisaldavad kergesti süttivaid ja plahvatusohtlikke pürotehnilisi segusid. Seetõttu on väga oluline enne kasutamist lugeda kasutusjuhendit, et osata ohte vältida.

„Kõige levinumad vead pürotehniliste toodete kasutamisel on nende käest laskmine, toodete mitte toestamine, mille tõttu toode kukub ümber ning raketid lendavad pealtvaatajate poole, autode alla, majadesse, kus need võivad tekitada vigastusi ning materiaalseid kahjusid,“ kirjeldas Ingrid Teinemaa.

Tema sõnul on kõige ohtlikumad pürotehnilised tooted eelkõige paugutid, mille eesmärk on tekitada kõva pauku. “Selle saamiseks kasutatakse toote suurust arvestades suuremas koguses püssirohtu või pürotehnilise aine segu, kui tavalistes ilutulestiku toodetes,“ lausus Teinemaa.

Tuulega tuleb jätta ilutulestik tegemata

Igasuguse ilutulestiku süütamisel ei tohi kummarduda toote kohale ning peale süütamist tuleb ilutulestikust kohe eemalduda ohutusse kaugusesse. Suure tuulega tuleb jätta ilutulestik tegemata, sest tuul kannab ilutulestiku põlevaid osasid kontrollimatult laiali ning see võib põhjustada õnnetusi.

Tallinna Kiirabi peaarsti Raud Adlase hinnangul on Ilutulestikuga seotud õnnetusi on tänapäeval vähe, kuna tööstuslikult toodetud seadmed vastavad ohutusnõuetele ja on suhteliselt väikese võimsusega. „Kui kasutati militaar ja isetehtud seadmeid, oli ka õnnetusi rohkem. Praegu on Tallinnas aastavahetusel 1-3 sellist juhtumit keskmiselt ja see ei ole muutunud viimase 5 aasta jooksul,“ märkis Adlas.

„Vigastused tekivad süüdatud seadet käes hoides, kui kuumad gaasid tekitavad käele põletusi või siis, kui viltu lendav rakett tabab mõnda rõdu või akent ja selle kustutamisel on saadud vigastusi. Peaaegu alati on ka viga saanud isik joobes, mis annab alust soovitada ikkagi ilutulestikku teha kainel isikul, kes on seadme ohutusjuhendi enne läbi lugenud,“ soovitas Adlas, kelle sõnul pole kiirabil tulnud Tallinnas käesoleval aastal õnneks veel ühegi sellise juhtumiga tegemist teha. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.