"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
Laste vaktsineerimise vastased on kogunud üle 1000 toetusallkirja (1)
03. jaanuar 2022
Alates 5-aastaste laste vaktsineerimine COVID-19 vastu Linnamõisa perearstikeskuses. Foto: Scanpix

Laste vaktsineerimise vastane kodanikuliikumine Eestimaa Emad annab esmaspäeval kell 11 peaministri büroole ja valitsusele üle oma seisukohti esitleva pöördumise, millele oli pühapäevaks alla kirjutanud 1048 inimest, vahendab BNS.

“Pöördumine on kantud murest laste vaimse tervise pärast, mida on süvendanud koroonapiirangud, meedia fokusseerumine negatiivsusele ja paanikakülvamisele ning samuti vaktsineerimissurve. Ühiskonnas kuhjunud pinged on muutnud Eesti riigi laste enesetappude esinemissageduselt maailma esirinnas olevaks, kuid riigi ja rahva jätkuvuse garantiiks on  vaid tasakaalus psüühikaga terved lapsed,” seisab kodanikuliikumise pöördumises. 

Pöördumisele on juba alla kirjutanud sajad lapsevanemad – nii emad kui isad erinevatelt elualadelt üle Eesti. Allakirjutanute seas on ka elukutselisi arste, kes oma igapäevatöö kogemustest lähtuvalt on veendunud, et vaktsineerimine on tõhus rahvatervise meede, kuid seda vaid juhul, kui selle juures arvestatakse iga patsiendi tervisliku seisundi, organismi tundlikkuse ja eripäradega ning selgitatakse välja riskigrupid. 

Pöördumisele allakirjutanud rõhutavad nii ÜRO lapse õiguste konventsiooni kui Eesti lastekaitseseaduse alusprintsiipi, et kõigis lapsi puudutavates ettevõtmistes tuleb esikohale seada lapse huvid. “Lähtudes tõdemusest, et lapsed üheski vanuserühmas ei ole praegu koroonaviiruse suhtes riskigrupp ning et koroonavaktsiinide teaduslik katsetusperiood pole veel lõppenud, peavad pöördumisele allakirjutanud lubamatuks laste massvaktsineerimist,” leiab kodanikuliikumine. 

Kuna lastekaitseseadused paljudes riikides, sealhulgas ka Eestis, rõhutavad vanemate vastutust oma laste tervise ja heaolu kaitsmisel, kutsutakse Eesti riigiasutusi üles hoolikalt kinni pidama põhimõttest, et iga lapse vaktsineerimise eelduseks on vanema või hooldaja nõusolek. Pöördumine on koostatud lähtudes ka õiguskantsleri seisukohast, et laste vaktsineerimine peab jääma vabatahtlikuks ja et koolid ei saa kohustada õpilasi end vaktsineerida laskma. 

Pöördumine saadetakse peaminister Kaja Kallasele ning koopiana ka riigikogu esimehele Jüri Ratasele, töö- ja terviseminister Tanel Kiigele, haridus- ja teadusminister Liina Kersnale, õiguskantsler Ülle Madisele, riigisekretär Taimar Peterkopile, teadusnõukoja juhile Toivo Maimetsale ja terviseameti peadirektori asetäitjale Mari-Anne Härmale.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

hea idee
3. jaan. 2022 21:06
Patendis tehakse ettepanek koguda mitmesuguseid isikuandmeid erinevatest allikatest, näiteks mobiilseadmed ja -rakendused, sotsiaalmeedia, veebisirvimise kirjed, maksedokumendid, tervisekaardid, tööandmed, valitsus- ja valvekaamerad. Lisaks teeb patent ettepaneku koguda spetsiifilisi isikuandmeid muu hulgas selliste vahendite abil nagu: täpsed asukohaandmed; aeg, mida inimesed veedavad külastatavates kohtades; ventileerituse tase külastatavates kohtades; fotod inimestest, kes telefoni ekraani vaatavad; isiklike seadmete mikrofonide helisalvestised ja näotuvastustarkvara andmed. https://makroskoop.ee/uus-patent-pakub-valja-digitaalse-massjalgimise-susteemi-elanikkonna-vaktsineerimise-lihtsustamiseks/